6 tipů pro krásný a funkční minimalistický interiér

O minimalismu slyšíme častěji než kdy dříve. Proč je tak populární? Odpověď nalezneme všude kolem sebe – jsme zahlcení věcmi, z nichž naprostou většinu tvoří…

O minimalismu slyšíme častěji než kdy dříve. Proč je tak populární? Odpověď nalezneme všude kolem sebe – jsme zahlcení věcmi, z nichž naprostou většinu tvoří odpad. A není žádné tajemství, že takové množství odpadu má negativní dopad nejen na životní prostředí, ale i na samotnou psychiku člověka.

Minimalismus, to není jen nadčasový design, ale celá filozofie životního stylu. Zjednodušeně by šlo říci, že jde o to nemít doma nic, co vás nečiní šťastným, a nechat si jen ty věci, které využíváte či milujete. Skladovat zbytečnosti s tím, že se jednou budou hodit, se však s myšlenkou minimalismu zásadně rozchází! Přemožte sentiment a staré krámy, pro které nenajdete žádné využití, vyházejte, prodejte či darujte.

Pirát Ondřej Profant: Stát má o občanovi shromažďovat co nejméně dat a sbírat je digitální cestou, která šetří čas. Obliba e-shopů ukazuje, že lidé mají o digitalizaci zájem9. 9. 2021

A co vyžaduje obzvlášť velkou kontrolu – nepořizujte si nové zbytečnosti! U každého nového kousku se sami sebe zeptejte: „Opravdu to potřebuji?“ Krásné interiéry jsou pak samozřejmým důsledkem tohoto životního stylu. Že lze principy minimalismu uplatnit opravdu v každé místnosti, si ukážeme na fotkách níže.

I účelné věci mohou být zároveň dekorativní
Foto: Pinterest

Minimální investice, působivý vizuál
I při zachování rozumného rozpočtu lze pomocí jednoduchých principů docílit velmi působivého a vkusného výsledku. Stačí pečlivě vybírat každý kus, který překročí práh vašeho bytu – ať už se jedná o věci čistě dekorativní, anebo účelné, jako je například nádobí. Poté není důvod tyto krásné věci schovávat v kuchyňských kabinetech – lze je vystavit do otevřených polic! Tato varianta je nejen levnější, ale kuchyně potom působí živěji. Dekor lze prakticky bez práce častěji přizpůsobovat a měnit.

Není třeba držet se jen černobílého spektra
Foto: Pinterest

Originalita a minimalismus jdou dohromady
Minimalismus, to není jen skandinávský design, kde převládá černobílé spektrum. Naopak, tento styl je přátelský i k barvám a vzorům. Opět ale platí pravidlo, že každý kousek do interiéru vybíráme pečlivě a s láskou. Speciálně obývací pokoj pak nabízí prostor pro mnoho originálních prvků. Minimalismus neznamená, že naprosto vše musí být nové! Dá to práci, ale v bazarech lze sehnat spoustu originálních vintage kousků. A co zútulní každý interiér? No přece květiny! Kousek přírody v čistém interiéru obzvlášť vynikne.

Obklopte se věcmi, které milujete
Foto: Pinterest

Zbytečnosti nepořizovat!
Ložnice se dá tvořit nejrůznějšími způsoby. Po vzoru minimalistických idejí ovšem můžeme vypustit vše, co ke svému štěstí nepotřebujeme. Opravdu potřebujete tu největší postel? Jsou podle vás noční stolky přežitek? Nelíbí se vám komody, které zabírají příliš mnoho místa? Možná vám osobně nevyhovuje něco, co nebylo jmenováno – nemějte to. Je to váš interiér a není nutné se v něm přizpůsobovat tomu, co je standard. Svůj interiér netvořte tak, aby vyhovoval očekáváním ostatních. Tvořte jej tak, aby se v něm dobře žilo vám!

I vzdělávání může být pestré. Ve Skotsku se zaměří na dospívající drag queens, v Pákistánu na trans lidi. Co bude předmětem výuky?29. 7. 2021

Bůhví odkud se vzala fáma, kterou jste také už možná slyšeli. Květiny prý během noci intenzivně spotřebovávají kyslík, a proto není dobré mezi květinami spát. Ačkoliv rostliny během noci kyslík skutečně spotřebovávají, jedná se o tak malé množství, že to na člověka ani jiného živočicha nemůže mít žádný vliv.

Dekor v pracovně by neměl být příliš divoký
Foto: Pinterest

Bílá stěna – pro práci to nejlepší
Zařiďte si minimalistickou pracovnu a pociťte ten rozdíl. Divoké dekorace mohou negativně ovlivnit vaši schopnost soustředit se, proto je ideální, pokud se při práci koukáte na bílou stěnu. Ostatní prvky jsou rušivé.

Šatník, na který je radost pohledět
Foto: Pinterest

Oblečení jako dekorace
Na stejném principu, jako jsou otevřené police v kuchyni, můžeme vytvořit i celou šatnu. Je-li na váš šatník radost pohledět, není důvod jej schovávat do skříní. Pořiďte si pár stojanů, ramínek a nechte své kousky vyniknout!

Minimalistický design lze uplatnit i v koupelnách

Design i tam, kam královna Alžběta chodila sama
Český trh nezůstává pozadu a s rostoucí oblibou minimalistického designu přibývá možností si v tomto stylu zařídit opravdu každou místnost. Společnost Laufen ve svých kolekcích INO a VAL, které jsou inspirované minimalistickým životním stylem, představuje nadčasový design sanitární keramiky, jejíž tvary zubu času jen tak nepodlehnou. Idey vzdušného interiéru bez rušivých prvků tak lze úspěšně dosáhnout i v místnostech, jako je koupelna či toaleta!

Zdroj: pinterest, laufen.cz