Nike Unveiled 2017 BETRUE Collection To Support LGBTQ Equality In Sports

29. 5. 2017 10:00 Fashion
Nike Unveiled 2017 BETRUE Collection To Support LGBTQ Equality In Sports

Nike has started with its BETRUE collections in 2012 to celebrate the Pride month and to connect with LGBTQ people in a more personalized way. This year the main focus of the collection is the equality in sports „The key for us was to create something that people could unite around to show their support for LGBTQ athletes,“ said Robert Goman who acts as LGBT Network Leader at Nike.

“Sporting your rainbow in the gym or on a run became a way to feel like you belonged to something larger – you were connected to being ‘out’ or being an ally. The rainbow has and always will be incorporated into the BETRUE product in some way.” This year’s collection’s highlight is NikeLab Air VaporMax Flyknit shoes with first-ever VaporMax Air unit in rainbow colours.

Photos: NIKE

Ondřej Josef Kubáček

Autor

Ondřej Josef Kubáček

Ondřej Josef Kubáček je na první pohled trochu upjatý snob. Pod povrchem je ale pravda trochu jiná. Ve skutečnosti se na svět dívá svobodomyslným pohledem, špatný vkus ovšem nepromíjí. Ideálně strávený čas je pro něj odpolední čaj a čerstvá várka drbů nebo novinek ze světa britské královské rodiny. Mezi jeho záliby patří také kultura a design. 

E-shop