Když ticho zní příliš hlasitě
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: Neticho, se svolením

Když ticho zní příliš hlasitě

„Zvoní ti v uchu? Někdo na tebe asi vzpomíná!“ Kolikrát v životě už jste takovou reakci slyšeli nebo sami použili? Spousta takových lidových povídaček vzniká pro to, čemu nerozumíme, pro co nemáme jasné vysvětlení či po ruce osvědčené řešení. A nečekané zvonění v uchu mezi takové situace patří. Přesto už dnes pro nás není až takovou záhadou – má jméno a zabývá se jím čím dál více odborníků.
Redakce Redakce Autor
14. 5. 2024

Samozřejmě je třeba rozlišit krátkodobý zvuk, který, tak jak se objevil, i sám od sebe zmizí, a ten, který se změní v trápení a problém. Prvnímu zmíněnému může ta babská povídačka klidně slušet i dál. Kdo ví? Třeba na vás opravdu v tu chvíli někdo vzpomínal – na každém šprochu… známe to.

A zná to opravdu většina z nás – skoro se chce říct, že to všichni někdy zažili. Každému sedmému z nás ale při čtení těchto řádků zatrne. Dobře totiž ví, že nechtěný zvuk v uších, který se nemusí projevovat jen zvoněním, ale mnohdy různým pískáním, bzučením, syčením či hučením, mu značně znepříjemňuje život. Nejde vypnout a ztěžuje mu soustředění. Připravuje ho o pocit pohody a často i o tolik potřebný kvalitní spánek.

Nejspíš jste o něm slyšeli i vy. Tinnitus. Slovo pochází z latiny a pojmenovává zvuk, který slyšíte jen vy. Ve svém uchu, v obou naráz či uvnitř své hlavy. A dost možná se stejně jako mnohým před vámi i vám dostalo zároveň i vysvětlení, že se s ním bohužel nedá nic dělat. Že jakmile tinnitem jednou trpíte, máte se s tím jednoduše smířit, protože se ho už nikdy nezbavíte. Povědomí o tom, že to nemusí být tak docela pravda, že existují metody, které vám mohou ulevit, nebo že se můžete naučit, jak nepříjemné projevy tinnitu alespoň zmírnit či lépe zvládat, se dnes snaží šířit nezisková organizace Neticho, spolu s mnoha lékaři připravenými vám pomoct.

Spontánní tinnitus, tedy krátkodobý zvuk v uších, se kterým se všichni občas setkáváme, není třeba řešit. Možná jsme jen byli ve stresu nebo příliš unavení. Kromě toho, že se nás snaží zpomalit a upozornit na to, že si zasloužíme klid a odpočinek, si z něj nic jiného neodneseme. Hoďme si nohy na stůl, pusťme si pěkný film a dopřejme si k hrnku meduňkového čaje i kostičku čokolády. To nikdy neublíží.

Co se ale řešit opravdu vyplatí, a to co nejdříve, je tinnitus způsobený akutním akustickým traumatem. Nejčastěji přichází, jsme-li vystaveni nadměrnému hluku, např. na koncertě oblíbené kapely stojíme příliš blízko reprobeden, v naší blízkosti někdo vystřelí nebo si užíváme krásnou, ale pro náš sluch nebezpečnou ohňostrojovou show.

Pokud akutní tinnitus ani po několika minutách sám neodezní, je v takovém případě více než namístě navštívit lékaře ORL. Nezdržujte se návštěvou svého praktického doktora a vyrazte rovnou za odborníkem. Největší šanci na vyléčení či zmírnění obtíží totiž máte, když tento problém řešíte do 24 hodin od jeho vzniku. Nechcete totiž, aby váš tinnitus přerostl v chronický, tedy takový, který už trvá rok či déle a u něhož je šance na zmírnění přirozeně nižší.

<Path> Lidé s úzkostmi a depresemi našli novou „terapii“ – sledují make-up tutoriály. Dle odborníků ale podobná praxe prospěje každémuZdroj:

Příčiny tinnitu ale mohou být i jinde – stres, problémy s krční páteří, různé nemoci jako diabetes, vysoký krevní tlak či poruchy štítné žlázy – to vše může vést ke vzniku či zhoršení této nemoci. Stejně tak přichází častěji i se zvyšujícím se věkem a někdy jako nežádoucí vedlejší účinek léků. I obyčejný aspirin či antibiotika mohou za jeho vznikem stát. Anebo se objeví, aniž byste si čehokoli z toho byli vědomi. V každém případě na něj nemusíte být sami a vyplatí se zkusit oslovit odborníka.

