Zachování plodnosti díky social freezingu už není tabu. Zájem o něj prudce roste, potvrzuje lékařka Lucie Švabíková
Co je social freezing?
Social freezing, nebo také Fertility preservation je metoda asistované reprodukce umožňující uchování reprodukčních buněk pro budoucí využití. Vajíčka, spermie nebo embrya jsou zamražena a prakticky v nezměněné kvalitě je možné je použít i za několik let.
Komu lékaři preventivní social freezing doporučují?
Je obecně známá skutečnost, že šance na zdravé dítě s věkem u mužů i u žen klesá. U žen velmi rychle po 30. roce věku, u mužů to není tak dramatické, ale pokles fertility často pozorujeme ve spojení se zhoršujícím se zdravotním stavem a životním stylem. Možnost uchovat svoje pohlavní buňky v době nejvyšších šancí a následné použití později je jistě velkou výhodou, pokud nám osobní situace nedovolí plánovat graviditu podle ideálního času přírody.
Social freezing je velmi důležitý u pacientů, kteří jsou před zahájením závažné léčby – např. chemoterapie pro nádorové onemocnění. Stále častěji ovšem přicházejí poučené ženy po 25. roku věku, jež neplánují rodinu v tak časném věku a nechtějí přijít o možnost mít vlastní rodinu v budoucnu.
Jak je to v případě onkologických pacientů?
Ano, social freezing je u pacientů v onkologické přípravě možný a zároveň i velmi doporučovaný. U žen provádíme social freezing po hormonální stimulaci, ale velmi často pod tlakem času a možného rizika z prodlení při oddalování chemoterapie nebo radioterapie. S hormonální stimulací lze začít prakticky v jakoukoliv fázi cyklu, přičemž potřebujeme zhruba 10-14 dní. U mužů je celý proces jednodušší. Tuto léčbu lze poté vykázat na pojišťovnu. Právě pro tyto případy byly uvedeny nové kódy.
Jak social freezing probíhá?
U mužů se jedná o odběr spermií pomocí ejakulace a zamražení spermií ideálně v několika dávkách takzvaných straw (pozn. straws = nosiče pro uložení biologického materiálu). V některých závažnějších případech, pokud nejsou spermie nalezeny v ejakulátu, je nutné odebrat spermie chirurgicky z varlete nebo nadvarlete (MESA/TESE).
U ženy dochází k zisku několika (i desítek) vajíček pomocí hormonální stimulace. Používají se hormony tělu vlastní, jež krátkodobě na dobu cca 10–14 dnů zvýší koncentrace těchto hormonů v organismu. Skupina folikulů, tedy dutinek na vaječníku, v nichž se vyvíjí vajíčko, která by jinak zanikla a umožnila pouze jednu ovulaci jednoho folikulu, je vyšší koncentrací hormonů podpořena k ovulaci vícečetné. Léky si aplikuje žena sama podkožně pomocí velmi drobných jehel. Přibližně v polovině menstruačního cyklu dorostou folikuly do ideální velikosti a lékařem je naplánován odběr oocytů. Ten je proveden v krátké celkové anestezii. Po 2–3 hodinách odchází žena v doprovodu domů. Vajíčka jsou zamražena v několika dávkách a dlouhodobě uchována. Do několika dnů dojde u ženy k menstruaci a není třeba dalších zdravotních omezení.
Do jakého věku je nejvhodnější social freezing podstoupit a za jakých podmínek?
U mužů je doporučen věk do 40 let v ideálním zdravotním stavu. U žen je optimální věk mezi 25. - 30. rokem. Ve vyšším věku lze social freezing plánovat také, ale šance na zisk zdravých vajíček i jejich počet klesá. Na to je dobré myslet. Obě metody systém všeobecného zdravotního pojištění nehradí, výjimkou jsou závažné zdravotní indikace jako např. nutnost chemoterapie nebo radioterapie u některých onemocnění.
Kdo má nejčastěji zájem o social freezing? Převažují ženy nebo muži a znáte i důvody?
Na naší klinice převažuje zájem žen, ačkoliv je u nich odběr vajíček významně invazivnější. Naše pacientky jsou si vědomy, že jejich věk představuje významně vyšší rizikový faktor ve srovnání s muži.
Foto: Prague Fertility Centre/se svolenímPrague Fertility Centre/se svolením
Roste v posledních letech zájem o social freezing?
Ano, zájem o social freezing prokazatelně roste – téma zachování plodnosti přestalo být tabu, osvěta je větší. Podle statistik z naší laboratoře, můžeme potvrdit stále rostoucí trend, v meziročním srovnání se poptávka navýšila o více než 100 %.
Na jak dlouho je možné pohlavní buňky zmrazit, aniž by to ohrozilo jejich kvalitu?
Zatím nebyl prokázán vliv času na kvalitu zamražených buněk – tedy prakticky neomezeně. U žen je však v České republice možno buňky použít do 49. narozenin, u mužů věkový limit pro léčbu není.
Může být social freezing cestou k surogátnímu mateřství a za jakých podmínek?
Je to možné, ale zákonem neošetřené. Podle doporučení Sekce asistované reprodukce v České republice je to dovoleno v závažných zdravotních situacích, kdy žena nemůže zdravě donosit vlastní dítě - např. pokud nemá dělohu z důvodu vrozené vady nebo je po operaci, nebo pokud trpí závažnou nemocí. Tedy pokud produkuje zdravá vajíčka, ale samotná gravidita by jí ohrozila na životě.
Má social freezing smysl i pro transgender osoby (například před zahájením tranzice)?
Ano, osvěta, poučení a dostatek informací jsou jistě již několik let součástí doporučení evropských i světových odborných společností pro asistovanou reprodukci (např. ASHRE nebo ASRM). Mít možnost před změnou pohlaví uchovat svoje reprodukční buňky je velmi důležité rozhodnutí. Nevíme zatím přesně, jak hormonální léčba kvalitu a funkci buněk ovlivní. Zároveň není známo, zda nemá negativní vliv na biologické potomky. Bohužel je nutné si uvědomit, že po právní stránce je nyní dle českých zákonů po úřední změně pohlaví nemožné vlastní reprodukční buňky použít. Tady je před námi ještě dlouhá cesta.
Foto: Prague Fertility Centre/se svolením
Zatímco česká legislativa využití vlastních pohlavních buněk u transgender osob zatím neumožňuje, jak je to v zahraničí?
V zahraničí je to různé, ale jsme s tímto restriktivním přístupem v minoritě. Odkázala bych na mapu, která dokládá aktuální zákonná práva transosob v Evropě a Střední Asii.
Jaké jsou v současnosti možnosti IVF pro transgender osoby po lékařské stránce?
Součástí léčby u transgender lidí je kromě hormonální léčby (např. estrogeny, testosteron) také léčba operační. Před zahájením léčby je vhodné zkonzultovat možnost zachování svých reprodukčních buněk – tedy u transfemininích osob kryokonzervace spermií nebo tkáně varlat, u transmaskulinních pacientů kryokonzervace vajíček nebo jako experimentální možnost – kryokonzervace tkáně vaječníku. Každému pacientovi se vždy nastavuje individuální léčebný plán v návaznosti na jeho aktuální zdravotní stav.
Odvážíte se odhadnout, kdy by IVF u transgender osob mohlo být povoleno u nás?
V květnu tohoto roku rozhodl Ústavní soud České republiky, že nutnost sterilizace pro úřední změnu pohlaví není v souladu s etickými pravidly a porušuje lidská práva. Parlament České republiky dostal čas na úpravu zákonů do konce června 2025. Tedy změna by měla přijít velmi brzy.