"Kolemjdoucí nás mylně pokládají za klub fanoušků či sportovců," říkají gay chlapi ze spolku Prague Bears. S jakými dalšími pověrami se potýkají sympaťáci z české medvědí komunity?

Když se řekne medvěd, nemalá část LGBT komunity si a priori představí silného chlapa s huňatým porostem těla a notnou dávkou testosteronu. Bylo by ovšem…

Když se řekne medvěd, nemalá část LGBT komunity si a priori představí silného chlapa s huňatým porostem těla a notnou dávkou testosteronu. Bylo by ovšem zjednodušující, ba dokonce scestné myslet si, že Prague Bears pojí dohromady pouhá záliba v medvědí vizáži – ať už z pozice jejích nositelů či obdivovatelů. Chcete-li totiž zapadnout mezi komunitu medvědů, měli byste mít na paměti, že muže odpradávna dělá mužem jeho čestné slovo, a nikoli zevnějšek. O dalších hodnotách, aktivitách i zážitcích Prague Bears jsme si povídali s Lukášem Surým, viceprezidentem spolku.

Medvědí spolky se typicky rády srocují v přírodě. Vyrážejí medvědi vůbec někdy houfně i na diskotéky?

Diskotéka není tím, co bychom vyhledávali - ať už pro hudbu, kde obvykle kraluje jen střední proud a "Helenky", tak pro prostor a atmosféru, které neodpovídají představě o chlapské párty. Inspirují nás chlapské, potažmo medvědí párty, jaké se konají například v Berlíně či Vídni - s DJi hrajícími klubovou hudbu v odpovídajících, "chlapsky nepřečančaných" prostorech. V dohledné době se například chystáme na festival Folsom do Berlína, kde věříme, že si na chlapskou párty s klubovou hudbou zajdeme.

Pořádáte i vy sami nějakou party v popisovaném duchu?

V Praze zatím nenacházíme vhodný prostor, kde by bylo možné začít budovat takovou párty. Tedy místo, kde by akceptovali nás jako gay medvědy, měli bychom celý prostor pro párty jen pro sebe, mohli hrát pouze klubovou hudbu (žádné rádiovky a hity na přání), a aby bylo možné alespoň něco malého pojíst.

Prostor hledáme stále a pokoušíme se i majitele klubů přesvědčit, aby večer vyzkoušeli, zatím se nám to nedaří úplně tak, jak bychom chtěli. Na druhou stranu to neznamená, že hudba je na našich setkáních a akcích to nejdůležitější, tím jsou samozřejmě lidé, hudba je příjemným doplněním, na party však velmi podstatným.

Jakou z vašich akcí byste doporučili nováčkům?

Předem bychom rádi uvedli, že se často setkáváme s názorem, že na naši akci nemůže přijít ten, kdo není medvěd - zcela určitě může, chceme být podanou rukou i těm, kteří se jako medvědi necítí, ale medvědi se jim líbí.

Zajít s námi na pivo nebo na jednodenní výlet do přírody je nejlepší příležitost jak poznat naši kulturu, seznámit se, najít nové kamarády. Dobrým tipem je přijít na akci včas, mezi prvními - mnohem lépe tak nováček zapadne mezi ostatní postupně přicházející účastníky. Když se osmělí, rovnou se přidruží a řekne, že jde poprvé, rozhodně ho rádi uvítáme a přijmeme. (smích)

Atmosféra na akcích není vždy stejná. Závisí na lidech, kteří se zrovna sejdou - základem je ale vždy to samé: nic moc nečekat, jít si popovídat, seznamování brát jako bonus a zábavu tvořit - nikoliv přicházet s přístupem "bavte mě".

Více: Tělesné typy gayů – 1. část: přichází revoluce v hodnocení tělesné stavby homosexuálů! Jste vlk, medvěd – nebo štěně?

Jak na vaše skupinové výlety reagují kolemjdoucí? Vyzvídají na základě triček a vlajek, kdo že to jsou pražští medvědi?

