Šedá eminence bojových sportů Marek Lončák
Rozhovor
<Path>

Šedá eminence bojových sportů Marek Lončák

Uznávaný trenér Marek Lončák (42) se narodil a žil v Kolíně. Až před sedmi lety se kvůli kariéře a pracovní vytíženosti přestěhoval do Prahy. Živí se jako…
Petra Járková Petra Járková Autor
15. 3. 2018

Uznávaný trenér Marek Lončák (42) se narodil a žil v Kolíně. Až před sedmi lety se kvůli kariéře a pracovní vytíženosti přestěhoval do Prahy. Živí se jako trenér bojových sportů a jeho služeb využívají jak obyčejní sportovní nadšenci, tak celebrity českého hereckého, moderátorského i pěveckého nebe.

<Path> Herec Jiří Böhm: „Nedokážu si představit, že by se u nás divadlo cenzurovalo stejně jako v Maďarsku. Takovou věc nikdy nesmíme dopustit“Zdroj: Jan Witek, Jiří Böhm

Marku, co jste vystudoval?

Střední školu polygrafickou v Praze. Dalo by se říct, že se u nás v rodině toto řemeslo dědí, nicméně v tomto případě padlo jablko daleko od stromu. Po dokončení střední školy jsem začal s thajským boxem, kterému se dodnes věnuji na plný úvazek.

Byl jste sportovně nadaný už v dětství?

Rozhodně jsem v dětství žádným výrazným sportovním nadáním neoplýval, ale po obdržení občanského průkazu jsem začal koketovat s klasickým posilováním ve fitku. Zhruba v devatenácti jsem začal naplno trénovat thajský box v Praze v Hanuman Gym Praha u Petra Macháčka, kde jsem strávil zhruba dvanáct let svého sportovního života.

Jak se stane z člověka trenér MMA? Co je k tomu třeba?

Po mých letitých zkušenostech můžu s odstupem času říci, že cesta každého trenéra není snadná a stejně tak, jako se nestanete přes noc dobrým bojovníkem, tak se nestanete ani dobrým trenérem. Musíte disponovat základními znalostmi bojových sportů, silnou empatií a dobrou komunikační schopností, jelikož se jedná o každodenní práci s lidmi. Na každého člověka totiž musí jít trenér trochu jinak.

Jste headcoachem PriMMAt Gym Praha. Co to obnáší?

Svým způsobem být headcoachem není žádná výhra.Odvádí vás to od čistého tréninku se závodníky, kdy musíte přidat i manažerské schopnosti. Každý gym dnes funguje jako sportovní značka, firma, o kterou se musíte starat. Příprava závodníků je dnes velmi nákladná a na přípravu musíte vynaložit nemalé finanční prostředky. Jsme odkázáni převážně na sponzory a mecenáše tohoto sportu.

Co PriMMAt Gym nabízí jiného než ostatní kluby v Praze?

Především je to komplexní výuka MMA (Mixed Martial Arts) což znamená, že musíte nabídnout několik bojových sportů zároveň. Těmi sporty jsou thajský box, wrestling, BJJ, klasický box. Nesmíme zapomenout také na fyzickou kondici, jelikož MMA je jeden z fyzicky nejnáročnějších bojových sportů vůbec. Zápasy trvají tři až pět kol po pěti minutách, což je na hranici lidských možností. S osvědčeným týmem a po přestěhování do nových prostor s námi nemůžete šlápnout vedle. (smích)

Pracují u vás jedni z nejlepších českých trenérů. Kým se můžete pochlubit?

V první řadě musím zmínit Josefa „Gorilu“ Krále, bývalého profesionálního zápasníka s dvěma tituly mistra republiky MMA, který po ukončení kariéry závodníka působí v PriMMAt Gym jako trenér MMA a fyzické kondice, má na starost výchovu nových závodníků. Dále Pavel Bechtold, bývalý bojovník MMA, dnes už trenér převážně MMA a Thajského boxu. Také nesmím zapomenout na Roberta Keno, black belt BJJ, Jiřího Žáka trenéra wrestlingu. Máme tréninky pro nejmenší pod taktovkou Jana Horáka, závodníka v greplingu a wrestlingu. Thajský box a celkové pojetí stand-up fight zastupuje moje maličkost. Vše bych mohl shrnout jedním slovem a tím je „primmat family“!

IMG 0885

Marek mimo jiné trénuje i herce Martina Písaříka a Petra Vágnera

Jaký je váš denní rytmus?

Každý všední den vstávám v sedm hodin ráno, abych na osmou uvítal první svěřence v gymu. Závodníci, kteří trénují dvě fáze, začínají brzo, aby mohli případně zregenerovat na další tréninkovou jednotku, a moji svěřenci ze soukromého sektoru trénují před prací nebo v době oběda. Já sám absolvuji v průměru šest lekcí po hodině a dále se pak věnuji přípravě závodníků, především pak tréninku na lapách. V tu chvíli se dostáváme na nějakých osm až deset hodin denně v gymu.

Jaký dodržujete životní styl? 

S přísnou životosprávou jsem měl vždycky trochu problémy, už jako závodník v thajském boxu, a to hlavně v dodržování váhového limitu. Všeobecně v tomto sportu je právě shazování na zápas doslova alchymie. Co se cvičení týká, dnes po tréninku v gymu už mi moc sil na osobní trénink nezbývá a pokud ano, volím spíše cvičení s vlastní váhou, jelikož v tu chvíli už jsem bojovými sporty přesycen. (smích) Celkově musím říci, že na stará kolena jde moje životospráva k lepšímu, musím držet krok s našlapanými závodníky, pokud z nich mám dostat to nejlepší, což je někdy na hraně mých fyzických i psychických sil.

Hřešíte také někdy?

Hřešit je lidské, ale musí to mít nějaké hranice. Alkohol příležitostně, s cigaretami jsem přestal a čokoláda a buchty zůstávají v mém programu i nadále. (smích)

Byl jste také závodníkem v thajském boxu. Jaké máte v tomto oboru úspěchy?

Mám dvě medaile z mistrovství světa a zhruba třicet profesionálních zápasů, kdy jsem odešel šestkrát poražen.

Trénujete spoustu známých osobností. Jaké třeba?

Ano, trénuji spoustu zajímavých lidí z různých odvětví, ať už z politiky, finančního sektoru, herectví nebo hudby. Můžu vyzdvihnout jména , ako jsou herec Filip Blažek, Petr Vágner, Martin Písařík nebo dále z české hip hop scény je to Vladimír 518, Marpo, Ektor a celou hvězdnou pěchotu uzavírá Leoš Mareš. (smích)

Má někdo z nich opravdu talent?

Všichni ostřílení rappeři pochází z ulice a Marpo k tomu přidává i amatérský titul v thajském boxu. Petr Vágner a Filip Blažek se věnují bojovým sportům přes deset let, což samo o sobě přináší jistou kvalitu.

Jak probíhá trénink?

Trénink mám rozložený zhruba do hodiny. Nejsem zastáncem dlouhých tréninků. Začínáme standardně aerobní rozcvičkou, nácvikem technik, ať už s partnerem nebo na lapách, a nezapomínám samozřejmě ani na výživné posilování celého těla. Pokud vidím malou nespokojenost v jejich očích, okamžitě přidávám a trápím je dále. (smích) Nikdo si ale už poslední dobou radši nestěžuje.

Přistupujete k nim jinak než k běžným klientům?

Nějaké zásadní rozdíly nedělám, nicméně si těchto lidí vážím, a to hlavně pro jejich talent, úspěšnost ve svém oboru a v neposlední řadě v podpoře bojových sportů, které svým tréninkem a jménem propagují široké veřejnosti.

A co oni? Respektují vás? Dodržují vaše rady?

Jak já s oblibou říkám, u těchto lidí jde samozřejmě o osobní přístup a v první řadě o to nebýt suchar, umět komunikovat, zasmát se, odlehčit situaci a přizpůsobit se jejich náročnému časovému programu. Myslím, že zdravý respekt by měli mít všichni, jsem přece jenom trenér bojových sportů, tak by si měli dát pozor.(smích) Trenér by měl mít všeobecně respekt, ať už jde o závodníka nebo o lidi z VIP sektoru. Pokud s někým trénujete dlouho, musíte mu věřit a dokázat, že opravdu máte schopnosti, za které si vás platí a považuje.

Lze se na lekce k vám nějak přihlásit?

Samozřejmě. Kontaktovat mě nebo klub můžete na sociálních sítích (Instagram: @primmat.gym.praha nebo @marek_loncak) nebo na recepci gymu na tel.čísle 725572706. Nikoho neodmítáme a v našem gymu je každý vítán!

<Path> Nová seriálová hvězda Jaroslav BlažekZdroj:

Co plánujete do budoucna?

Neustále zlepšovat svoje schopnosti, budovat silnou pozici PriMMAt Gym Praha na scéně bojových sportů, zkvalitňovat naše služby a vychovávat bojovníky od těch nejmenších až po skutečné profesionály. Dále se chci věnovat s mým partnerem Pavlem Toušem promotérské činnosti a v osobním životě nešlápnout vedle.

Zdroj: PriMMAt Gym

Populární
články

Podle učitelky žákovské kolektivy odlišnosti zvládají zpracovat
LIDÉ

„Místo výuky dětí o homosexualitě a trans lidech je učme o sexu,“ vyzývá učitelka a přidává i překvapivé zkušenosti s trans žáky

Autor: Mirka Dobešová
Vyčerpání, neschopnost čehokoliv, kompletní závislost na pomoci druhých, i tak mohou vypadat projevy long covidu
LIDÉ

„Vyčerpá mě mluvení i cesta na toaletu. Byl jsem akční chlap, teď potřebuju péči jako malé dítě,“ popisuje Jan. A doufá v zázrak

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
"Islám pro Evropu není nebezpečený, jeho stoupenci zde volí pro-demokratické strany," tvrdí Šoth
AKTUALITY

„Muslimové žijící v Evropě mohou mít problém s LGBT+ lidmi, přesto ve většině volí sociálně demokratické strany prosazující rovnost mezi všemi občany,“ tvrdí evropský gay diplomat

Autor: Jakub Starý
Jaký je rozdíl mezi gayem, buzerantem a buznou? Někteří v tom mají zcela „jasno“
OČIMA HETERÁKA

„Jsou gayové, buzny a buzeranti. A ty buzny, to jsou ti v plavkách,“ vysvětluje gay influencer Martin Hranáč

Autor: Michal Černý

E-Shop