Projezte se do pohody: Budoucnost duševního zdraví tkví ve výživové psychiatrii

Nedostatek základních živin je důvod nejen špatného fyzického zdraví, ale také zdraví duševního. Špatná strava přispívá k rozvoji úzkostí a deprese,…

Nedostatek základních živin je důvod nejen špatného fyzického zdraví, ale také zdraví duševního. Špatná strava přispívá k rozvoji úzkostí a deprese, maniodepresivní poruchy, a dokonce schizofrenie. S výživou je spojována i civilizační choroba typická poruchou pozornosti známá jako ADHD. Nutriční psychiatrie je rozvíjející se disciplína, která se zaměřuje na alternativní přístup k léčbě těchto onemocnění - pomocí jídla.

Lukáš Macháček: „V módním světě je sezóna celoročně. Nejnáročnější období právě začalo!“27. 9. 2022

Většina lékařů se stále přiklání k tradičné léčbě pomocí terapie a antidepresiv. V ČR za ně lidé utráci miliardy ročně a na každého občana včetně kojenců připadá už jeden vydaný recept. A teď si představte, kolik lidí antidepresiva nebere, ačkoli by jim prášky mohly pomoci! Tito lidé se bojí společenského stigmatu nebo si jednoduše odmítají přiznat, že pomoc potřebují. Otázka ale je, jestli za raketový nárůst užívání antidepresiv může naše jídlo.

Trapas před přáteli, hysterická scéna a zlomené srdce aneb jak NEžádat o ruku podle zkušenosti našeho čtenáře19. 10. 2022

Je pravda, že v posledchních dvaceti letech máme přístup k obrovské nabídce všech možných pochutin, o jaké se nám dříve ani nezdálo. Ale je také pravda, že i se vším tím exotickým ovocem jíme nezdravě. Nejsme do sebe schopni dostat dostatek hořčíku, který brání vzniku zánětu v mozku, což by samozřejmě vedlo ke smrti mozkových buněk. (Takhle to fakt u některých duševních nemocí funguje.) Vitamíny B a D3 zase zlepšují naši náladu, uvolňují deprese a úzkosti a brzdí rovnou Alzheimerovu chorobu. Konečně tu jsou omega-3 mastné kyseliny, které jsou zásadní pro správný vývoj a fungování mozku a míchy. Podívejte se do galerie, co si musíte příští týden rozhodně dát, aby vám bylo zase hej.

Zdroj: independent.co.uk, lidovky.cz