ROZHOVOR: Jan Bendig nám prozradil okolnosti natáčení nového videoklipu. Proč tak dlouho nemohl vydat žádnou desku a jaké problémy mu přinesl jeho coming out v romské komunitě?

V návaznosti na nový kontroverzní videoklip „ROMA BOY“ jsme s Honzou Bendigem udělali rozhovor o tom, jak si natáčení užíval a jak nový song přijalo jeho okolí…

Autor: Michael Kulkus / 14. 4. 2016

V návaznosti na nový kontroverzní videoklip „ROMA BOY“ jsme s Honzou Bendigem udělali rozhovor o tom, jak si natáčení užíval a jak nový song přijalo jeho okolí. Honza vydává písničku jako návnadu k novému albu chystanou na půlku července a rozhodně to není ochutnávka jediná. Taneční videoklip k songu „ROMA BOY“ představuje Bendiga v netradiční roli mnoha populárních celebrit; text ke skladbě napsala rapperka Sharkass.

[related-article]

V jakém stylu můžeme desku čekat?
Bude to spíše popová deska, proložená taneční i romskou hudbou. Najdete tam i duet s nejslavnějším kubánským boybandem Ángeles, který by měl vyjít i jako singl v průběhu prázdnin. Jelikož fanoušci čekají na mojí debutovou desku dlouhých šest let, tak tam najdou i "starší" songy, které jsem v minulosti vydal. Ale hlavně se můžou těšit na nové písničky, kterých tam bude hodně.

Bude to v podobném stylu jako píseň ROMA BOY?
Snažím se dělat každou písničku jinak, takže jako Roma Boy asi už ne. Například za pár týdnů chystám vydat jednu taneční pecku, kterou jsem vytvořil společně s jedním známým hudebním djem, který hraje například na tanečních festivalech jako je Mácháč. Takže to bude zase velká změna. A změny mě fakt baví.

Jak se ti spolupracovalo s Filipem Jankovičem a jeho taneční skupinou FJUnit?
Jsem rád, že můj manažer Lukáš tuhle spolupráci domluvil. Najít talentované tanečníky je v ČR opravdu těžké a jeho taneční skupina FJUnit je vážně špičková. Opravdu skvěle se mi s nimi spolupracovalo. Jen je škoda, že Filip neměl díky pracovnímu vypětí čas se v klipu též objevit.

Jde o tvou zatím největší produkci? Jak sis natáčení užíval?
Užíval jsem si to opravdu hodně. Ale na druhou stranu to byl velkej stres a zodpovědnost. Protože by jakákoliv chyba či zdržení stála spoustu peněz, pokoušeli jsme se všechno udělat co nejlepší a snad se to povedlo. A doufám, že i moje další klipy budou více a více kvalitní. To je můj momentální prioritní cíl.

[related-article]

Myslíš si, že je pro tebe těžší prorazit jako homosexuální rom?
Určitě mi to zavřelo po mém coming-outu hodně dveří a zkomplikovalo spoustu šancí. Proto vydávám svou debutovou desku až po šesti letech. Protože jsem si prošel opravdu komplikovaným obdobím, které je doufám už pryč. Teď už se jen budu snažit s každým songem a deskou dokázat lidem to, že něco opravdu umím a chci něco dokázat. Vím, že to bude ještě hodně komplikovaná cesta, ale já to dokážu a nevzdám to.

Jak videoklip vnímají sami romové?
U romů jsem se bál, jak klip vezmou. Hlavně tedy tu úvodní scénu v mém novém videoklipu "ROMA BOY". Že je to například urazí. Ale zatím mám fakt super reakce hlavně od romů, kteří se tomu hlavně smějí. Takže jsem rád. A dokonce i další lidi to berou úplně v pohodě. Ale jasně, že se klasicky najdou i lidi, kteří na to budou nadávat i kdybych to udělal přesně podle jejich gusta. Ale jak se říká: „Tiisíc lidí, tisíc různejch chutí… Takže jsem v pohodě.“

{youtube}YO4_cI9OeAY{/youtube}