Zvládne umělá inteligence vyrobit muže snů? Obličej by šel, jiné části jsou horší, ukázal náš experiment. Podívejte se na výsledky
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Zvládne umělá inteligence vyrobit muže snů? Obličej by šel, jiné části jsou horší, ukázal náš experiment. Podívejte se na výsledky

Chcete dokonalého chlapa? A co kdybyste si ho mohli vyrobit? „AI art“, čili obrázky generované umělou inteligencí, zažil v poslední době boom. Co když místo obličeje budete chtít i jiné části těla? Zkusili jsme si splnit fantazii a třem vybraným softwarům zadali pár úkolů. Výsledky jsou přinejmenším zajímavé.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
20. 2. 2023

Vygenerovat obrázek už dneska není problém. Před pár měsíci zbořila internet aplikace Lensa, kterou si lidé vyráběli surrealistické selfies z vlastních fotek. Existují ovšem i služby, které umí generovat obrázky na základě textových pokynů. Od bláznivých nesmyslů je jenom krůček k nápadu, zda by nám umělá inteligence dokázala splnit i smyslnější fantazie. Takže jsme to okamžitě vyzkoušeli.

Vybrali jsme tři online nástroje, které umí generovat obrázky na základě popisu v přirozeném jazyce: DALL-E, Playform a Fotor. Všechny jsou zdarma a všechny pro své použití vyžadují registraci. Žádný nekontroluje věk. Jako test jsme si vymysleli tři zadání. Tím prvním testujeme celkovou schopnost vyrobit realistický obrázek, ta druhá dvě vysvětlení nepotřebují.

  1. Red haired man with muscles and blue eyes (rusovlasý muž se svaly a modrýma očima)
  2. Gay kiss (gay polibek)
  3. Big penis (velký penis)

DALL-E

DALL-E je jeden z nejznámějších a nejpopulárnějších softwarů pro generování obrázků. Je to produkt výzkumné laboratoře OpenAI, kterou spoluzaložil Elon Musk. DALL-E si vydobyl reputaci jako snadno použitelný nástroj s fantastickými výsledky. Jeho předností je především to, že na rozdíl od jiných nástrojů prý vytváří realistické obrázky, na které je příjemné koukat. Což je přesně to, po čem toužíme!

<Path> Umělá inteligence „trénovaná“ na lidské morálce nám nastavuje zrcadlo – je rasistická jako my, schvaluje genocidu a preferuje heterosexuályZdroj: delphi.allenai.org, vice.com, dazeddigital.com

Používání je skutečně jednoduché. Pokud umíte anglicky, nebudete mít problém. K dispozici je jeden řádek, kam zadáte dotaz, a pak už stačí klepnout na tlačítko „Generate“. Dostali jsme 4 obrázky. První dojem? „To jsou opravdu hoooodně modré oči!“ Výsledky jsou na první pohled realistické, ale je rychle poznat, že se nejedná o fotky. Největší problém má aplikace právě s očima. Nejen, že modrou udělal křiklavou, ale tvarem prostě něco nesedí. Jinak ale klobouk dolů, při troše úprav nebo jako malý náhled (třeba profilovka) by tyhle „fotky“ klidně obstály.

Pokud jde o naše další dva dotazy, ukázalo se, že máme smůlu. DALL-E má přísná pravidla používání, která vylučují práci se sexuálním obsahem. „Nezkoušejte vytvářet, nahrávat nebo sdílet obrázky, které nejsou vhodné pro širokou veřejnou nebo které by mohly ublížit,“ zní základní pravidlo. Jeden z dalších bodů pak konkrétně zakazuje vytvářet „nahotu, sexuální akty, sexuální služby nebo obsah, který má vyvolávat sexuální vzrušení.“ Takže smůla, aplikace totiž za zakázaný sexuální obsah považovala i hlášku „gay kiss“.

Playform

Playform je aplikace vyvinutá pro umělce. Což nás ovšem nemohlo odradit od našeho malého experimentu. Co kdybychom chtěli třeba kreslit akt, že ano? Tvůrci platformu navrhli tak, aby byla jednoduchá k používání a přitom nabízela umělcům dostatek možností. „Platformu Playform jsme vytvořili, abychom umělcům zpřístupnili umělou inteligenci. Chceme, aby umělci mohli zkoumat a experimentovat s umělou inteligencí v rámci svého vlastního tvůrčího procesu, aniž by se museli obávat terminologie nebo se museli orientovat v obrovském oceánu algoritmů.“

Ani s Playform tak není potřeba umět nic jiného, než pár slov anglicky. Web ale nabízí mnohem víc možností, než jenom generování obrázků podle slovního zadání. Za zmínku stojí možnost spojování fotek. Nástroj, který umí vzít několik fotografií a vytvořit různé varianty přechodů mezi nimi. Třeba od muže v ženu, udělat kroky podle věku, různých účesů a podobně. Nás ale zajímalo, jestli si Playform umí našeho chlapa snů „vycucat z prstu“. No… umí.

Co se týče zrzavého svalovce, rozhodně jsme ho dostali. Obě „fotky“ ale na první jasně prozradily, že jsou zpracované počítačem. Při nejletmějším pohledu by se možná mohlo zdát, že jsou to skutečné fotky prohnané intenzivním filtrem, ale jakmile se člověk zadívá déle, pozná, že tady toho hodně nesedí.

