FUN WITH MAPS aneb Pokud milujete „Sheldonovský typ“ zábavy, jistě si užijete náš výběr map zajímavých světových statistik!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

FUN WITH MAPS aneb Pokud milujete „Sheldonovský typ“ zábavy, jistě si užijete náš výběr map zajímavých světových statistik!

Znáte Teorii velkého třesku a jste fanoušky Fun With Flags (Zábavných vlajek)? Pak vás možná potěší naše třeskutá zábava s mapami! Podívejte se na náhodný výběr toho, s čím přišli lidé na Twitteru nebo Redditu. Mapy totiž dneska existují už snad na všechno. Tak pojďme na to!
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
25. 10. 2023

Nejpopulárnější příjmení

Příjmení, často označovaná jako rodová jména, jsou určitě fascinujícím tématem, ačkoli se obvykle nepovažují za předmět, který by vyvolával hlubší úvahy. Příjmení nám nejen poskytují výchozí bod, ze kterého můžeme sledovat svůj původ, ale také odhalují naši kulturní historii. Mnohá příjmení jsou neobvyklá. Některá z nich v minulosti označovala povolání, která se později stala příjmeními – například k/Kovář. Jiná představují pojmenování přírodních jevů nebo objektů, která dnes již neodpovídají svým moderním ekvivalentům.

Víte, jaká jsou nejoblíbenější příjmení ve světě? Podívejte se na mapu nebo náš náhodný seznam deseti zemí:

Zde je několik příkladů zemí a jejich nejběžnějších příjmení podle umělé inteligence OpenAI:

Česko: Nejběžnějšími příjmeními v České republice jsou Novák, Svoboda a Novotný.

Francie: Ve Francii se nejčastěji vyskytují příjmení Martin, Bernard a Dubois.

Německo: V Německu jsou mezi nejběžnějšími příjmeními Müller, Schmidt a Schneider.

Itálie: V Itálii patří k nejrozšířenějším příjmením Rossi, Russo a Ferrari.

Španělsko: Ve Španělsku jsou častá příjmení jako García, Rodríguez a Fernández.

Spojené království: Ve Spojeném království můžete narazit na příjmení Smith, Jones a Taylor.

Rusko: V Rusku patří k nejběžnějším příjmením Ivanov, Smirnov a Kuznecov.

Čína: V Číně jsou mezi oblíbenými příjmeními Wang, Li a Zhang.

Japonsko: V Japonsku se často vyskytují příjmení jako Suzuki, Takahashi a Tanaka.

Brazílie: V Brazílii můžete najít mezi nejběžnějšími příjmeními Silva, Santos a Oliveira.

Hustota zalidnění

Hustota zalidnění, což je počet obyvatel na jistou velikost území, je klíčovým ukazatelem geografického rozložení lidí na celém světě. Tato míra se výrazně liší podle regionu, země a kontinentu. Naše planeta hostí různorodá sídla, od hustě obydlených metropolí až po řídce osídlené venkovské oblasti. Hustota zalidnění má zásadní dopady na sociální, ekonomický a environmentální život našeho světa. Mapa Evropy, kterou máme k dispozici, nám ukáže, jaká místa jsou nejvíce obydlená a která zůstávají (téměř) člověkem nedotčená.

A pokud máme něco vypíchnout, tak zde je pět světových rekordmanů z každé strany této škály. Pro jednou se smíříme s faktem, že využijeme jako zdroj informací Wikipedii.

Nejhustěji obydlená místa na Zemi jsou:

-        Macao (Čína) s 19 443 obyvateli na km²,

-        Monako s 17 667 obyvateli na km²,

-        Singapur s 7 894 obyvateli na km²,

-        Hongkong (Čína) s 6 516 obyvateli na km²,

-        a Gibraltar (Spojené království) s 4 250 obyvateli na km².

<Path> Svátek mladého vína Beaujolais je sice za námi, vynikající francouzské pokrmy spárované s víny si ale můžete vychutnat kdykolivZdroj: Redakce/La Gare - spolupráce

Druhá strana žebříčku vypadá takto:

-        Pitcairnovy ostrovy (Spojené království), Falklandy (Spojené království), Grónsko (Dánsko) a Špicberky a Jan Mayen (Norsko) mají shodně jednoho obyvatele na km².

-        Dva obyvatele na km² má Západní Sahara a Mongolsko.

-        Tři lidi na čtverečním kilometru žijí v Mauritánii, Austrálii, Surinamu, na Islandu, v Namibii a ve Francouzské Guyaně.

-        Čtveřice si užívá kilometr čtvereční v Kanadě, Lybii, Botswaně a Guyaně.

-        Pět lidí na km² není nikde, ale šest jich žije v Kazachstánu a na Niue (Nový Zéland)

A pokud vás zajímá, jak je na tom Česko, tak podle Wiki je nás v prostoru jednoho kilometru čtverečního 135.

