Tradiční holičství Gentlemen Brothers – splněný sen každého lumbersexuála a všech ostatních mužů, kteří pečují o své vlasy a vousy

Od chvíle, kdy se na Vinohradské ulici objevila výloha polepená reklamou Gentlemen Brothers, tradičního pánského holičství, chtěl jsem vyzkoušet, jaké to je…

Od chvíle, kdy se na Vinohradské ulici objevila výloha polepená reklamou Gentlemen Brothers, tradičního pánského holičství, chtěl jsem vyzkoušet, jaké to je být holen někým jiným, než sám sebou, a k tomu břitvou. Navíc teď, kdy svět leží u nohou hnutí Lumbersexuálů, se dá očekávat, že holičství specializující se na precizní úpravu plnovousů a knírků nebudou mít o zákazníky nouze. Dostojí ale profíci v Gentlemen Brothers očekáváním? Ta má byla navíc docela vysoká po přečtení povídky českého zpravodaje z Londýna o jednom z nejstarších holičství na světě – jmenovala se „Hladce oholen, dobře naladěn.“

A tak jsem nakonec do Gentlemen Brothers vyrazil na vlastní pěst, nebo spíš tvář, zjistit, jestli jsou mé představy realistické, či jsem se zasnil až příliš. Základní informace o salonu mě navnadily na profesionální styling pánského porostu tváře i hlavy. Vyrazit sem můžete jen s požadavkem na oholení tváře, ale také na změnu vlasového stylingu. Proškolení pracovníci výborně rozumí potřebám mužů a jsou tak schopní doporučit vám přesně takový střih, který bude odrážet vaši osobnost.

1

Ačkoliv tedy v holičství nabízejí úpravu vousů i vlasů, vybral jsem si prozatím jen klasické oholení břitvou. Od chvíle, co jsem vstoupil dovnitř, mi bylo jasné, že tady budu opravdovým gentlemanem a tak se mnou bude i zacházeno. Uvítala mě recepční s úsměvem na tváři a k mému příjemnému překvapení mi pomohla z kabátu. Nabídla mi kávu, sklenku whisky, a protože jsem přišel o něco dříve, usadila mě do jednoho z hlubokých kožených hnědých křesel.

Už při samotném čekání jsem se cítil tak dobře, že by mi ani nevadilo čekat déle, než bylo nutné. Užíval jsem si svou kávu a drink a četl jsem si brožurku o kosmetice, kterou tu používají. Jde o značku Truefitt & Hill, která se pyšní pečetí kvality Vévody z Edinburghu, manžela anglické královny. On a princ Charles jsou častými zákazníky v domovské pobočce v Londýně, jejíž holiči se o královské tváře starají již přes dvě stě let. A pak mi došlo, že právě o Truefitt & Hill se psalo ve zmíněné povídce.

2

Chvíli jsem si povídal i s jedním ze zakladatelů barber shopu, jenž mi vyprávěl o zrodu samotného nápadu otevřít v Praze holičství a zároveň dohlížel na to, že je s jeho zákazníky zacházeno přesně podle jeho představ. Následně mi představil i „mého“ holiče Petra, který mi tentokrát měl držet břitvu u krku. On i jeho kolegové jsou skvělou reklamou pro holičství. Dokonale upravení mladí gentlemani s profesionálním přístupem a příjemným vystupováním.

Petr mě usadil do svého křesla a okamžitě mi vysvětloval, jak bude postupovat. Nejprve nanesl na mé tváře olejíček s citronovou vůní a následně mi obličej zabalil do horkého ručníku, aby se uvolnila pokožka a vousy před holením změkly. Pak jemně na vousy pomocí holičské štětky nanesl pěnu a holení mohlo začít. Při pohledu na ostrou břitvu mi sice trochu zatrnulo, ale po několika tazích jsem se ujistil, že Petr umí se svým nástrojem zacházet a nemám se tak čeho bát.

3

Při holení ovládal svou břitvu tak jemně a precizně, že měl celý proces poměrně relaxační efekt a v pohodlném křesle jsem se cítil velmi příjemně. Až mi skoro bylo líto, že holení se blíží ke konci. Po samotném oholení mi holič nanesl na tváře kolínskou s desinfekčním účinkem. Krátké štípání Petr zmírnil tak, že mi nad hlavou prudce mával ručníkem, aby mé tváře zchladil proudícím vzduchem. Dále ošetřil kamencem pár drobných ranek, jimž se při sebepreciznějším holení břitvou nevyhnete. Na závěr tvář lehce zapudrovala upravil mi vlasy, abych z jeho křesla odcházel v dokonalém stavu. Ještě se ujistil o mé spokojenosti a pak už byl připravený na „dalšího pána na holení.“

Holení u Gentlemem Brothers je zážitkem, jaký by si každý muž, který je rád gentlemanem, měl čas od času dopřát. Kombinace příjemného prostředí, precizního personálu a tradičních postupů totiž potěší každého moderního muže libujícího si v luxusním zacházení, ač už preferují oholení do hladka, nebo bezchybnou úpravu plnovousů. Já jsem odcházel s pocitem, jako by mi při holení přidělili i šlechtický titul. Jediným zklamáním tak bylo, že místo Rolls-Royce s řidičem jsem musel jet domu tramvají.

4

 [widgetkit id=1359]

Foto: Gentlemen Brothers, Ondřej J. Kubáček