Dojde v britském fotbalu ke gay revoluci? Vedení vybízí fotbalisty k hromadnému coming outu!

11. 1. 2017 07:00 Co se děje
Dojde v britském fotbalu ke gay revoluci? Vedení vybízí fotbalisty k hromadnému coming outu!

Britský fotbal tvoří na 5 000 profesionálních hráčů. S ohledem na statistické průměry týkající se výskytu homosexuality v populaci, je u 10 % z nich pravděpodobně, že budou gayové, nebo bisexuálové. To je 500 fotbalistů. Přesto se dosud ani jeden z nich nevyoutoval. To je (docela logický) úsudek předsedy britské fotbalové asociace Grega Clarka, který se dlouhodobě zasazuje o odstraňování homofobie ve fotbale. A podle něj by bylo nejlepší, kdyby se fotbalisté domluvili na hromadném coming outu.

19. 11. 2018Zbavte se koutů ve vlasech s projektem NewHair.cz!

„Musíme homofobii z fotbalu vykopat. Nejlepší by bylo, kdyby se hráči vyoutovali společně hned první den sezony,“ prohlásil. Ačkoliv své myšlenky začal Clarke propagovat již před 15 lety, nedá se říci, že by měly jakýkoliv efekt. (Nemluvě o tom, že ještě loni byl s „doporučováním“ coming outu docela opatrný a sám vyjadřoval obavy nad možnými reakcemi především ze strany protihráčů).

Faktem každopádně je, že někteří hráči se obávají reakce spoluhráčů, jiní fanoušků (a také fanynek). A některým současný stav prostě vyhovuje a nechtějí do světa rozhlašovat své sexuální preference. Na druhou stranu ale průzkumy veřejného mínění ukazují, že i když občas přímo na stadionu homofobie dostane průchod, většině fotbalových fandů je upřímně jedno, jestli jsou hráči heterosexuální, nebo homosexuální. Důležité jsou pro ně góly.

6. 12. 2018Podstoupil transplantaci obličeje a hovoří o svých zkušenostech. Jaké to je, probudit se s jinou tváří?

„Již v předchozích letech jsem naznačil, že pokud by se celá řada profesionálů, kteří jsou v současné době skutečně na špici, rozhodla pro coming out, mohli bychom je sesynchronizovat,“ tvrdí Clarke. Hromadný coming out by potom poskytl možnost jednotlivcům stát se součástí „skupiny“ a nemuset tak nic řešit na vlastní pěst. Tak se na ten pětisetnásobný coming-out skutečně těšíme….

Zdroj: outsports.com, skysports.com, theguardian.com

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop