Asexualita neexistuje a rovná se celibátu. Jaké nejčastější mýty jsou spojeny s touto netradiční sexuální orientací?

Asexuálové jsou opomíjenou sexuální menšinou; tato minorita tak trošku z definice slova „sex“ vybočuje, málokdo jejich orientaci navíc uznává. Pro mnohé jsou…

Autor: Tomáš Soukup / 3. 4. 2015

Asexuálové jsou opomíjenou sexuální menšinou; tato minorita tak trošku z definice slova „sex“ vybočuje, málokdo jejich orientaci navíc uznává. Pro mnohé jsou něco jako městská legenda – každý známý má známého, který je asexuál, ale ve skutečnosti se s osobami, pro které je sex nicneříkající pojem, setkal málokdo z nás. Na vině stojí i předsudky, které k této minoritě mnoho lidí chová; přitom ze strany LGBT komunity působí takovéto chování obzvlášť paradoxně. Asexuálové se totiž, podobně, jako gayové, setkávají s kopou předsudků, které musí překonat. Které z nich jsou nejčastější?

Nejoblíbenější větou odpůrců asexuality je, že zkrátka neexistuje; možná vychází z toho, že budeme-li něco dlouho popírat, má šanci to zmizet v propadlišti dějin. Asexuálové jsou ale reální – a krom toho, že mají své touhy, jsou i schopni zamilovat se. I oni mohou propadnout stejně hlubokých citům, jako každý z nás. Jen k vyjádření svých citů nepotřebují zkrátka sex; bohatě si vystačí mít někoho po svém boku.

Více: 5 nejčastěnjších mýtů, které mají hetero kluci o gayích ve sprchách

Masturbace je pro asexuály (možná poněkud překvapivě) vcelku známou věcí – jen ji nemají spojenou s představou sexu. Vlastně o ní lze v případě asexuality uvažovat jako o jakési mechanické činnosti, sloužící k vypuštění... no, však víte. Také není pravda, že by asexuálové byli tvrdými odpůrci sexu. Ač tuto činnost nevyhledávají, neznamená to, že by si pohled na sex (či dokonce sex samotný) pro potěšení svých partnerů občas nedopřáli. Ostatně, nedělá v rámci sexu kvůli partnerům čas od času nějaké ty menší ústupky?

Více: Už jste slyšeli o demisexuálech, pro které anonymní sex představuje tabu? Nově popsaná sexuální orientace je tu! Nesedí tato škatulka náhodou i na vás?

S tím souvisí i další mýtus, a sice, že asexuálové vyhledávají vztahy jen v rámci své komunity. Na druhou stranu je pravda, že randění s někým, kdo sex rád má a užívá si ho, může být v rámci vztahu klíčovou záležitostí, kterak rozvíjející se partnerství utnout. A ne, asexualita rozhodně neznamená celibát – asi jako alergie na lepek neznamená dobrovolnou dietu. Nejde o vědomou volbu; nepřipomíná vám to něco? A asexuálové za svá práva musí bojovat (a bojují) stejně tvrdě, jako někdejší průkopníci z LGBT komunity. Už jen proto, že asexuálové jsou, podobně, jako kdysi homosexuálové, utlačovanou menšinou...

Foto: queereka.com