Dostanete najíst???

Tato zásadní otázka je předmětem další mapy, která je vlastně velmi vtipná. Zajímá vás, kde (v Evropě) vám na stůl přistane jídlo, když přijdete na návštěvu? Tak se podívejte na grafické zobrazení níž! Tmavě modrá znamená „skoro vždycky“, světle modrá „většinou ano“, světle růžová „spíš ne“ a vínová „velmi nepravděpodobně“.

Mamánci, tatínkovy holčičky a všechno mezi tím

Existuje mnoho důvodů, proč dospělí stále žijí u svých rodičů. A ne, nejde jen o to, že netuší, jak funguje pračka. Někteří z nich uvíznou ve světě bezplatných obědů a prakticky hotelových služeb zdarma. Jiní zase zjistí, že nájem a hypotéka jsou tak vysoké, že jednoduše není zbytí. Takže než se jim začnete smát, pamatujte, že existuje spousta důvodů, proč dospělí zůstávají doma. Nejsou to jen neschopní synátoři a rozmazlené slečinky. Ačkoli – těch taky nebude málo.

Tato mapa Evropy přináší pohled na jedinečný sociodemografický ukazatel – procento lidí ve věku 25 až 34 let, kteří stále žijí u svých rodičů. V moderním světě, kde se životní cesty a závislost na rodině mění, nám tato mapa umožňuje zkoumat, jak různé kultury a regiony ovlivňují nezávislost mladých dospělých. Jde o věc zvyků? Financí? Nebo snad ještě něčeho jiného? Mimochodem není nezajímavé, jak rozdílně v mapě vyšlo Česko vs. naši bratia, Slovensko.

Mekáče

A opět tu máme něco na odlehčení. Pamatujete si svou první návštěvu řetězce McDonald's? Ne? Možná jste na to příliš mladí, ale pamětníci se tu jistě najdou. Oproti jiným státům na našem kontinentu jsme k této „vymoženosti“ přišli poměrně pozdě, ale ne jako poslední!

Chrome nebo Explorer?

Taky jste se osypali, když jste si vzpomněli na zasekaný Explorer, který v našich končinách už nepoužívá snad nikdo kromě těch, kteří stále prožívají pravěk?

Tipy redakce

Věc se má ale zcela upřímně tak, že on ten Google Chrome celkem markantně vyrostl až za poslední roky. Byly doby, kdy v Česku vévodila malá ohnivá liška – a není to zas tak dlouho. No, podívat se můžete sami!

A jakou mapu byste rádi viděli příště?

Zdroj: OpenAI ChatGPT, cs.wikipedia.org, Twitter účty: @DataIsBeautiful, @researchremora, @Darokison, @amazingmap, @simongerman600 a @theworldmaps_

Populární
články

Užívá si, že nemusí nervózně čekat u telefonu, oba preferují aktivní udržování neustálého kontaktu
LIDÉ

„Potřebujeme vidět a slyšet, že nás ten druhý taky chce,“ říká v rozhovoru o lásce muž, který roky bojoval s ghostingem

Autor: Irena Piloušková
Těžko říci, zda změnit přátelství v přátelství se sexem, je zrovna výhra
LIDÉ

Je „přátelství s výhodami“ skutečně výhodné? Podle odborníků nejsou nezávazné vztahy pro každého a často končí špatně

Autor: Mirka Dobešová
Sezení při močení má pozitivní účinky na zdraví i hygienu
TĚLO & MYSL

Při močení si raději sedněte, doporučují lékaři mužům. Aneb proč není tato mužská „výhoda“ záviděníhodná

Autor: Mirka Dobešová
Zbiroh je krásné malé městečko vzniklé už ve 13. století. I díky Jamisonovi Youngovi má opět šanci vejít do většího povědomí celé republiky
LIDÉ

Australan spravuje bývalou vlakovou stanici ve Zbirohu. Chce z ní vytvořit velkolepé regionální kulturní centrum

Autor: Michal Černý
Josef Šálek je doslova ztělesněním toho, že když se pro něco skutečně rozhodnete, můžete dokázat „nemožné“
LIDÉ

„Člověk dokáže úplně cokoliv, když se pro to rozhodne a přestane pochybovat,“ říká Josef Šálek, pokořitel několika světových rekordů

Autor: Michal Černý
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Mladí LGBTQ+ lidé mají ve spojení s klimatickou změnou z více než poloviny vážné obavy o svoji budoucnost, často i oprávněně
AKTUALITY

Mladí LGBTQ+ lidé se o klima bojí víc než hetero většina, čelí proto i depresím. Klimatická změna totiž vystaví komunitu větším rizikům

Autor: Michal Černý
Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Jaroslav Reich Lorman
LIDÉ

„Starší LGBTQ+ lidé jednoduše nejsou tolik vidět, ne že by nebyli,“ myslí si ředitel organizace ŽIVOT 90

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop