Tapety mohou oživit interiér a posunout ho na vyšší úroveň. Jak ale na to?

Tapety v minulosti patřily k oblíbenému způsobu úpravy stěn v interiérech. O tom svědčí i šíře variant, ve kterých byly vyráběny. Setkat se lze s tapetami…

Tapety v minulosti patřily k oblíbenému způsobu úpravy stěn v interiérech. O tom svědčí i šíře variant, ve kterých byly vyráběny. Setkat se lze s tapetami papírovými, které jsou tištěné nebo i ručně malované, s látkovými tapetami nebo tapetami z tlačené kůže. Dnes se na ně ale řada lidí dívá jako na přežitek, který do moderního interiéru nepatří. My v redakci LUI si ale myslíme, že to není pravda.

Problém je totiž někde úplně jinde. Tapetu, která se vám líbí, totiž nemůžete jen tak koupit a plácnout na zeď. K tapetování je třeba přistupovat s rozmyslem a dodržovat při něm několik zásadních pravidel. S Lenkou Čížek Maškovou, designérkou a lektorkou Interier design školy Intermezzo, jsme vám některá z nich sepsali.

„Diverzita v kolektivu působí pozitivně na kreativitu týmu,“ říká majitelka firmy, která se zabývá také transplantací vlasů10. 9. 2021

1) Před nákupem si odneste vzorek domů
Pokud jste se rozhodli, že chcete oživit nějakou místnost tapetou, ale už v ní máte nábytek, závěsy a další vybavení, měli byste si na výběru tapet dát opravdu záležet. Častou chybou je, že si zákazník dojede do obchodu s tím, že přece ví, jakou barevnost hledá. Nakoupí role tapet do celé místnosti a po vytapetování zjistí, že to nějak neladí. Lepší je pořídit si pár vzorků, přidržet je na stěnách, u vzoru závěsů nebo čalounění a až po zkoušce si pořídit tolik, kolik potřebujete

2) Pozor na výrazný vzor
Tapety s velkými vzory mohou být někdy problémové. Pokud se ale použijí koncepčně správně, vytvoří v interiéru krásný a vizuálně okatý prvek. „Jen pozor na to, že tapety s výrazným vzorem se tak úplně nehodí do malých prostor, protože pak mohou působit stísněně. Nejsem příliš zastánkyní použití velkých opakujících se vzorů na jednu stěnu v interiéru," říká Lenka Čížek Mašková. Zároveň dodává, že „pokud má tapeta přijít jen na část stěn v prostoru, tak by mělo jít o celoplošný obrazový motiv, který je designově rafinovanější a čistší.“ Řada dodavatelů tapet má dnes už velkoplošné formáty v nabídce. Použití výrazných opakujících se metrážových vzorů na jednu nebo dvě stěny působí často prvoplánově jen hodně šokujícím dojmem a brzy se okoukají.

Do důchodu ve třiceti. Novému trendu slibujícímu svobodu a finanční nezávislost podléhá stále více lidí, kteří touží „žít jinak“9. 8. 2021

3) Doplňky a vzor tapety
Tento bod výrazně souvisí s tím prvním. Doplňky by měly s tapetami korespondovat, nebo být s nimi v dokonalém kontrastu. Pokud si s kombinováním nejste úplně jistí, vyhledejte pomoc odborníka, který vám buď poradí přímo, nebo alespoň vysvětlí princip, jak postupovat. Interiér, který se vám podaří dokonale sladit, ani nebudete chtít opustit.

4) Moderní vzor versus historický vzor
Moderní tapety do moderních prostor a historické do historických. To sice může být sázkou na jistotu, ale zajímavosti interiéru můžete dosáhnout i promyšleným kontrastem. Nezvyklé kombinace mohou být přesně tím pravým, co interiér potřebuje. Záleží i na kvalitě materiálu a hlavně dojmu, který se snažíte vyvolat. Určitě už jste byli v hotelech, kde k sektorovému nábytku nalepili na zdi rádoby zámeckou tapetu a nefungovalo to.

S tapetami si rozhodně lze vyhrát a dosáhnout díky nim kvalitního výsledku. „Vidím tapety jako celoplošný, esteticky dokonalý povrch všech stěn v interiéru. To je jejich primární funkce,“ říká Lenka Čížek Mašková z Interier design školy intermezzo. „Je na čase udělat další krok, aby se tapety opět používaly v duchu své původní funkce. Jako krásné funkční a trvanlivé,“ dodává.

Foto: Intermezzo, Lavmi, Vavex