„Chemsex je zkratka k blízkosti, kterou neriskujeme intimitu,“ říká psycholožka Xenie Uholyeva. Pomoc je v ČR skvělá, uživatele ale míjí
Rozhovor
Zdroj: Xenie Uholyeva / se svolením
<Path>

„Chemsex je zkratka k blízkosti, kterou neriskujeme intimitu,“ říká psycholožka Xenie Uholyeva. Pomoc je v ČR skvělá, uživatele ale míjí

Chemsex je fenomén, který není mezi gayi žádnou novinkou, propadá mu ale čím dál tím víc lidí. Proč je tak lákavý, jaká se s ním pojí rizika a může v boji s nimi pomoct i osvětová kampaň jako Zkratky, která právě probíhá v České republice? Na to nám odpověděla psycholožka Mgr. Xenie Uholyeva, Ph.D., která se tomuto tématu u nás dlouhodobě věnuje a ve své odborné praxi uživatelům chemsexu pomáhá.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
29. 3. 2024

Co je vlastně chemsex?

V širším smyslu slova je to sexualizované užívání návykových látek. Mluvíme o něm typicky v kontextu gay komunity, ale samozřejmě se netýká jenom mužů majících sex s muži (dále MSM, pozn. red.). Tato subkultura si zaslouží zvláštní pozornost jednak proto, že je velmi specifická a uniká adiktologickým službám, jednak kvůli rizikům, která pramení z nechráněného análního sexu a velkého počtu sexuálních partnerů.

Jde o nějaké konkrétní látky?

Jednu dobu se hovořilo o tzv. four chems – pervitin, mefedron, GHB a ketamin – ale teď už to postrádá smysl, protože nových syntetických látek je stále více. Důležité pro chemsex jsou silné stimulační látky. V komunitě MSM byly vždy populární látky, které dělají dobrou náladu. Dělají víc společenským, dovolí užít si zábavu. Třeba kokain. Ale před několika desítkami let se do komunity dostaly i silné stimulanty jako pervitin a mefedron. A dost ovládly gay scénu v Evropě a USA. V komunitě ale nebylo a dosud není dost informací ke snižování škod z užívání těchto látek.

Proč jsou lidé málo informovaní?

Uživatelé chemsexu těží s abstinenčně orientovaných adiktologických služeb, umí si je vyhledat a těmi programy úspěšně procházejí. Mnohem méně se uživatelé chemsexu dostávají do harm reduction služeb. To jsou služby pro lidí, kteří ještě nechtějí abstinovat, ale potřebují znalosti o bezpečnějším užívání, aby si zachovali zdraví. Pro harm reduction služby je obtížné oslovit uživatele chemsexu, protože tito lidé sami sebe nevnímají jako lidi, kteří potřebují nízkoprahové adiktologické služby – oni přece pracují a nějak to zvládají. 

Navíc se stydí přijít někam pod vlastním jménem a říkat, že užívají nelegální látky.

Jako gay se s tématem chemsexu se setkávám víc a víc. Roste obliba tohoto fenoménu, nebo se o něm jen více hovoří?

Myslím, že je to obojí. Obliba roste díky seznamovacím aplikacím. Lidé se snadno propojí a je jednoduché udělat chemsex akci. Ale také se o tom více mluví. A je to dobře, byť je to ožehavé téma. Ale chemsex je vlastně nějak fungující subkultura a naše práce je přinést do toho zdravější chování. Nemůžeme celou tu subkulturu odsoudit a dělat z toho strašáka. To se v rámci prevence a komunikace s uživateli nevyplácí. Ale chemsex má samozřejmě svoje výrazná rizika.

Proč je chemsex tak lákavý?

Chemsex hodně souvisí s tím, jak se v dnešní době vztahujeme k jiným lidem a jaké si vytváříme vztahy. Často do nich vnášíme své představy, že správné jsou jen monogamní dlouhodobé vztahy, ze kterých vzejdou děti, společné bydlení a manželství. Ale to není automaticky správné pro každého. Pro někoho je správné a v pořádku žít v jiných vztazích.

Hledat si v dnešní době partnera je náročné. Přináší to spoustu frustrace – když si s někým píšete, on přestane odepisovat, na schůzce někdo vypadá jinak než na fotce nebo se já jemu nelíbím… Hrozí odmítnutí, někomu se najít vztah nedaří třeba dlouhodobě. Navíc je málo příležitostí, jak někoho poznat mimo internet. Chemsex nabízí způsob jak to překlenout. Je to zkratka k blízkosti, kterou neriskujeme opravdovou důvěru a intimitu. Neotvírám se, druhý člověk se mi taky neotvírá, ale máme pocit blízkosti. Chemsex je prostor, který umožňuje experimentování se spoustou sexuálních scénářů, interakci s lidmi, potkat lidi, které by člověk jinak nepotkal. Usnadňuje kontakt.

Past je ale v tom, že uživatelé chemsexu ztrácejí dovednosti navazování vztahů a sexuálních kontaktů mimo chemsex. Místo překonání potíží jsou na tom nakonec ještě hůř.

