Dojde v britském fotbalu ke gay revoluci? Vedení vybízí fotbalisty k hromadnému coming outu!

Britský fotbal tvoří na 5 000 profesionálních hráčů. S ohledem na statistické průměry týkající se výskytu homosexuality v populaci, je u 10 % z nich…

Autor: Mirka Dobešová / 11. 1. 2017

Britský fotbal tvoří na 5 000 profesionálních hráčů. S ohledem na statistické průměry týkající se výskytu homosexuality v populaci, je u 10 % z nich pravděpodobně, že budou gayové, nebo bisexuálové. To je 500 fotbalistů. Přesto se dosud ani jeden z nich nevyoutoval. To je (docela logický) úsudek předsedy britské fotbalové asociace Grega Clarka, který se dlouhodobě zasazuje o odstraňování homofobie ve fotbale. A podle něj by bylo nejlepší, kdyby se fotbalisté domluvili na hromadném coming outu.

27. 1. 2019Hýbou světem fake news? Jak uspěje politická strana brojící proti sňatkům se zvířaty? „Mediální pakáž“ odpoví!

„Musíme homofobii z fotbalu vykopat. Nejlepší by bylo, kdyby se hráči vyoutovali společně hned první den sezony,“ prohlásil. Ačkoliv své myšlenky začal Clarke propagovat již před 15 lety, nedá se říci, že by měly jakýkoliv efekt. (Nemluvě o tom, že ještě loni byl s „doporučováním“ coming outu docela opatrný a sám vyjadřoval obavy nad možnými reakcemi především ze strany protihráčů).

Faktem každopádně je, že někteří hráči se obávají reakce spoluhráčů, jiní fanoušků (a také fanynek). A některým současný stav prostě vyhovuje a nechtějí do světa rozhlašovat své sexuální preference. Na druhou stranu ale průzkumy veřejného mínění ukazují, že i když občas přímo na stadionu homofobie dostane průchod, většině fotbalových fandů je upřímně jedno, jestli jsou hráči heterosexuální, nebo homosexuální. Důležité jsou pro ně góly.

22. 2. 2019Mužský ideál 21. století našli v Japonsku. Je jím „ikumen“, muž-otec. V čem spočívá jeho kouzlo?

„Již v předchozích letech jsem naznačil, že pokud by se celá řada profesionálů, kteří jsou v současné době skutečně na špici, rozhodla pro coming out, mohli bychom je sesynchronizovat,“ tvrdí Clarke. Hromadný coming out by potom poskytl možnost jednotlivcům stát se součástí „skupiny“ a nemuset tak nic řešit na vlastní pěst. Tak se na ten pětisetnásobný coming-out skutečně těšíme….

Zdroj: outsports.com, skysports.com, theguardian.com