Konverzní terapie hýbe světem – „měl jsem myslet na sex s mužem, pak jsem dostal ránu elektrickým proudem,“ popisuje léčbu gay z Číny. Díky hnutí All Out lze „léčebná centra“ nahlásit a bojovat proti nim

Možná by se někomu mohlo zdát, že „léčba“ homosexuality za užití elektrošoků, znásilnění a dalších podobně brutálních praktik, je tématem hluboké minulosti.…

Možná by se někomu mohlo zdát, že „léčba“ homosexuality za užití elektrošoků, znásilnění a dalších podobně brutálních praktik, je tématem hluboké minulosti. Opak je však pravdou a právě tato problematika aktuálně velmi rezonuje napříč celým světem od Číny, přes USA, Velkou Británii, až po Latinskou Ameriku. Aktivisté bojující za práva LGBT komunity se proti jakýmkoliv způsobům „převracení“ sexuální orientace snaží zasahovat, ne vždy se jim to však daří. Neziskovka All Out – globální hnutí za práva LGBT – tak dokonce v prosinci loňského roku spustila kampaň zaměřenou proti konverzní terapii, která spočívá v tom, že každý má možnost nahlásit subjekty, které tuto léčbu nabízejí. „Nikdo by neměl veřejně prohlašovat, že láska je nemoc,“ uvedl ke kampani výkonný ředitel All Out. Od chvíle spuštění kampaně bylo nahlášeno již 17 organizací a jednotlivců – terapeutů, kteří léčbu homosexuality nabízejí.

Více: Lék na homosexualitu? Absolutní zákaz mluvení se ženskými členy rodiny – po dobu pěti let! Jaké nesmyslné šílenosti musel mladý gay podstoupit?

Léčba homosexuality je propagována rozličnými extremistickými skupinami po celém světě. Přitom všechny užívané „metody“ pouze zvyšují riziko vzniku depresí a sklonům k sebevraždě. Bohužel ale tlak společnosti, která gaye a lesby nepřijímá, je mnohdy tak silný, že konverzní terapie se jim nezřídka zdá jako jediné východisko. Jeden příklad za všechny – Yang Teng, homosexuální mladík z Číny, podlehl svému okolí a rozhodl se podstoupit konverzní terapii na počátku roku 2014. Za třicetihodinové sezení, během něhož absolvoval čtyři série elektrošoků, zaplatil v přepočtu přes 100 000 korun. „Lékař mě vzal do malé místnosti a požádal mě, abych si vzpomněl na to, jak jsem měl sex s mužem. Pak jsem dostal ránu elektrickým proudem,“ uvedl. Jelikož samozřejmě „léčba“ neměla úspěch, rozhodl se Yang Teng kliniku zažalovat kvůli využívání homosexuálních mužů a žen. Ačkoliv u soudu uspěl a získal jako odškodnění necelých 13 000, bohužel se nenaplnila představa, že klinika svou činnost ukončí. Naopak – v léčbě gayů a leseb pokračuje, navíc za ještě vyšší ceny. V Číně je totiž – i když homosexualita není trestná od roku 1997 – odlišná sexuální orientace celospolečenským tabu a mnoho gayů a leseb se také ocitá pod obrovským tlakem rodin žít „klasický heterosexuální život“.

Více: VIDEO: Konverzní terapie pro heteráky! Osvědčené metody „léčby“ homosexuálů, která bohužel na mnoha místech světa stále probíhá, aplikované na heterosexuály. Povede se udělat z heteráka gaye?

V současné chvíli se proti konverzní terapii postavil stát New York, který zavádí zákon, na jehož základě nebude možné hradit „léčbu“ ze zdravotního pojištění. Naopak ve Velké Británii vybrala Independence Party jako kandidáta do nadcházejících voleb do rady Londýna Alana Craiga, který otevřeně konverzní terapii propaguje. Rájem pro všechny „terapeuty“ je potom Izrael, kde již našli útočiště specialisté ze zavřených „léčebných center“ v New Jersey. Ačkoliv izraelské ministerstvo zdravotnictví před konverzní terapií varuje, není nezákonná a vyhledávají ji především ortodoxní Židé.

Zdroj: lgbtnation.com, theguardian.com, pinknews.co.uk