CAMPER: Mallorcan Footwear With Tradition

18. 6. 2017 14:00 Fashion
CAMPER: Mallorcan Footwear With Tradition

Camper is a contemporary footwear brand and its history has begun in 1975 on Spanish island of Mallorca when it was founded as family business by Lorenzo Fluxa. He came from a family that has been in shoemaking business for decades so he knew all about traditional craftsmanship. However he decided he should respond to a growing demand for a new and fresh style of footwear.

These days the brand is well established all around the world as luxurious and daring. Its latest lookbook for Fall/Winter 2017 collection is a perfect proof of that. The art director of this lookbook is Romain Kremer who asked Pierre-Ange Carlotti to shoot it. The lookbook is a bit hallucinatory but apparently it is supposed to be just that!

Photos: Camper

Ondřej Josef Kubáček

Autor

Ondřej Josef Kubáček

Ondřej Josef Kubáček je na první pohled trochu upjatý snob. Pod povrchem je ale pravda trochu jiná. Ve skutečnosti se na svět dívá svobodomyslným pohledem, špatný vkus ovšem nepromíjí. Ideálně strávený čas je pro něj odpolední čaj a čerstvá várka drbů nebo novinek ze světa britské královské rodiny. Mezi jeho záliby patří také kultura a design. 

E-shop