Vědci odhalili kritický věk, kdy začnete ztrácet přátele a nedokážete si udělat nové

Typicky vám to dojde v nouzi - třeba po rozchodu. Zatímco ve dvaceti nedalo žádnou práci sehnat kámoše, se kterým jste zapili žal, sotva jste kopačky dostali,…

Typicky vám to dojde v nouzi - třeba po rozchodu. Zatímco ve dvaceti nedalo žádnou práci sehnat kámoše, se kterým jste zapili žal, sotva jste kopačky dostali, a kámošku, co ochotně poskytla ucho, rameno a krabici kapesníků, po třicítce najednou není, komu zavolat, když se vám zhroutí svět. A to i navzdory faktu, že ve virtuálním světě se s vámi „přátelí“ stovky nebo dokonce tisíce lidí. Skutečnosti, že v dospělosti ubývá přátelství „na život a na smrt“, si všimli už i experimentální psychologové. Proč nám tedy neúprosný čas přidává vrásky a ubírá spřízněné duše? A kde se dají v dospělosti najít kámoši jak hrom?

4. nejnavštěvovanější španělské město si vás získá zvláštní kombinací tradice a moderny. Zrodilo se tu flamenco, pobývala zde Carmen a duha v ulicích je všudypřítomná17. 10. 2022

Nejprve trocha té psychologie a statistické analýzy. Dvě zahraniční univerzity – finská Aalto a britský Oxford – společně zanalyzovaly data 3 milionů uživatelů mobilních telefonů z různých evropských zemí. Cíl byl jasný: odhalit vzorce, podle kterých se Evropané chovají, když telefonují a navazují kontakt přes sociální sítě. A výsledek? Počty sociálních interakcí vrcholí kolem 25. roku věku. Mladí lidé do 25 let snadno navazují přátelství – podle vědců ale záhy poté začnou kamarády rychle ztrácet.

lidi"A jak jsme tehdy v pětadvacátym lezli za holkama na záchody..."

Čím je tento zlom způsobený? Adrián Montesano, španělský profesor psychologie, tvrdí, že kolem třicítky mají lidé mnohem jasněji vyhraněné zájmy. Velmi často se tak stává, že parta vrstevníků, se kterou se člověk vídal od středoškolských let, přestává být klíčová pro vytváření vlastní identity. Navíc se do popředí dostávají „budovatelské“ aktivity – dospěláci investují hodně času a energie do kariéry, partnerského vztahu, rodiny... A na pěstování společenských styků a hlubších přátelství už mnoho času a prostoru nezbývá. Volný čas se stává drahou a vzácnou komoditou, takže třicátníci zřídkakdy vyrazí na pivo nebo na dvě deci jen tak, s někým, koho třeba ani neznají.

faceJako děti jsme měli imaginární přátele. Teď máme přátele na Facebooku. Je mezi tím nějaký rozdíl?

S dospělostí navíc roste i tendence držet si od lidí odstup – a takový postoj má daleko do bezprostřednosti, se kterou vznikala kamarádství na pískovišti nebo ve škole. Ne nadarmo se ale říká, že pro opravdu intimní vztah – tedy i pro důvěrné přátelství - je nezbytná sdílená zranitelnost. Pokud se kamarádské dialogy omezí na povrchní (nebo mnohdy falešný) small talk o tom, jak jste oba „děsně happy a děsně busy“, jen těžko v budoucnu navážete svěřováním se s nezdary, problémy a pochybnostmi.

Umíte si správně vyčistit uši? Lékaři mají jasno: nic o šířce menší, než má váš loket, do uší nepatří!27. 10. 2022

Pokud máte třicáté narozeniny úspěšně za sebou a momentálně vám chybí kamarád či kamarádka, nevěšte hlavu. Psychologové mají návody i pro navazování dospělých přátelství. Pomoci by vám mělo cestování (díky kterému postupně odbouráte strach dát se do řeči s cizím člověkem), vyhledání zájmových skupin (kde můžete zapříst vášnivé diskuze o fotografování, módě nebo horolezectví) a především oproštění se od kritického poměřování toho, co vám kamarádské schůzky daly a vzaly. O přátelský vztah je třeba pečovat – bez dlouhodobého a poctivého investování sebe sama to zkrátka nepůjde!

Zdroj: uoc.edu