Playform si lépe poradil s dotazem na muže konkrétního vzhledu
Foto: Playform (snímek obrazovky)

Pokud jde o peprnější dotazy, ty Playform nijak nezakazuje. Jenže kdo by čekal něco realistického, ten by narazil. Vygenerované obrázky nás tak sice pobavily, ale jako naplnění touhy po erotice rozhodně sloužit nemůžou. Když jsme ale ze zvědavosti zadali jiné dotazy, výsledky nás překvapily velmi. „Sexy man“ vyrobil moc pěkný černobílý snímek nahatého pána od pasu nahoru. Tady by jeden nevěřil, že to není fotografie. A stejně tak exceloval nástroj i u dotazů požadujících konkrétní proporce proporce a prostředí. Zdá se tedy, že Playform je hodně o náhodě.

Jednoznačná nevýhoda nástroje je ale fakt, že obrázky můžete zadarmo generovat, nikoliv ovšem stahovat. Přidáme tedy pár ilustračních snímků obrazovky, jak se s nástrojem pracuje.

Fotor

Pokud jde o možnosti nastavení, je Fotor z testovaných služeb nejvariabilnější. Lze si vybrat, jaký styl má obrázek být, jestli realistická fotka, kresba, komiks nebo něco úplně jiného. Také lze volit styly nasvícení. Pokud jde ale o výsledky, nemůžeme mluvit o realismu. Vygenerované obrázky jsou pěkné, ale jasně počítačové. Zdařilé digitální kresby, ale pokud nesníte o týpkovi z animáku, budete mít větší úspěch s předchozími dvěma aplikacemi.

Když jsme poprosili o „big penis“, systém nás sice pustil dál, ale jednu z fotek označil jako nepovolenou. Je tedy možné, že skutečně vygeneroval obrázek genitálu, následně ho ale zpětně rozpoznal jako erotický obsah a skryl. Škoda. Druhý vytvořený snímek už sice prošel, byl to ovšem naprostý „výstřel“ a opět bylo zábavnější smát se nešikovné umělé inteligenci, než se kochat výsledkem.

Jeden výsledek pro zadání „big penis“ Fotor odmítl zobrazit. Druhý je k smíchu
Foto: Fotor

Podobně komicky dopadl také „gay kiss“. Máme radost, že software nám dotaz nezamítnul, ale očividně měl problém s jeho realizací. Poznáme, že jsou na obrázku dva muži a polibek, ale požadavek na realistickou fotku rozhodně nesplňují. Možná kdybychom měli v bezplatné verzi více než 2 pokusy a mohli si s nástrojem hrát, došli bychom lepších výsledků.

Shrnutí

Jako zábava je generování AI obrázků fajn, ale pokud byste si chtěli vyrobit chlapa ze svých představ, budete muset sáhnout po profesionálnějších nástrojích, než jaké jsou zdarma dostupné na internetu. Jedním z nich by mohl být třeba Generated Photos, projekt, který vyrobil 100 realistických postav a prezentuje se mottem „super-realistické obrázky celých těl. Používejte je, kde chcete, a o právní věci se nestarejte.“ Jenže Generated Photos je služba pro profesionály a pokud chcete něco zajímavějšího, než stojící oděné postavy, byť neuvěřitelně realistické, musíte si domluvit individuální nabídku.

Zdroj: OpenAI, petapixel.com, Playform, Fotor

Populární
články

The Ugly Duchess
AKTUALITY

Renesanční dílo „Ošklivá vévodkyně“ vůbec nezachycuje ženu. Odborníci míní, že na obraze visícím v Národní galerii je muž-transvestita

Autor: Mirka Dobešová
Marek a Josef ze Středokluk
Living 2023

Marek a Josef se z Prahy neplánovaně přestěhovali na vesnici. Jak se jim bydlí v bývalém zájezdním hostinci?

Autor: Ondřej Josef Kubáček
Requiem se odehrává během čarodějnických procesů. O oheň není ve filmu nouze
KULTURA

Krátkometrážní horor s Bellou Ramsey „trhá srdce na cucky“. Requiem si můžete pustit zdarma na YouTube, ale připravte si kapesníky

Autor: Martin Lyko
Dnes je přátelství mezi gayi a ženami úplně běžná věc bez postranních úmyslů
WELLBEING

Víte, kdo je fag hag? Z původní „zoufalky“ sloužící gayům jako krytí se stala žena, bez níž si řada gayů nedokáže svůj život představit

Autor: Mirka Dobešová
Pro dokonalé fotky kdekoliv
AKTUALITY

Fujifilm představuje kapesní fotoaparát Instax Mini 12, který vás okouzlí na první pohled!

Autor: Michal Černý
Miroslav Hradil je jedním ze zakladatelů zaměstnanecké pro-LGBT skupiny ve ŠKODA AUTO
LIDÉ

„Na předsudky a stereotypy narážejí LGBT lidé i v práci, podpůrné skupiny jim ukazují, že i na nich záleží,“ říká spoluzakladatel jedné z nich

Autor: Mirka Dobešová
Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve štědrých prostorách Top Hotelu v Praze
Living 2023

Investování v těžkých časech? Nemovitost na žádaném místě! Prohlédněte si nové byty ve stylu nejen Prahy, ale i Osla nebo Berlína!

Autor: Irena Piloušková
Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu
WELLBEING

Láskyplná péče, nebo kontrola a manipulace? ROZHOVOR s terapeutkou o devíti znacích násilného vztahu

Autor: Redakce
Marcel Gecov
Living 2023

„Lůžkoviny a ložní prádlo Lejaan vnáší do ložnic hotelový komfort,“ popisuje unikátnost české značky jeden z jejích zakladatelů

Autor: Mirka Dobešová
Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí
WELLBEING

Ošklivý krásnému nevěří aneb Hezký to těžký maj: Nejen gay kluci o problémech s fyzickou dokonalostí

Autor: Albert Prokop

E-Shop