Zapomeňte na TikTok, vytuňte si Instagram! Tady je 6 hravých nápadů, s nimiž váš profil poroste
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Zapomeňte na TikTok, vytuňte si Instagram! Tady je 6 hravých nápadů, s nimiž váš profil poroste

Zatímco TikTok čelí kritice kvůli bezpečnosti, Instagram je na „sockovém“ poli letitou stálicí a nevypadá to, že by jen tak někam odešel. Ať už ho používáte pro sdílení svého života, na seznamování, nebo jako marketingový nástroj, máme pro vás 6 nápadů, jak si zlepšit svůj dosah.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
8. 3. 2023

Sociální sítě jsou alfou a omegou současného společenského života. Kdo je nemá, jako by ani neexistoval. A i když můžou být nebezpečné, můžou být také skvělá zábava nebo super nástroj, jak o sobě dát vědět. Tady je náruč rad a nápadů, jak to co nejlépe udělat na Instagramu.

1.       Pohrajte si s popiskem

„Bio“, čili popisek profilu, je základ úspěšného instagramového účtu. Když si někdo váš profil rozklikne, musí vědět, co jste zač. A nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je mu to naservírovat v profilovém popisku. V biu byste měli stručně a přehledně shrnout, o čem je váš profil. I když máte účet čistě osobní, není od věci se zde krátce charakterizovat. Vystačit si můžete přitom i s holým textem: „Praštěný gay z Prahy, který miluje psaní, život, hezké chlapy a rovná práva. P. S. Nejsem zadaný.“

Hezčí a funkčnější ale je, když popisek opatříte emotikony a trochu ho rozdělíte. Použijte emotikony, které vyjadřují vaše zájmy, mrkajícím smajlíkem naznačte chuť poznávat nové lidi nebo přidejte ukazující prsty, abyste zdůraznili důležitou část.

V popisku také můžete mít jeden webový odkaz, takže ho nezapomeňte využít. Pokud používáte Instagram jako marketingový nástroj pro svůj byznys, povede nejspíš na váš web. V případě osobních účtů prolinkujte třeba jinou sociální síť.

2.       Přidávejte pravidelně

Pokud chcete, aby váš instagramový účet rostl a nezapadl mezi miliony ostatních, musíte přidávat obsah pravidelně. Nový příspěvek byste měli zveřejnit každý den, ne ale častěji než třikrát denně. Naprosté minimum je publikovat alespoň jednou za týden. Takovým dobrým průměrem, který je udržitelný pro většinu lidí a líbí se také algoritmu Instagramu, je postovat třikrát týdně. Zdůrazňujeme ale, že je důležitá pravidelnost a rovnoměrnost. Vyvarujte se nárazových hromadných příspěvků proložených dlouhými dobami „radiového klidu“. Lidé nebudou mít jistotu, že něco uvidí, takže vás nebudou chtít sledovat.

Jednotné téma aneb obsah o něčem

Samozřejmě, že je nejběžnější mít svůj osobní profil prostě osobní a plácat na něj všechno možné. Pokud ale chcete přitáhnout pozornost co největšího počtu lidí, musíte jim dát jasný důvod, proč vás mají sledovat. A tím může být nějaké spojující téma, jinak taky řečeno, že váš profil bude „o něčem“. O vaření, cestovaní, fotografování, nadávání na špatné restaurace, novinkách z auto-moto průmyslu nebo tipech na knížky.

Zamyslete se sami – někoho sledujete, protože je to váš kamarád, známý nebo slavná osobnost. Ale spoustu účtů sledujete, protože přidávají obsah o tématu, které je vám blízké. Nebo aspoň zajímavé. Takové účty pak sledujete, i když neznáte jejich autory. Pokud chcete tedy, aby vás začali sledovat i lidé, kteří vás vůbec neznají, je vhodné se zaměřit na kontinuální téma. Fanoušci tak budou vědět, co mají očekávat, a budou se těšit na další příspěvky.

<Path> Jak vyléčit feministku a udělat z ní „opravdovou ženu“? Tyto čtyři kroky doporučilo známé médiumZdroj: criticalmediaproject.org, youngfeminist.eu, thoughtco.com, csfd.cz

Využijte všechny formáty

Instagam nabízí tři základní formáty příspěvků:

  • Klasický „do feedu“, tedy stálý příspěvek, který se zobrazí v seznamu na hlavní stránce vašeho profilu,
  • příběhy (neboli Stories), dynamické příspěvky, které po 24 hodinách zmizí, a nakonec
  • reels, krátká vertikální videa, jež mají v profilu vlastní kolonku.

Každý formát se hodí na něco jiného, rozhodně byste ale neměli zůstat jen u jednoho. Klasické příspěvky a reels mají tu výhodu, že se objevují na kartě pro  vyhledávání obsahu, proto byste je měli určitě přidávat. Je to totiž způsob, jak oslovit nové lidi a získat další sledující.

