Skrytá poselství v nejslavnějších malbách světa

V uměleckých dílech je toho často zobrazeno mnohem víc, než si myslíme! Pojďme se podívat na ta nejznámější.

V uměleckých dílech je toho často zobrazeno mnohem víc, než si myslíte! Pojďme se podívat na ta nejznámější.

Víra, nebo rozum?
Mezi nejslavnější díla světa jistě patří výmalba Sixtinské kaple, jejímž autorem je Michelangelo. Notoricky známý je pak především výjev, jak Bůh dal život Adamovi. Vypadá to však, že Michelangelo do svého obrazu sofistikovaně zakomponoval i svůj světonázor. Červenohnědý plášť, který za Bohem vlaje, totiž přesně kopíruje tvar lidského mozku. A podle průzkumů zde lze rozeznávat konkrétní části mozku, takže o žádnou náhodu nejde. Jaká byla Michelangelova motivace? Nejpopulárnější je teorie, že mozek zde zobrazil jako svůj protest proti církvi a jejímu odmítání vědeckých poznatků. 

Strop v Sixtinské kapli

Vulgární andílek
U slavné výmalby ještě chvíli zůstaneme, na stropě Sixtinské kaple toho lze totiž spatřit ještě víc. Papež Julius II., který výmalbu u Michelangela objednal, byl obecně neoblíbený, a tento názor zřejmě zastával i sám umělec. Patrona Zachariáše zobrazil tak, aby vypadal přesně jako tento nepopulární papež, a jeden z andělíčků na něj dělá gesto, které bylo ve své době vnímáno jako posměšné – z dnešní doby jej známe jako to gesto, které dělá člověk, který nám „ukradne nos“.

Fresky v Sixtinské kapli
S nerozhodností dnes bojuje spousta lidí. Pokud si ale nedokážete vybrat, co si vzít na sebe, aniž si hodíte kostkou, máte aboulomanii22. 7. 2021

Muž v odrazu 
Jan ven Eyck, umělec z patnáctého století, neodolal a na slavný portrét manželů Arnolfinů ztvárnil i sebe. Na první pohled to sice není vidět, ale v pozadí místnosti je zrcadlo, ve kterém je odraz. A v něm je, kromě Arnolfinů, odraz ještě jedné osoby. Na sto procent to nikdo neví, ale odhaduje se, že jde právě o autora tohoto portrétu.

Manželé Arnolfini

Kámoška Mony Lisy
I nejslavnější ze všech obrazů, Mona Lisa, v sobě skrývá různá tajemství. Zaprvé, za pravým podpisem lze najít i skrytý podpis autora Leonarda da Vinciho, který je ale mikroskopických rozměrů. Více překvapivý je fakt, že v roce 2015 francouzští výzkumníci odhalili, že se pod slavnou malbou nachází jiný obraz – portrét ženy, který umělec poté přemaloval.

Mona Lisa

Florista Botticelli
Sandro Botticelli, umělec, jehož nejznámější dílo je Zrození Venuše, měl dost velkou slabost pro rostliny. Ve svém dalším slavném díle Primavera se našlo na 500 různých druhů rostlin a všechny byly namalovány tak přesně, aby bylo možné neomylně rozpoznat jejich druh.

Primavera
Je splněný sen podílet se na proměně módní krajiny, říká první transgender modelka z obálky prestižního magazínu Vogue11. 8. 2021

Melodie v Poslední večeři
Poslední večeře, další slavné dílo Leonarda da Vinciho, v sobě ukrývá překvapivou zprávu, kterou objevil italský hudebník Giovanni Maria Pala. Je jí krátká melodie – pokud by se do obrazu přidala notová osnova a ruce apoštolů by byly noty, je zde namalována slavnostní melodie.

Poslední večeře

Nenápadná lebka
Velvyslanci, slavný portrét Hanse Holbeina mladšího, v sobě ukrývá sdělení, které, když si ho jednou všimnete, zde už uvidíte napořád. Béžová skvrna na spodu obrazu je ve skutečnosti lebka. Stačí se na obraz podívat ze správného úhlu – levého či pravého okraje.

Velvyslanci

Další Poslední večeře?
Vincent Van Gogh, který je notoricky známý nejen pro svá díla, ale i pro to, že si uříznul část vlastního ucha, je autorem obrazu Terasa kavárny v noci. Ten může být vnímán jako pouhý výjev městského života, ovšem často bývá spojován s Poslední večeří Leonarda da Vinciho.  Van Gogh byl totiž silně věřící a jeho otec byl kněz. V kavárně sedí přesně dvanáct osob, které obklopují stojící figuru dlouhovlasé osoby, která zrovna stojí u kříže v okně. Náhoda?

Terasa kavárny v noci
Zdroj: Reader's Digest, Shutterstock