FUN WITH MAPS aneb Pokud milujete „Sheldonovský typ“ zábavy, jistě si užijete náš výběr map zajímavých světových statistik!
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

FUN WITH MAPS aneb Pokud milujete „Sheldonovský typ“ zábavy, jistě si užijete náš výběr map zajímavých světových statistik!

Znáte Teorii velkého třesku a jste fanoušky Fun With Flags (Zábavných vlajek)? Pak vás možná potěší naše třeskutá zábava s mapami! Podívejte se na náhodný výběr toho, s čím přišli lidé na Twitteru nebo Redditu. Mapy totiž dneska existují už snad na všechno. Tak pojďme na to!
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
25. 10. 2023

Nejpopulárnější příjmení

Příjmení, často označovaná jako rodová jména, jsou určitě fascinujícím tématem, ačkoli se obvykle nepovažují za předmět, který by vyvolával hlubší úvahy. Příjmení nám nejen poskytují výchozí bod, ze kterého můžeme sledovat svůj původ, ale také odhalují naši kulturní historii. Mnohá příjmení jsou neobvyklá. Některá z nich v minulosti označovala povolání, která se později stala příjmeními – například k/Kovář. Jiná představují pojmenování přírodních jevů nebo objektů, která dnes již neodpovídají svým moderním ekvivalentům.

Víte, jaká jsou nejoblíbenější příjmení ve světě? Podívejte se na mapu nebo náš náhodný seznam deseti zemí:

Zde je několik příkladů zemí a jejich nejběžnějších příjmení podle umělé inteligence OpenAI:

Česko: Nejběžnějšími příjmeními v České republice jsou Novák, Svoboda a Novotný.

Francie: Ve Francii se nejčastěji vyskytují příjmení Martin, Bernard a Dubois.

Německo: V Německu jsou mezi nejběžnějšími příjmeními Müller, Schmidt a Schneider.

Itálie: V Itálii patří k nejrozšířenějším příjmením Rossi, Russo a Ferrari.

Španělsko: Ve Španělsku jsou častá příjmení jako García, Rodríguez a Fernández.

Spojené království: Ve Spojeném království můžete narazit na příjmení Smith, Jones a Taylor.

Rusko: V Rusku patří k nejběžnějším příjmením Ivanov, Smirnov a Kuznecov.

Čína: V Číně jsou mezi oblíbenými příjmeními Wang, Li a Zhang.

Japonsko: V Japonsku se často vyskytují příjmení jako Suzuki, Takahashi a Tanaka.

Brazílie: V Brazílii můžete najít mezi nejběžnějšími příjmeními Silva, Santos a Oliveira.

Hustota zalidnění

Hustota zalidnění, což je počet obyvatel na jistou velikost území, je klíčovým ukazatelem geografického rozložení lidí na celém světě. Tato míra se výrazně liší podle regionu, země a kontinentu. Naše planeta hostí různorodá sídla, od hustě obydlených metropolí až po řídce osídlené venkovské oblasti. Hustota zalidnění má zásadní dopady na sociální, ekonomický a environmentální život našeho světa. Mapa Evropy, kterou máme k dispozici, nám ukáže, jaká místa jsou nejvíce obydlená a která zůstávají (téměř) člověkem nedotčená.

A pokud máme něco vypíchnout, tak zde je pět světových rekordmanů z každé strany této škály. Pro jednou se smíříme s faktem, že využijeme jako zdroj informací Wikipedii.

Nejhustěji obydlená místa na Zemi jsou:

-        Macao (Čína) s 19 443 obyvateli na km²,

-        Monako s 17 667 obyvateli na km²,

-        Singapur s 7 894 obyvateli na km²,

-        Hongkong (Čína) s 6 516 obyvateli na km²,

-        a Gibraltar (Spojené království) s 4 250 obyvateli na km².

<Path> Poznáte hloupého člověka? Víte, jak se projevuje? Pojďte si letem světem projít inteligenci a její souvislosti!Zdroj: iq-testy-online.cz, verywellmind.com, personalityanalysistest.com, bscholarly.com, YouTube kanál Real Men Real Style, Dev Karlekar (LinkedIn), mensa.cz, mensa.org, Albert Einstein (citaty.net)

Druhá strana žebříčku vypadá takto:

-        Pitcairnovy ostrovy (Spojené království), Falklandy (Spojené království), Grónsko (Dánsko) a Špicberky a Jan Mayen (Norsko) mají shodně jednoho obyvatele na km².

-        Dva obyvatele na km² má Západní Sahara a Mongolsko.

-        Tři lidi na čtverečním kilometru žijí v Mauritánii, Austrálii, Surinamu, na Islandu, v Namibii a ve Francouzské Guyaně.

-        Čtveřice si užívá kilometr čtvereční v Kanadě, Lybii, Botswaně a Guyaně.

-        Pět lidí na km² není nikde, ale šest jich žije v Kazachstánu a na Niue (Nový Zéland)

A pokud vás zajímá, jak je na tom Česko, tak podle Wiki je nás v prostoru jednoho kilometru čtverečního 135.

Dostanete najíst???

Tato zásadní otázka je předmětem další mapy, která je vlastně velmi vtipná. Zajímá vás, kde (v Evropě) vám na stůl přistane jídlo, když přijdete na návštěvu? Tak se podívejte na grafické zobrazení níž! Tmavě modrá znamená „skoro vždycky“, světle modrá „většinou ano“, světle růžová „spíš ne“ a vínová „velmi nepravděpodobně“.

Mamánci, tatínkovy holčičky a všechno mezi tím

Existuje mnoho důvodů, proč dospělí stále žijí u svých rodičů. A ne, nejde jen o to, že netuší, jak funguje pračka. Někteří z nich uvíznou ve světě bezplatných obědů a prakticky hotelových služeb zdarma. Jiní zase zjistí, že nájem a hypotéka jsou tak vysoké, že jednoduše není zbytí. Takže než se jim začnete smát, pamatujte, že existuje spousta důvodů, proč dospělí zůstávají doma. Nejsou to jen neschopní synátoři a rozmazlené slečinky. Ačkoli – těch taky nebude málo.

Tato mapa Evropy přináší pohled na jedinečný sociodemografický ukazatel – procento lidí ve věku 25 až 34 let, kteří stále žijí u svých rodičů. V moderním světě, kde se životní cesty a závislost na rodině mění, nám tato mapa umožňuje zkoumat, jak různé kultury a regiony ovlivňují nezávislost mladých dospělých. Jde o věc zvyků? Financí? Nebo snad ještě něčeho jiného? Mimochodem není nezajímavé, jak rozdílně v mapě vyšlo Česko vs. naši bratia, Slovensko.

Mekáče

A opět tu máme něco na odlehčení. Pamatujete si svou první návštěvu řetězce McDonald's? Ne? Možná jste na to příliš mladí, ale pamětníci se tu jistě najdou. Oproti jiným státům na našem kontinentu jsme k této „vymoženosti“ přišli poměrně pozdě, ale ne jako poslední!

Chrome nebo Explorer?

Taky jste se osypali, když jste si vzpomněli na zasekaný Explorer, který v našich končinách už nepoužívá snad nikdo kromě těch, kteří stále prožívají pravěk?

Tipy redakce

Věc se má ale zcela upřímně tak, že on ten Google Chrome celkem markantně vyrostl až za poslední roky. Byly doby, kdy v Česku vévodila malá ohnivá liška – a není to zas tak dlouho. No, podívat se můžete sami!

A jakou mapu byste rádi viděli příště?

Zdroj: OpenAI ChatGPT, cs.wikipedia.org, Twitter účty: @DataIsBeautiful, @researchremora, @Darokison, @amazingmap, @simongerman600 a @theworldmaps_

Populární
články

Na koučovací výcvik se dnes podle lektorky hlásí i mnoho lidí, kteří nemají ambice stát se profesionálním koučem. Chtějí spíše získat nové nástroje pro spokojenější a svobodnější život
TĚLO & MYSL

Svobodnější život? „Práce je nutné zlo, únava norma a výplata výkupné,“ tlumočí koučka, s čím k ní přicházejí „zacyklení“ lidé

Autor: Veronika Košťálková
Při psychické poruše, která se nazývá dysmorfie, má jedinec výrazně narušené vnímání vlastního těla
LIDÉ

⁠„Nenáviděl jsem své tělo a přál si jiné,“ vzpomíná herec Penn Badgley na svoji zkušenost s „tělesnou dysmorfií“

Autor: Veronika Košťálková
Produkt je ideální pro ty, kteří často cestují a potřebují tak šetřit s místem v zavazadle – strojek i s pouzdrem nezabere více prostoru než tenisový míček
STYL

RECENZE: Holení jako z budoucnosti. Novinka od Panasonicu je designovým klenotem pro ty, kteří hledají styl a způsob, jak během cestování šetřit prostorem v zavazadle

Autor: Jakub Starý
„Dokonalý“ den by měl zahrnovat kvalitně strávený čas s rodinou, program s přáteli i pohyb. Aby se vše stihlo během 24 hodin, některé aktivity by bylo nutné kombinovat
LIDÉ

Vědci objevili recept na „dokonalý den“ – a mají naprostou pravdu

Autor: Veronika Košťálková
Být sám se sebou, užívat si klid, i tak lze zatočit se stresem
LUI BALANCE

20 minut, 5 hodin a 3 dny: Recept na zlepšení psychiky, kondice a zdraví označovaný jako 20-5-3 pomůže každému

Autor: Mirka Dobešová
Michaela Mrázková odhalila tajemství léčivého úklidu – méně věcí v domácnosti znamená menší chaos. A to jak doma, tak celkově v životě.
LUI BALANCE

„Zkroťte svou přeplněnou šatní skříň! Tento malý krok může podpořit větší životní změnu,“ říká autorka projektu Léčivý úklid

Autor: Bohdana Rambousková
Jsou spermie čilé? Pak se můžete těšit na vyšší věk dožití...
TĚLO & MYSL

Co vám zajistí delší život v řádu několika let? K cíli svižně plavající spermie, prokázali vědci

Autor: Mirka Dobešová
Matej Ftáčnik je CEO slovenské firmy Vacuumlabs.

Banka bude gayům poskytovat půjčky na náhradní mateřství. „Duhová vlajka na platební kartě nestačí,“ říká Matej Ftáčnik, spoluzakladatel LGBT bankovní platformy

Autor: Bohdana Rambousková
Biohacking usiluje o optimalizaci fungování lidského těla
LUI BALANCE

Výplach střev, kávový klystýr i včelí terapie: vyplatí se letošní trendy biohackingu vyzkoušet, nebo byste se jim měli vyhnout obloukem?

Autor: Kateřina Kučerová
Eva Kadlecová nově vede česko-slovenskou zmrzlinovou divizi The Magnum Ice Cream Company
LIDÉ

Zmrzlinový boj o rovnost: „Zisk z prodeje příchutě Bohemian Raspberry jde do Mercuryho nadace,“ říká šéfka česko-slovenského zmrzlinového byznysu

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop