Čeští gayové a lesby chtějí zažalovat stát!

Čeští gayové a lesby chtějí zažalovat stát!

Stejnopohlavní páry plánují ústy Občanského sdružení pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) zažalovat Českou republiku. Důvodem je zaostalé české právo,…
Redakce Redakce Autor
10. 12. 2013

tgvnews com

Stejnopohlavní páry plánují ústy Občanského sdružení pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) zažalovat Českou republiku. Důvodem je zaostalé české právo, které stále nedovoluje, aby si mohly páry, přestože již žijí v registrovaném svazku legálně osvojit biologického potomka jednoho z partnerů. Legální adopce, která by usnadnila gay párům existenci v českém právním prostředí, je jedním z dlouhodobých cílů platformy PROUD, která požadovanou novelu zákona o registrovaném partnerství plánuje projednat s příští vládou. A v případě neúspěchu celou věc předat vyšší instanci.

České gay páry spolu děti již pochopitelně vychovávají, to není žádná novinka. Většinou se jedná o biologického potomka jednoho z partnerů, k němuž již druhý z nich nemá žádné legální právní vztahy, nároky a povinnosti, což se samo o sobě alarmující. "V situaci, kdy ten biologický rodič například zemře, je těžce zraněný, nebo se s ním něco stane, tak vůči tomu druhému rodiči to dítě jakoby neexistuje." uvádí naše redaktorka Ludmila Hamplová a upozorňuje tak na běžný důsledek, kdy například pozůstalý partner nemá žádné právo vychovávat ono dítě, natož se s ním stýkat, a musí soud žádat o opatrovnictví.

O novelu zákona o registrovaném partnerství ve smyslu možnosti adopce dítěte jednoho z partnerů se již v posledních v květnu a v červnu tohoto roku ve Sněmovně zasazovala skupina poslanců napříč spektrem, mezi nimi například Jana Černochová z ODS nebo Jiří Paroubek z uskupení LEV 21. Sněmovna novelu po projednání v prvním čtení nepřijala a další projednávání přerušilo její rozpuštění.

Platforma PROUD nyní, když se zdá, že by vládní krize mohla být zažehnána, otázku adopcí opět otevřela. PROUD takovou novelu zákona o registrovaném partnerství, která by umožnila partnerce či partnerovi, aby si osvojili dítě své partnerky či svého partnera v případech, kdy má dítě právně pouze jednoho rodiče nebo kdy druhý rodič o dítě nepečuje a dá souhlas s osvojením dítěte partnera prosazuje dlouhodobě a nyní se zdá, že je vhodná chvíle na další krok.

Více: LUI PERSONA: Vladko Dobrovodský

Jan Kozubík z platformy PROUD se k situaci vyjádřil následovně: "Osobně se domnívám, že je nejvyšší čas se připojit po bok moderních demokracií, kde tato úprava již existuje. Argumenty o tom, že svazky homosexuálů jsou "proti přírodě" nebo že bychom tím "škodili dětem" byly již nespočetněkrát vyvráceny. Homosexuálové jsou stejné lidské bytosti jako každý jiný, tak by měli mít stejná práva jako každý jiný, tak proč dále čekat? Pokud se ptáte konkrétně k dané žalobě, je zřejmé, že současná právní úprava je jednoznačně diskriminující, neboť individuální adopce jsou pro homosexuály povoleny, avšak vstupem do registrovaného partnerství o tuto možnost přicházejí. To bude tím zásadním argumentem."

washington cbslocal com

PROUD celou problematiku uvažuje v racionálních a těžko zpochybnitelných argumentech. "Pomineme-li fakt, že po světě je již mnoho zemí, kde tato úprava existuje, co více, v řadě z nich si mohou homosexuálové také adoptovat děti z dětských domovů, je důvod zřejmý. Jak dokazují po desetiletí prováděné výzkumy a vyjádření Americké akademie pediatrů, Americké asociace psychologů, Americké asociace psychiatrů, Kanadské asociace psychologů a dalších, děti vychovávané rodiči stejného pohlaví si vedou stejně dobře jako děti vychovávané heterosexuálními rodiči. Zároveň neexistuje vztah mezi sexuální orientací rodičů a zdravým emočním, psychosociálním a behaviorálním vývojem dítěte."

Více: Protekční spratek Pavel Novotný: Až můj otec jednou zemře a oni budou fotit jeho pohřeb, já to pochopím.

Je tedy zřejmé, že se nejedná o problém psychologický, psychiatrický či pediatrický, ale pouze o otázku politickou a ideologickou, a je na nás, potažmo na naší politické reprezentaci, zda se rozhodne starat o zájmy dítěte, nebo bude i nadále nekriticky obhajovat "staré pořádky", jako například senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek, který k projednávané novele zákona uvedl: "Jsem přesvědčen, že je tento návrh zbytečný. Při diskuzích, které se teď vedou, se mi zdá, že se na dítě úplně zapomíná. Řeším, co by chtěli rodiče, ale ne to, co chce dítě." Podle senátora Čunka dítě chce mužský a ženský vzor, jelikož by jej a jeho psychický vývoj jehich absence vážně poškodila.

Rodin s dvěma tatínky či maminkami však neustále přibývá a pro každou z nich tak vzniká stresující situace, kdy druhý partner, případně druhá partnerka ve stejnopohlavním páru, který je označován také jako rodič nebiologický nebo sociální, je faktickým rodičem, nemá ale k dítěti žádná rodičovská práva, což způsobí, že např. v případě úmrtí biologického rodiče se ocitá dítě právně bez rodičů obou a v krajním případě může skončit v ústavu, o jeho budoucnosti totiž rozhoduje soud.

Zároveň opět probíhají debaty s poslanci o opětovném předložení této novely. Pokud budete chtít podepsat petici, neváhejte, prosím. http://www.stejnarodina.cz/cesta-k-osvojeni/

2mumsbetterthannone blogspot com

Jedno z hesel celosvětové kampaně za gay rodičovství.

iamqueer huu cz

Takhle by to taky mohlo skončit. Držme si palce!

Foto: 2mumsbetterthannone.blogspot.com, iamqueer.huu.cz, tgvnews.com, washington.cbslocal.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Sora je původem z Jižní Koreje
LUI BODY

Trápí vás pleš? Přirozeně vypadající řešení jsme probrali se zakladatelkou studia, které se zaměřuje na mikropigmentaci

Autor: Irena Piloušková
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Luxusní dýhování pokračuje jako obložení za televizí
Living 2023

Tajemství dokonalého interiéru? Jednota a propojenost. „Začněte u dveří,“ radí designerka

Autor: Martin Lyko

E-Shop