Trička máme černá s bílým logem, které na první pohled neodkazuje na LGBT komunitu, a s vlajkou obyčejně jen v krátkosti uděláme společnou fotku, jako součást rituálu, takže nějaké větší pozdvižení se zpravidla nekoná. Občas, má-li většina z nás na sobě trička s logem, jsme "vyhodnoceni" jako sportovní či fanouškovský klub. (smích)

Na výletech do přírody se občas přihodí, že potkáme partu turistek, o kterých se domníváme, že již nejsou součástí pracovního procesu (tedy důchodkyně), a tehdy je to otázka času, kdy padne něco jako: "Tolik chlapů... A kde máte ženské?" Dámy si pak i nechají vysvětlit, kdo jsme - a zklamaně to chápou. Podobná otázka je skoro pravidlem v muzeu nebo při technické exkurzi - to pak musíme být pohotoví, jak zareagovat na dotaz průvodce například v továrně na vozidla: "Vidím, že jste taková pestrá parta - co vás vlastně spojuje?" Po tom, co v nás hrkne, se jeví jako velmi spásná nahodilá odpověď z davu: "No, ta auta, ta auta..." (smích)

Kolik stálých členů čítá váš spolek?

Zde bychom především rádi osvětlili, jakým způsobem fungujeme - Prague Bears tvoří servisní platformu pro pořádání různých akcí pro medvědy, chlapy, kluky a jejich přátele. Znamená to, že pracujeme týmově, organizační tým zapojuje ostatní do přípravy akcí, pomáháme věci dotahovat do konce. Jako právně zapsaný spolek existujeme velmi krátce, od dubna tohoto roku, a tak se na větší rozšíření jádra organizačního týmu teprve chystáme.

Ve skutečnosti máme aktuálně tři zapsané členy spolku, kteří mají svůj okruh spolupracovníků, a věříme, že právě z těchto se budou stávat noví členové. Členové se pak mohou podílet na směrování činnosti spolku a užívat výhody členství, jehož benefity se brzy chystáme zveřejnit. To, že se příznivci našeho spolku již mohou stát našimi právoplatnými členy, je tedy žhavou novinkou.

Účastníte se aktivně Prague Pride?

Někteří z nás aktivně spolupracují v projektu Prague Pride sbarvouven.cz jako dobrovolní mentoři této online poradny nejen pro LGBT. Řada z nás se pak zapojuje formou dobrovolnických prací, jak pro samotné pražské akce, tak i přispěním pro akce konané v regionech, jako byl nedávný KoneQtor v Ostravě. Jezdíme proto i na Slovensko do Bratislavy na Dúhový Pride, kde vnímáme silnou potřebu podpory našich sousedů. Navíc jsme tam našli řadu dobrých kamarádů a fajn lidí, a také proto máme naplánovanou cestu už na rok 2016, když se letošní bratislavský průvod z rozhodnutí organizátorů nekoná.

Více: Dúhový PRIDE Bratislava 2015 nebude. Slovenský pochod hrdosti homosexuálů byl náhle zrušen. Organizátoři podlehli tlaku homofobů

Aktivity Prague Pride považujeme za velmi důležité a pravidelně se jich zúčastňujeme, ať jako skupina v průvodu hrdosti, nebo přispěním vlastní akcí do týdenního programu takzvaných side eventů. K velmi úspěšným v minulých letech patřily třeba Free Hugs na piazzetě Národního divadla - medvědí objetí tehdy měli zájem zakusit nejrůznější lidé a to nejen z řad LGBT: od studentů až po babičky. Obejmout se tehdy po počátečních rozpacích rád nechal i slavný český fotbalista Antonín Panenka. Letos můžeme zájemce o medvědí kulturu pozvat jak společně do průvodu, tak i na Huňatý pivo do Pride vesničky na Střeleckém ostrově.

Co bys vzkázal těm, kdo právě čtou tyto řádky a dost možná váhají, zda nezavítat do vašich řad?

Rádi uvítáme na našich akcích nové účastníky, právě proto, že se zaměřujeme na kvalitu vztahů, na kvalitu naší party - ne na kvantitu. Nechceme usilovat o přízeň celé masy, protože ta stejně nerozhoduje o tom, kdo jsme a co dokážeme. O tom může napovědět i "mudrování" nad medvědími hodnotami a pevností chlapského slova, které chceme ctít. Pokud není v pozvánce na akci uvedeno jinak, může tedy přijít každý, koho medvědi nějak zajímají a kdo má šanci zapadnout, kdo chce dostát chlapskému slovu. Potom už záleží na každém, jak se této šance chopí.

[widgetkit id=1966]

Foto: Prague Bears