Vyšetření není třeba se bát – na otorhinolaryngologovi je nejstrašidelnější pokusit se bez zadrhnutí vyslovit název jeho specializace. Zkontroluje otoskopem a pohledem do krku případnou infekci, ujistí se o průchodnosti nosu, může i ultrazvukem prozkoumat případný zánět v dutinách. Na řadu pak mohou přijít i speciální sluchová vyšetření jako BERA (kdy elektrody na čele a temeni vaší hlavy zaznamenávají průchodnost zvuků z ucha do mozku), tympanometrie (zkoumání reakcí ucha na zvukové vlny) či audiometrie, která vyzkouší, jak dobře slyšíte v různých frekvenčních pásmech zvuku. V některých případech lékaři pomůže i magnetická rezonance – zejména tehdy, projevuje-li se tinnitus stranově nesouměrně, tedy vám nepíská v obou uších stejně, nebo rentgen pomůže odhalit problémy s krční páteří, které také mohou za vznikem tinnitu stát.

Tipy redakce

A proč bude lékař dělat tolik vyšetření? Aby správně určil příčinu vašich potíží. Zatímco vás tinnitus obtěžuje stejně, ať už je jeho původ jakýkoli, pro správnou léčbu či zmírnění obtíží je určení příčiny zásadní. I proto je nutné odborníka navštívit – sami si nikdy nic neordinujte, i když to třeba vaší kamarádce pomohlo. Univerzální lék na tinnitus totiž zatím neexistuje, takže si lékaři podle výsledků vyšetření pomáhají medikamenty na snížení otoku, zvýšení prokrvení vnitřního ucha a tkání nebo snížení psychického napětí.

Možná vám pak ORL specialista doporučí vhodnou psychoterapii, neboť tinnitus je hodně o tom, jak ho zvládáme, o našich reakcích na něj. V některých případech pomůže i tzv. TRT, což je terapie speciálním zvukem, díky níž naučíte svůj mozek vnímat tinnitus podobně jako vrčení ledničky - opět jde o to, aby se vám ulevilo a odstranily se negativní reakce. Když už tinnitus nejde odstranit, tak aby vás alespoň co nejméně obtěžoval.

Někdy vám lékař může doporučit fyzioterapii, dojde-li k názoru, že za vašimi problémy stojí uskřípnutý nerv či obtíže s čelistním kloubem. Namístě je často i změna stravy, kvalitní a pravidelný spánek či jiné alternativní metody. I taková akupunktura, aromaterapie či vhodně zvolené masáže mohou být při uvolňování stresu z tinnitu nápomocny.

Ačkoli tinnitus trápí mnoho lidí (nedávná studie prokázala, že v Evropě se jedná téměř o 15 % lidí), vědci o něm stále vědí pramálo. Pozitivní změnou ale jsou snahy o zvýšení pohody a kvality života u pacientů tinnitem trpících. Má smysl zkusit přijít na to, co právě náš tinnitus ovlivňuje, a zmírnit jeho negativní dopady na naši psychiku. Mnohdy pomůže i podělit se o své zkušenosti s ostatními. Takové podpůrné skupiny vedou i koordinátoři v neziskové organizaci s příznačným názvem Neticho, kterou založil Filip Rojík a spolu se Žanetou Sadilovou se v ní snaží o tinnitu šířit povědomí. Oba s touto nemocí mají vlastní zkušenosti a snaží se o to, aby jí trpělo co možná nejméně lidí. Kromě osvěty samotné spolupracují i s odborníky a neustále se snaží seznam spolupracujících lékařů rozšiřovat.

Zdroj: neticho

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Průzkumy opakovaně potvrzují, že manželství je tím nejdůležitějším pro pocit štěstí
LIDÉ

Peníze štěstí nezaručí. Receptem na spokojený život je manželství, potvrzují výzkumy

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop