
LUI VØYAGE
Práce plní naše kapsy, cestování plní naše duše. Citát, kterým by se stručně dala shrnout podstata nového vydání LUI VØYAGE. Naším původním záměrem byla příprava obsahu, jehož největší část bude patřit velebení krásy naší půvabné země. Před několika týdny se ale v našich životech odehrála událost, která nás přiměla zařadit do obsahu tohoto čísla také pasáž věnovanou předsudečnému násilí. V průběhu jednoho květnového týdne česká média přinesla informaci o dvou závažných událostech. První z nich se týkala nařečení ze sexuálního obtěžování nyní již ex poslance za TOP 09 Dominika Feriho a druhá se bezprostředně týkala nejen naší redakce, ale celé české LGBT+ komunity.
Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že spolu obě zmíněné příhody nesouvisí, pravdou je, že toho mají společného více. Tou hlavní rovinou, která z mého pohledu obě situace propojuje, je skutečnost, že homofobní a sexuálně motivované útoky se v naší krajině odehrávají ve výrazně vyšším počtu, než jsme si všichni mysleli. Což se ukazuje až nyní, kdy se oběma kauzami začala zabývat česká média. Druhým společným jmenovatelem, který je zároveň nebezpečnější a který do značné míry znemožňuje znát skutečný rozsah těchto typů útoků a obtěžování, je neochota většiny obětí napadení hlásit příslušným orgánům. Přestože možnost existuje a český právní systém tyto případy rozeznává a umí je řešit.
Jak naznačují mnohé reakce napadených, nejčastějším důvodem pro neochotu obrátit se v případě problému na policii je nedůvěra v nastavení systému, v němž oběti nespatřují nejmenší šanci na důstojné zacházení v průběhu procesu nahlášení a vyšetřování. Společně s tím klesá i jejich víra ve spravedlivé dořešení sporu. Všichni se v důsledku tohoto uvažování ocitáme v začarovaném kruhu, který se tváří mírumilovně, avšak v jeho jádru neviditelně bují prorostlá nesnášenlivost a agrese, pro níž nemůže být v moderní a pokrokové společnosti místo.
Pokud na obou problematických situacích uvedených v úvodu tohoto editorialu existuje něco pozitivního, pak je to šíře a intenzita celospolečenské debaty, kterou vyvolaly. Pouze a jenom díky ní je slyšet hlas odporu vůči takto motivovaným atakům, který představuje silný a pevný základ pro možnou budoucí změnu legislativy. Nezbývá než věřit, že se k ní společnými silami brzy dopracujeme a podaří se nám tím kultivovat veřejný prostor zas o kousek víc. Zatímco to vypadá, že se část střední a východní Evropy navrací mílovými kroky zpět v čase, my ještě máme možnost udržet si prozápadní směrování naší republiky.
Na začátku avizovaná obsahová část týkající se předsudečného násilí je souhrnem toho nejpodstatnějšího, co by měl/a znát každý/á, kdo se stane jeho obětí. V rámci naší redakční aktivity jde o to nejmenší, co jsme mohli udělat, a zároveň o jedinou důstojnou reakci na způsoby projevu a jednání, s nimiž vyjadřujeme hlasitý nesouhlas již dlouhých 12 let.
Jakub Starý, šéfredaktor
OBSAH
VØYAGE D‘4MOUR
Mariánské lázně
Ostrava
Brno
Jeseníky
Olomouc
Novohradsko – Doudlebsko
Poodří (Moravské Kravařsko)
Praha
Chuchle Arena Praha
Jizerské hory
Budějovicko – Hlubocko
Máchův kraj
Glamping
Orlické hory
Šumava
Plzeň
Šumavsko
Michal Krysta
VØYAGE D3 L‘3SPR1T
Madeira
Svatojakubská cesta
Brusel
Chorvatsko
4L4RM (obsahová část věnovaná předsudečnému násilí)
Předsudečné násilí – homofobie
Josef Smrž
Hate crime
Proč jsme to nenahlásili
Jak se (ne)poprat s útočníkem
Lukáš Haupt
Štěpán Tuček
Cestujte bezpečně
RØZHØVØR
Petr Katanski
LUI TIPY
Počet stran: 128