Co jste možná nevěděli o chráněném sexu, aneb kondom není jediný způsob ochrany před HIV

Co jste možná nevěděli o chráněném sexu, aneb kondom není jediný způsob ochrany před HIV

Již dávno víme, že sexy mužům věnujeme více pozornosti, ale jsme opravdu ochotní riskovat pro někoho takového své zdraví? Nejnovější studie říká, že ano. Při…
Pavel Vacek Pavel Vacek Autor
25. 2. 2014

condom1

Již dávno víme, že sexy mužům věnujeme více pozornosti, ale jsme opravdu ochotní riskovat pro někoho takového své zdraví? Nejnovější studie říká, že ano.

Při průzkumu londýnských gayů se 94 % dotázaných přiznalo, že by s větší pravděpodobností měli nechráněný sex s krásným mužem. Průzkum byl zveřejněn na britském serveru Pink News.

Gratulujeme každému, komu se podaří sbalit sexy muže. V sázce je však příliš mnoho na to, abyste své štěstí oslavili tím, že hodíte opatrnost (a kondomy) do větru.

Gayové mají stále vedoucí postavení, co se týče šíření viru HIV ve Spojených státech, přičemž kondomy jsou doposud tou nejdostupnější ochranou. Podle studie 70 % dotazovaných věří, že sex bez kondomu "je mnohem příjemnější a vzrušující" a 80 % někdy mělo nechráněný styk s cizincem. Životní styl "sexu na zavolanou", umožněný především mobilními aplikacemi, užíváním drog a oblíbeností "bareback" porna, by také mohl, podle autorů studie z westminsterské university, k tomuto trendu přispívat.

Není divu, že odborníci na HIV po celém světě se usilovně snaží přijít s novými možnostmi bezpečného sexu pro gay muže. Zatímco se nadále snaží propagovat kondomy, poslední dobou roste i snaha ozřejmit fakta a mýty kolem "PrEP" (neboli pre-expoziční profylaxe, pilulka používaná k prevenci HIV infekce, "Truvada"). Pro ty, kteří měli během sexu "nehodu" nebo ztratili hlavu kvůli vysněnému rande, Truvada může snížit riziko HIV infekce i po aktu ("PEP", neboli post-expoziční profylaxe) o více než 80 %, a to pokud vyhledáte odbornou pomoc do 72 hodin po styku a berete tento lék po dobu 28 dní.

To, že máte kondomy a lubrikant na vodní bázi v nočním stolku samozřejmě neznamená, že se pod peřinami děje něco riskantního. Kromě nejnovějších pomůcek, jako je "PrEP",
používá spousta gayů i jiné metody, jak snížit riziko nákazy viru. Je to například vyhýbání se análnímu styku do té doby, než svého partnera dobře poznáte, pravidelné chození na testy (a požadování téhož i od svého partnera) a u HIV pozitivních jedinců pravidelné užívání léků a udržování svého viru pod kontrolou (nejsou známé případy přenosu HIV od HIV pozitivní osoby s nezjistitelnou dávkou viru).

Dokonce i Centra kontroly nemocí ("Centers for Disease Control") nedávno změnila své definice chráněného sexu, a to poté, co odborníci na HIV je donutili přiznat, že kondom není jediný způsob, jak zůstat před virem HIV chráněn.

Takže, pokud se vám váš noční úlovek bude líbit i ráno za střízliva, blahopřejeme! Hlavně se ujistěte, že jste během vašich sexy radovánek zůstali chráněni. Vy za to přece stojíte!

Photo 2

Foto: www.tumbrl.com

 

Populární
články

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
Kevin Appl Drábek s šerpami za umístění v mezinárodní soutěži
AKTUALITY

Nejkrásnějším mužem planety je Čech. „Život je potřeba si pořádně užít,“ říká Kevin Appl Drábek, vítěz Mister Master Planet Universe

Autor: Martin Lyko
Claude Lhotecký se se svou partnerkou Rachel dostal až do finále
LIDÉ

Finalista televizní show Love Island Claude Lhotecký prozradil svou motivaci k podání přihlášky do soutěže. Mají s Rachel Karnížovou otevřený vztah?

Autor: Rozálie Růžičková
Rusko omezuje práva LGBT+ lidí dlouhodobě
AKTUALITY

Šikana bez přetvářky. Rusko zakázalo „mezinárodní LGBT hnutí“, je to podle něj extremistická organizace

Autor: Martin Lyko
I muži mají rádi květiny. Kytku ale darujte jen tehdy, pokud ji má dotyčný kam dát a nebude ji muset nosit s sebou
LIDÉ

10 věcí, o kterých nemluvit na prvním rande. Mít psa je to druhé nejhorší

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Filip s Karlem spolu bydlí v nejvyšším patře bytového domu Luka Living
LIDÉ

Podívejte se do luxusního pražského bytu Filipa a Karla. V reálném životě by se prý nepotkali, k lásce jim pomohla aplikace

Autor: Bohdana Rambousková
Fetiš na chodidla je častý a možná taky úplně normální
HOT!

Fenomén foot fetiš: O nožkách prý snil 1 člověk ze 7. Co přesně tahle sexuální úchylka znamená a proč ji má tolik lidí?

Autor: Martin Lyko
Filip a Karel
LIDÉ

Filip Jankovič a Karel Šlajchrt: „Přestaňte si vybírat partnery povrchním způsobem a teprve poté najdete lásku“

Autor: Jan Witek Witek
A nebojí se být také sexy. Ukázat toho umí i víc, než odhalují díry v roztrhaném tílku
AKTUALITY

Troye Sivan přijede poprvé do Česka. Popová hudební hvězda a gay ikona vystoupí v červnu v Praze

Autor: Martin Lyko

E-Shop