Zařizování duhové domácnosti: Pro dcerku její dvě maminky vytvořily v Teplicích minimalistický, ale útulný domov
Rozhovor
Zdroj: Simona Liška, se svolením
<Path>

Zařizování duhové domácnosti: Pro dcerku její dvě maminky vytvořily v Teplicích minimalistický, ale útulný domov

Šárka s Katkou prováděly rekonstrukci bytu v Teplicích v době nejtvrdšího lockdownu. Přestože vnitřní vybavení i nábytek musely vybírat na dálku, povedlo se jim vytvořit vkusné a svou atmosférou unikátní bydlení. O rok později do něj jako nejkrásnější ozdoba přibylo miminko Melanie.
Bohdana Rambousková Bohdana Rambousková Autor
14. 11. 2023

Jak se vám žije v Teplicích? Reagují na vás lidé jako na rodinu se dvěma mámami?

Katka: Reakce žádné nemáme. Ale přemýšlím, jak často my tady vůbec někam chodíme. I když mají Teplice 50 tisíc obyvatel, donedávna tu nebyla žádná dobrá kavárna. Jezdíme proto hodně do Litoměřic, kde já i pracuju. Ty jsou sice o půlku menší, ale jsou blízko Praze a atmosféra města je úplně jiná. Všichni jsou tam všemu otevření. Taky trávíme hodně volného času v nedalekých horách, kde všichni mají dobrou náladu, protože jsou venku, a nic neřeší.

Šárka: Nemáme žádnou negativní zkušenost a asi jsem ani nikdy nepřemýšlela nad tím, jestli nás někdo přijímá.

Co by podle vás duhové rodiny v Česku nejvíc potřebovaly změnit, aby se jim žilo líp?

Katka: Určitě úpravu vztahu k dítěti, a to jak rodičovských práv, tak povinností. Práva jsou velmi důležitá, ale já jako sociální matka ještě víc vnímám ty povinnosti. Nebiologický rodič může mít v páru stejného pohlaví ke společnému dítěti sebelepší vztah, ale ze dne na den může být odstřihnut, nebo se může odstřihnout a ten druhý rodič zůstane na výchovu a péči sám. Nejde jen o finanční stránku, je to především nefér k tomu dítěti.

Šárka: Mně přijde směšné a zároveň smutné, že když muž žije s matkou malého dítěte třeba pouhý rok, hned si může její dítě osvojit a být zapsán do jeho rodného listu (samozřejmě se souhlasem biologického otce nebo v případě, že dítě nemá kolonku otce v rodném listě vyplněnou).  Zatímco Káťa vychovává naši malou Mel od narození a tohle právo nemá.

Máte velmi citlivě zařízený byt. Která z vás je profesionální interiérová designérka?

Katka: Ani jedna! Já pracuji pro Červený kříž v Litoměřicích. Jsem v práci šest dní v týdnu, doma trávím poměrně málo času.

Šárka: Já jsem pojišťovací makléřka, nyní na rodičovské dovolené s osmiměsíční Melanií.

Jak jste se dostaly k interiérovému designu?

Katka: První podnájem jsem měla ve sklepním bytě, který byl krásný, ale hrozně tmavý. Pak jsme se s Šárkou nastěhovaly do společného bytu, a to byl krásný činžák s vysokými stropy a velkými okny. Tam se v nás možná probudil smysl pro detail a minimalismus.

<Path> Nahlédněte do barrandovského bytu dvou tatínků, kteří společně vychovávají tři dětiZdroj: Jan Witek

Od května 2020 ovšem bydlíte v novém…

Šárka: Obýváme byt o rozloze asi 80 metrů, který je součástí vícegeneračního domu. Do budoucna tedy můžeme naše bydlení rozšířit.

Katka: Lidé nám často říkají, že se jim náš byt zdá větší. Působí prostorně asi proto, že nemáme mnoho nábytku a všechen je nízko při zemi. Nikde nemáme moc věcí. V ložnici jsou za závěsem schované vestavěné skříně, v nichž je uložené oblečení, věšáky na kabáty a třeba i vysavač. Máme obrovskou kuchyň s 9,5 metry pracovní plochy. Obývák jsme ale rozpůlily, aby vznikl dětský pokojíček pro Mel.

Pomáhal vám architekt, nebo je to všechno vaše práce?

Šárka: Je to všechno z naší hlavy. Větší oko na to má Káťa, já ji vždycky doplním nějakým nápadem. Jsem spíš technický typ – když přivezeme nábytek, já ho složím a Káťa určí, kde bude stát.

Katka: Vždycky se ale dohodneme, nikdy jsme neměly rozepře. Obě jsme spíš pro přírodní materiály, jako je kov, dřevo, látka. V barvách se nám oběma líbí přírodní, zamyté odstíny.

Máte už hotovo, nebo vás ještě čeká zařizování?

Katka: Rozhodně nemáme. Nelíbí se nám třeba okna, ale to bychom je musely vyměnit v celém domě, což je velký projekt. Už dva roky máme u jídelního stolu jen rozkládací židle, protože jsme si vybraly krásné Co Chair v dřevě a kovu od značky Menu, ale jsou vyšší investicí a my zatím vždycky radši jely na hory.

Kde získáváte inspiraci v oblasti bydlení?

Šárka: U Káti v hlavě a na Pinterestu. (smích)

Katka: Třeba dnes jsem byla v Litoměřicích, kde otevřeli novou kavárnu s pekárnou Breadfitstore. Je tak krásně čistá, moderní, a přitom přirozená. Je tam hodně betonu, prostor světlý, intenzivní žlutá, hodně kovu. Ve mně to vzbudí dojem a ten je mi inspirací. Atmosféru, kterou někde zachytím, se pak snažím přenést k sobě domů.

Máte svoje oblíbené značky?

Šárka: K naší smůle máme rády designéry, takže je zařizování finančně nákladnější. Ale jsem za to ráda, protože to jsou věci, které jsou opravdu hezké, rychle se neokoukají, nemá je doma každý. Není to, jako když si jdete koupit stůl do běžného obchodu a pak ho má půlka domácností v zemi…

Katka: …Což ale vůbec není špatně. Nezáleží na ceně nebo kde je to koupené. To mi je jedno. Ale preferuji, když je design promyšlený a kvalitně zpracovaný – a to vede právě k těm designérům.

Kde nakupujete? Přeci jen v Teplicích asi moc možností nebude…

Šárka: Převážnou většinu kousků objednáváme přes e-shopy. A ty běžné věci, co člověk doma potřebuje, koupíme v IKEA. Odtud máme třeba sedačku, ale potah na ni jsme vybraly od severské značky Bemz Design.

Katka: Občas zajedeme do Drážďan, kde je malinký městský obchůdek, v němž mají spoustu designu a hlavně značky Hay a Vitru. Tam je to úplně úžasné. Vlastně jsme tam nikdy nenakupovaly, přestože tam mají věci, které bychom si koupily nebo které máme. Jedeme si to tam vždycky především prohlédnout.

Při objednávání přes internet člověk občas zboží špatně odhadne. Stává se vám někdy, že vám přijde něco trochu jiného, než jste čekaly?

Katka: Ani ne, umíme si poradit. Vždyť celá naše rekonstrukce probíhala za lockdownu. Všechno včetně dveří a podlah jsme vybíraly na dálku, ať už to bylo přes online call nebo na e-shopu. Zástupci firmy byli v obchodě a přes Facetime nám ukazovali vzorníky. Dokázaly jsme si i tak vybrat a s výběrem jsme spokojené.

<Path> Duhové rodičovství aneb Jaké kroky by měli lesby a gayové učinit, aby mohli založit rodinu?Zdroj: Klára Kubíčková

Oproti většině lidí máte velmi málo věcí. A přitom na druhou stranu máte třeba takovou „zbytečnost“, jakou je zvonek na zhasínání svíček.  

Katka: Je to tak. Jsem detailistka, nesnáším nepořádek a chaos. Věci, které nepotřebujeme, nemáme a nehromadíme je. A tak uvažujeme už při nákupech. Účastnila jsem se novoroční minimalistické výzvy, kdy se měly postupně přetřídit různé věci v domácnosti. Když byl úkol probrat plastové krabičky a vyhodit ty, co nemají víčka, neměla jsem co dělat. My máme doma jen čtyři skleněné mističky. Není to o pořádku, ale o tom, jak má člověk k věcem nastavený vztah.

Šárka: Jednou za čtvrt roku děláme doma čistku. Co nepotřebujeme, ať už jde o oblečení nebo nádobí, dáme někomu z rodiny nebo lidem, kteří to využijí. Cítíme se potom lehčí. Nemáme rády syslování věcí.

Katka: Ani na focení na Instagram speciálně neupravujeme scénu. Tak, jak je to na fotkách, to máme doma pořád. Každá věc má své místo. Když něco koupím a někam to umístím, pak už to neměním.

Tipy redakce

Fascinuje mě vaše kuchyň, protože nemáte nástěnné skříňky. Kde máte všechno nádobí?

Katka: No v těch 9,5 čtverečných metrech pod pracovní deskou. My obě jsme vysoké 160 cm, takže nám horní skříňky nevyhovují. I lednici a mrazák máme dole v lince. V interiérovém designu je to úplně běžné. Věřím, že se tento styl dostane do povědomí lidí a pak budeme všichni bez horních skříněk, pokud na to budeme mít v kuchyních prostory. Horní skříňky jsou velmi nepraktické. Špatně se tam utírá prach, nádobí, co strčíte nahoru, už možná nikdy nenajdete, myslíte si, že vám došla mouka, a přitom máte nastrkané tři nahoře, jen o nich nevíte.

Šárka: Naše kuchyň vypadá nezvykle, ale je to IKEA. Plánovaly jsme ji z domova za plného lockdownu, měly jsme k tomu online mítink s plánovačem z IKEA, který nám vše doladil. Pak nám to přivezli poskládané na prkýnka a náš truhlář to sestavoval třináct hodin...

Co podle vás dělá domov skutečným domovem?

Katka: Hlavně vůně. Kamkoli přijdete, specificky to tam voní. Každý by to svoje doma podle vůně poznal. Nejde to zaměnit ani zkopírovat. I když budete používat stejné svíčky, vařit stejné jídlo ve stejný den, přesto to na dvou místech nikdy nebude vonět stejně.

Jak to voní u vás?

Katka: Návštěvy u nás cítí vanilku, skořici a len.

Zdroj: Šárka a Katka - The Couple Home

Populární
články

Tomáš Rajchl ve své denní rutině nezačíná meetingy, ale meditací. „Vstávám v pět, cvičím, držím půsty. Ta struktura mi dává klid i energii tvořit.“
LIDÉ

„Každé pondělí nejím. A večer už většinou nezvedám telefon.“ Tomáš Rajchl o vnitřní hygieně a balancu mezi světem a sebou

Autor: Šimon Hauser
Víra a identita se nemusí vylučovat – místo v lavici je pro každého.
LIVING

Co Bible opravdu říká o homosexualitě? Méně, než by si homofobové přáli

Autor: Šimon Hauser
Helena Valtrová se do vedení hotelu Emblem dostala nezvykle klikatou cestou. Vystudovala práva na prestižní univerzitě ve Velké Británii, několik let působila na ministerstvu životního prostředí, kde měla na starosti evropské dotace. Její život ale postupně nasměroval do hotelnictví – a dnes je už téměř patnáct let ředitelkou nezávislého butikového hotelu v centru Prahy. Emblem pomáhala otevírat v roce 2013 a od té doby stojí za jeho vizí i každodenním chodem. Její přístup je postavený na důvěře, empatii, osobním kontaktu a důrazu na detail. V rozhovoru otevřeně mluví o tom, jak těžké je skloubit vedení rodinné značky s mateřstvím, i o tom, proč luxus už dávno není o pozlátku, ale o lidech.
LIDÉ

„Luxus už není jen o posteli a mramoru. Host chce zážitek,“ říká Helena Valtrová, která řídí jeden z nejstylovějších hotelů v Praze

Autor: Šimon Hauser
Emocionální blízkost, která vzniká mimo tradiční vztahové rámce, často skrze digitální komunikaci.
TRENDY

Zamilovaní, ale bez vztahu. Proč Gen Z častěji volí situationship než partnerství?

Autor: Šimon Hauser
Volvo XC90 okouzlí stejně jako známý most
STYL

S Volvem XC90 přes ikonický most Öresund aneb Severská preciznost v praxi, bezpečí pro každého a malé nahlédnutí „za oponu“

Autor: Mirka Dobešová
Blízkost mezi dvěma muži nemusí být nutně romantická – může jít o přátelství, které přesahuje běžné definice a zvládne i zamilování bez opětování.
LIDÉ

„Chtěl jsem ho jako partnera, on mě jen jako přítele. A přesto to funguje.“ I jednostranná láska může být začátkem, ne koncem, ukazuje příběh Vojtěcha

Autor: Šimon Hauser
Před sídlem Evropské komise v Bruselu.
LIDÉ

„Dezinformace není názor. Je to nástroj, jak ničit důvěru v demokracii.“ Queer aktivista varuje před novou vlnou nenávisti řízenou AI

Autor: Šimon Hauser
Rodičovství zůstává pro mnohé naplněním života. Pro jiné ale není tou správnou cestou – a to je v pořádku.
TRENDY

„Když vidím, kam se svět řítí, připadá mi nefér přivádět na něj další bytost.“ Stále více lidí se rozhoduje pro život bez dětí i kvůli klimatické úzkosti

Autor: Šimon Hauser
Každodenní kontakt s pacientem přináší nejen léčbu, ale i důvěru a pocit bezpečí.
LIDÉ

„Sestřičky mě postavily na nohy.“ Domácí zdravotní péče dává nemocným důstojnost i úlevu

Autor: Šimon Hauser
Evropská a maďarská vlajka vedle sebe jako symbol propojení a evropské solidarity s LGBTQ komunitou v Maďarsku.
AKTUALITY

Rekordní mezinárodní podpora. Na Budapest Pride přijedou zástupci Evropské komise i OSN

Autor: Šimon Hauser

E-Shop