Reels jsou na Instagramu poměrně nové, což je jasný signál, že vás mají zajímat. Jde totiž o reakci na rostoucí trend krátkých videí, která se stávají hlavním preferovaným obsahem na internetu. Jsou totiž snadno stravitelná. Není divu, že TikTok, který je na tomto formátu postaven, zaznamenal tak raketový růst.

Příběhy jsou zase skvělý nástroj, jak nabídnout méně „formální“ obsah. Zatímco v hlavních příspěvcích se budete zřejmě snažit mít fotky dokonalé, promyšlené a třeba i vyretušované, Stories jsou díky své krátké životnosti méně závazné. A lidskost slaví úspěchy. Ukažte, co právě děláte, sdílejte drobné momenty ze života a nebojte se být nedokonalí.

Zdroj: Giphy

Interagujte

„Sociální síť“ se Instagram nejmenuje pro nic za nic, buďte tedy sociální. Objevujte, lajkujte a komentujte přípěvky ostatních. Hlavně ale reagujte na komentáře pod svými příspěvky. Srdíčko je naprosté minimum, které byste měli novému komentáři věnovat, ještě lepší je krátká odpověď, poděkování a podobně. Interakce se líbí totiž nejen algoritmu, ale i sledujícím – každý je rád, když ho berete jako člověka a ne jenom jako číslo.

Skvělý nástroj pro interakce jsou výše zmíněné příběhy, které umožňují přidávat ankety nebo okénka s otázkami. Využívejte je. Lákají, aby na vaše příspěvky lidé aktivně reagovali, což potěší algoritmus a bude vás doporučovat dalším uživatelům.

<Path> Šest vychytávek, které vylepší váš insta-účet: blokování spammerů, větší soukromí i prokročilé úpravy fotekZdroj:

Hravé příspěvky na Instagram

Toho, co můžete přidávat, je celá řada. Vlastně nekonečno, některé typy obsahu a témata jsou ale populárnější než jiné. Nejlépe fungují ty, které mají pro sledující nějakou přidanou hodnotu.

  1. Něco naučte – Podělte se se svými sledujícími o nějakou dovednost, kterou máte. Ať už je to recept na nejrychlejší těstoviny, nebo trik, jak udělat na tkaničkách uzel, který vydrží celý den. Lidé se rádi učí a ocení, když se o nějaký um podělíte.
  2. Memy a vtipy – Každý se rád pobaví, vtipné obrázky, memy a humor je tak skvělý obsah. Když se vám navíc podaří vtipně reagovat na aktuální dění, máte vyhráno.
  3. Zajímavosti – Víte něco, co jiní ne? Sdílejte to! Nemusí to být intimní tajemství vaší nejlepší kamarádky, stačí zajímavost ze světa, v němž se pohybujete. Třeba z práce, nebo oblasti některého z vašich koníčků.
  4. Vzpomínky – Zavzpomínejte, co jste dělali před rokem, dvěma, deseti. #ThrowbackThursday (vzpomínací čtvrtek) funguje vždycky.
  5. Pohled do zákulisí – Vidět, co se běžně nevidí, to kdo by to nechtěl? Vezměte své sledující na místa, která jsou jinak lidem skrytá. Může to být do ledničky pod barem kavárny, kde pracujete a která skrývá 50 krabic mléka, do šuplíku učitelky nebo třeba promítací kabiny. Každý má v životě věci, které ostatní považují za fascinující a neznámé. Stačí je jen správně vytipovat.
  6. Nahota – musíme říkat víc? Explicitní nahota je na Instagramu sice zakázaná, ale vyrýsované tělo z posilovny, nohy ve vaně, nebo nahý zadek projdou. Jasně, není to originální, ale hra s chtíčem sledujících nikdy nezklame.
Zdroj: skedsocial.com, louisem.com, help.instagram.com, theleap.co, irozhlas.cz

Populární
články

Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen
AKTUALITY

Zdravý rozum zvítězil: Trans a testosteronové atletky mají zákaz závodit v kategorii žen

Autor: Albert Prokop
Někteří gayové skutečně touží po tom, aby byli hetero
LIDÉ

„Rozhodl jsem se, že budu hetero,“ tvrdí gay, podle nějž je jeho orientace prokletí, které mu znemožňuje žít tak, jak chce

Autor: Mirka Dobešová
The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Dodnes trpí tím, že v krásných šatech prý stále vypadá jen jako chlap v sukni
LIDÉ

„Závidím všem ženám. Své kamarádky nenávidím,“ přiznává žena, která cítí, že ji na cestě za vysněným vzhledem limitují lékaři

Autor: Irena Piloušková
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Living 2023

Zámek v Osečanech Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka se postupně proměňuje v netradiční bydlení. S LUI můžete nahlédnout dovnitř

Autor: Jan Witek Witek
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková

E-Shop