Takže lákavé je to, že se člověk pomocí drog zbaví obav a užije si třeba dva, tři, čtyři dny párty, kde nic neřeší?

Je to tak. Na chemsex akci vás málokdy odmítnou. Látky se postarají o to, že se překoná počáteční ostych. Ale čím déle jste pod vlivem stimulantů, tím větší zátěž pro organizmus. Zvyšuje se riziko oběhových problémů, mozkových mrtvic, přehřátí organizmu, zvyšuje se počet sexuálních partnerů, zhoršuje se stav sliznic, zvyšuje se šance na přenos sexuálně přenosných nemocí, s větší pravděpodobnosti zažijete psychotické a paranoidní stavy a delší a horší dojezd.  Přála bych všem akci trvající jen jeden den.

Zmínila jste, že někteří uživatelé zvládají mít chemsex pod kontrolou. Proč to někomu jde, ale u někoho se rozvine závislost?

Ve větším riziku jsou lidi, pro které je náročné navazovat vztahy, mít uspokojivý sex, vydržet ten sex z hlediska svého sebehodnocení. Nezpochybňovat se, neobávat se špatného hodnocení od partnera. Tito lidé se nejistotě a úzkosti spojené s navazováním kontaktů vyhýbají tím, že to překlenou nějakými látkami. Na stimulantech o sobě člověk většinou nepochybuje, nepřipadá si málo hodnotný.

Obecně platí, že čím je člověk šťastnější, spokojenější a kompenzovanější, tím větší má šanci, že nebude svůj spokojený život v souvislosti s chemsexem omezovat. Další roli hraje taky právě informovanost o tom, jak zmírňovat při užívání rizika.

Je to ale velmi individuální. Pracuji s mnoha lidmi, kterým chemsex udělal obrovské problémy, vymklo se jim to z rukou, způsobili si zdravotní, psychické, vztahové, sociální potíže. Utrácí za něj spoustu peněz, užívají častěji, než chtějí, neplní své pracovní povinnosti… A přitom mají třeba partnera, který zvládá užívat chemsex dvakrát ročně někde na dovolené. Jim to ale prostě nefunguje.

Existuje tedy bezpečná míra užívání chemsexu?

Spíš jde o obecné zásady bezpečnějšího užívání. Tam patří právě ta informovanost. Je fajn si zjistit informace o látkách, které budu užívat – jak to dělat, aby to bylo co nejbezpečnější. Kolik toho budu užívat? Kdy? Jak? Jak dlouho na akci budu? Když to necháte na spontánním rozhodnutí, tíhnete k rizikovému chování. Např. přechod na injekční užívání je velmi rizikový. Způsobuje zdravotní komplikace, prohlubuje psychickou stránku problému. Mnoha zdravotním a psychickým potížím můžeme předejít, když si dopředu nastavíme hranice.

<Path> Hrozí i Česku opioidová epidemie? Z léku na bolest se stala vyhledávaná droga. Jen loni v USA na předávkování zemřely desetitisíce lidíZdroj: bbc.com, umassmed.edu, onlinelibrary.wiley.com, nbcnews.com, thedailycougar.com, lidovky.cz, irozhlas.cz

Jak člověk pozná, že má s chemsexem problém?

Pokud někdo na chemsexu propaří čtyři dny a pak se dává týden dohromady, je moc často i jednou za čtvrt roku. Pokud si někdo udělá jeden večer, může být bezpečná frekvence užívání mnohem vyšší. I když jdete na chemsex akci jeden víkend z měsíce, můžete mít potíže. Jeden víkend si dám, další týden jsem na dojezdu a flákám věci v práci, partner se mnou nemluví, o víkendu jsem zmeškal babiččiny narozeniny. Další týden doháním práci a o víkendu si to jedu vyžehlit za babičkou. Následující týden mám ještě resty a dávám dohromady, co jsem si vztahově natropil, a ten další týden už se těším na novu akci. Typicky za mnou klienti přicházejí, právě když užívají jednou za měsíc nebo častěji.

Důležitá je ale taky kontrola nad užíváním. Dívat se, co všechno jsem zmeškal, jak mi to ublížilo v práci, kolik úsilí mě stojí náprava následků. A velmi důležité je sledovat svůj sexuální život mimo chemsex. Většina uživatelů zažívá jeho zhoršení. Mnoha i mladým lidem se stává, že mimo chemsex nemají sex vůbec žádný. To je neklamný znak toho, že užívání způsobuje obtíže a je fajn s ním něco dělat.

Je z hlediska chemsexu LGBT+ populace ohroženější?

Menšiny jsou drogami ohroženější obecně. Užívání návykových látek je u MSM několikanásobně vyšší než ve zbytku populace. Menšinový stres a internalizované stigma je jeden z důvodů, proč někomu chemsex způsobí problémy. Všichni máme nevědomá patogenní přesvědčení, která nám způsobují potíže. Často se vztahují ke snížené vlastní hodnotě, např. že nás lidé nebudou mít rádi, když nebudeme podávat perfektní pracovní výkony. Mí klienti na sobě často nemají rádi to, že mají sex s muži.

Roli hraje výchova, společnost, kde jsou v knihách a filmech heterosexuální páry, které žijí šťastně až do smrti, ale i to, jaký má kdo hodnotový systém. Když vás přitahují muži, ale jste přesvědčení, že jediný správný způsob života je mít vztah se ženou a svatbu v kostele, je to příšerné. Představa, že gay sex je špatný, je u mých klientů velmi často internalizovaná a je těžké s tím pracovat. Ten člověk má pocit, že dělá něco špatného.

Jak se dá problém s chemsexem řešit, když si ho u sebe všimnu?

Udělejte si rozvahu ve smyslu, co mi to přináší, v čem mi to naopak škodí. Promluvte si o tom s někým. Proberte to s odborníkem. Nikdo vás nebude nutit k abstinenci ani vás nepošle automaticky na pobytovou léčbu. Ke mně lidé většinou přicházejí se zakázkou abstinovat od chemsexu nebo nastavit si nějaké hranice pro užívání. K odborníkovi se člověk většinou dostane po mnoha neúspěšných pokusech o abstinenci, proto je lepší stanovit si dostupné cíle – udělat si pauzu, omezit frekvenci akcí nebo délku akcí, přejít z injekčního užívání pervitinu na kouření. Úspěch motivuje k další práci a nakonec třeba dospějeme i k abstinenci. Většina lidí si myslí, že kontrolované užívání je jednodušší než úplná abstinence, ale ve skutečnosti platí opak. Pro většinu lidí je kontrolované užívání (poté, co se to jednou vymklo z rukou) dlouhodobě obtížně udržitelné.

Tipy redakce

Je lepší si nastavit hranice nejdřív sám, vyhledat odborníka, nebo zkusit třeba najít někoho, kdo má podobné zkušenosti?

Já jsem vždycky pro ty věci sdílet. Tím se to odtabuizuje. Za chemsex se lidé stydí a stud, stigma, menšinový stres, to všechno vede k tomu, že si nehledám informace o užívání a propadám sítem služeb, které je v ČR k dispozici. Navíc i nemonogamní a gay sex jsou stigmatizované a uživatelé chemsexu se zdráhají žádat o pomoc.

V Česku aktuálně probíhá kampaň Zkratky, která se mimo jiné snaží téma drog právě detabuizovat. Je tohle lepší cesta než klasický přístup, který říká, že drogy jsou špatné, vyčítá jejich užívání a jmenuje následky? Mám pocit, že takové jednání vede jen k tomu, že se mu uživatelé vysmějí a automaticky si to vůbec nepustí k tělu.

Hodně lidí odpuzuje obava, že odborník bude znehodnocovat jejich rozhodnutí a že profesionální pomoc spočívá v tom, že vám někdo řekne, jak máte žít svůj život. Vůbec to tak není. Obavy z hodnocení vytvářejí tabu, tabu posiluje stud, výsledkem je, že trpíme sami a nehledáme pomoc. Pojďme o těch věcech víc mluvit. Aby se uživatelé nebáli obracet na odborné služby, protože ty jsou v Česku velmi dobré a jsou zdarma, ale uživateli chemsexu jsou málo využívány, zejména ty zaměřené na harm reduction.

Zdroj: Mgr. Xenie Uholyeva, Ph.D.

Populární
články

Některé mučicí nástroje se dochovaly dodnes
LIDÉ

Hrozivé sexuální mučení praktikované v minulosti se týkalo především žen a gayů. Jak si naši předci představovali správné „tresty“?

Autor: Mirka Dobešová
Mít v 90 letech svůj první veřejný coming není jednoduché, ale Kenneth Felts svůj strach překonal a změnil tím zbytek svého života
LIDÉ

V 90 letech se rozhodl pro veřejný coming out a změnil tím zbytek svého života. Příběh Kennetha Feltse inspiruje tisíce lidí po celém světě

Autor: Michal Černý
Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Vaše dovolená nemusí být jen o vyhledávání památek, ale i neobvyklých sexuálních zážitcích
HOT!

Sexuální turistika: Spojte potěšení z cestování s prohlubováním své intimity. Které světové destinace jsou ty nejoblíbenější?

Autor: Michal Černý
Pokud se budou pozitivní výsledky klinických testů opakovat, mohou se muži těšit na své „antikoncepční Eldorádo“
TĚLO & MYSL

Zapomeňte na kondomy či vasektomii, vědci přichází s revolučním řešením. Antikoncepční gel pro muže se na trh dostane za pár let

Autor: Michal Černý
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Je tohle podoba domů budoucnosti?
LIVING

Změna klimatu žádá změnu bydlení. Plovoucí domy, které odolají záplavám i tajfunu, již slouží jako inspirace architektů napříč světem

Autor: Mirka Dobešová
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko

E-Shop