Ty nejlepší smoothie na svačinu i oběd!

Smoothie je v současné době velmi oblíbený nápoj, který se připravuje nejčastěji z ovoce nebo zeleniny. Oproti běžnému džusu nejde jen o vymačkanou šťávu, ale…

Smoothie je v současné době velmi oblíbený nápoj, který se připravuje nejčastěji z ovoce nebo zeleniny. Oproti běžnému džusu nejde jen o vymačkanou šťávu, ale o celé rozmixované ovoce. Smoothie obsahuje méně vody a spíše, než o nápoj na žízeň se jedná o zdravou svačinku, která dokáže i zasytit. Kromě toho umí osvěžit i zahřát a vyrovnat hladinu krevního cukru.

Alexandros Samaras má alergii na chmel, a tak hledal alternativu za pivo. A našel! Dnes za výrobek sbírá jednu cenu za druhou20. 10. 2022

Ideální je zařadit smoothie jako zdravou svačinku mezi hlavními jídly. Kromě ovoce a zeleniny můžete přidat také chia semínka, která navozují pocit nasycenosti a hodí se při shazování přebytečných kil. Pro lepší sytící efekt je možné k smoothie přidat také bílý polotučný tvaroh nebo bílý jogurt.

Ovoce je ke svačině ideální jak vcelku, tak v podobě smoothie. Při přípravě sahejte spíše po sezónních potravinách. Dbejte na pestrost a nebojte se smoothie konzumovat celoročně. Nic se ale nemá přehánět, takže si rozmixujte jen tolik ovoce, kolik byste normálně byli schopní sníst.

NATURHOUSE smoothie boruvkove

Borůvkový detox

Borůvky jsou výborné na podporu trávení a díky obsahu flavonoidů také na detoxikaci. Navíc pomáhají žilnímu systému. Hodí se skvěle pro každého, kdo trpí na křečové žíly. Avokádo je bohaté na zdravé tuky. Chia semínka jsou silný antioxidant, kvalitní zdroj bílkovin, mají výrazný sytící efekt bez navyšování energie, obsahují velké množství hořčíku, železa, draslíku, zinku a prospívají správné funkci metabolismu i nervového systému.

Příprava: Pro přípravu borůvkového smoothie stačí rozmixovat borůvky, špenát, kousek avokáda pro zjemnění a poté přidat chia semínka. Poměr jednotlivých surovin záleží na vašich chuťových preferencích.

Mrkev, obyčejná zelenina s neobyčejnými účinky

Mrkev se může zdát jako obyčejná a vlastně ničím zvláštní zelenina. Přitom je pro náš organismus velmi přínosná. Obsahuje spoustu vitaminů a minerálních látek. Obsažený betakaroten působí dobře na krásu, dodává lesk vlasům, vyhlazuje kůži a podporuje dobré opálení. Poslední dobou také často bývají zmiňovány účinky mrkve v prevenci proti rakovině.

Příprava: Smoothie umixujte ze 6 dílů mrkve, 4 dílů ananasu, 4 dílů okurky a 3 dílů červené řepy. Kromě toho, že to bude mňamka, prospějete také svému zdraví.

Tip: Pro lepší využití vitamínů ze zeleniny, můžete přidat několik kapek olivového oleje.
Smoothie nazeleno

Do smoothie můžete přisypat také hit poslední doby – speciální zelený čaj MatchaTea. MatchaTea pochází z Japonska, ale pro své blahodárné účinky se jeho pití stává velmi oblíbeným také u nás. Obsahuje velké množství antioxidantů, vitaminů, vlákniny a také ojedinělou aminokyselinu L-theanin. MatchaTea může směle konkurovat i kávě, obsahuje totiž teofylin, který má podobné účinky jako kofein. Dobíjí energii, zlepšuje paměť i náladu a udržuje jasnou hlavu, což určitě oceníte.

Příprava: Při přípravě smoothie nazeleno přisypte 2 g MatchaTea k 6 dílům špenátu, 4 dílům kiwi a 1 dílu limetky. Nakonec přisypte 1 lžičku lněného semínka.

Hodinky z ELTON hodinářské – Světové unikáty od nákresu až na zákazníkovo zápěstí18. 11. 2022

Protože je venku přeci jen ještě chladno, je možné smoothie mírně ohřát nebo alespoň vytemperovat na pokojovou teplotu. Pro změnu chuti do něj můžeme přidat špetku skořice nebo špetku chilli, čímž dojde k tomu, že Vás nápoj bude zahřívat.

Užíváme 1x denně přibližně 300 ml takto připraveného smoothie. Důležitou součástí těchto nápojů je dodržování dostatečného a pravidelného pitného režimu, a to alespoň 2 l čisté neperlivé vody denně, úprava jídelníčku a dostatek přiměřeného pohybu.

Zdroj: Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE