Šedá eminence bojových sportů Marek Lončák
Rozhovor

Šedá eminence bojových sportů Marek Lončák

Uznávaný trenér Marek Lončák (42) se narodil a žil v Kolíně. Až před sedmi lety se kvůli kariéře a pracovní vytíženosti přestěhoval do Prahy. Živí se jako…
Petra Járková Petra Járková Autor
15. 3. 2018

Uznávaný trenér Marek Lončák (42) se narodil a žil v Kolíně. Až před sedmi lety se kvůli kariéře a pracovní vytíženosti přestěhoval do Prahy. Živí se jako trenér bojových sportů a jeho služeb využívají jak obyčejní sportovní nadšenci, tak celebrity českého hereckého, moderátorského i pěveckého nebe.

Do posilovny se vám nechce a počasí pohybu venku již nepřeje? Vyzkoušejte doma obyčejné švihadlo, i s ním lze skvěle posílit kondici2. 12. 2022

Marku, co jste vystudoval?

Střední školu polygrafickou v Praze. Dalo by se říct, že se u nás v rodině toto řemeslo dědí, nicméně v tomto případě padlo jablko daleko od stromu. Po dokončení střední školy jsem začal s thajským boxem, kterému se dodnes věnuji na plný úvazek.

Byl jste sportovně nadaný už v dětství?

Rozhodně jsem v dětství žádným výrazným sportovním nadáním neoplýval, ale po obdržení občanského průkazu jsem začal koketovat s klasickým posilováním ve fitku. Zhruba v devatenácti jsem začal naplno trénovat thajský box v Praze v Hanuman Gym Praha u Petra Macháčka, kde jsem strávil zhruba dvanáct let svého sportovního života.

Jak se stane z člověka trenér MMA? Co je k tomu třeba?

Po mých letitých zkušenostech můžu s odstupem času říci, že cesta každého trenéra není snadná a stejně tak, jako se nestanete přes noc dobrým bojovníkem, tak se nestanete ani dobrým trenérem. Musíte disponovat základními znalostmi bojových sportů, silnou empatií a dobrou komunikační schopností, jelikož se jedná o každodenní práci s lidmi. Na každého člověka totiž musí jít trenér trochu jinak.

Jste headcoachem PriMMAt Gym Praha. Co to obnáší?

Svým způsobem být headcoachem není žádná výhra.Odvádí vás to od čistého tréninku se závodníky, kdy musíte přidat i manažerské schopnosti. Každý gym dnes funguje jako sportovní značka, firma, o kterou se musíte starat. Příprava závodníků je dnes velmi nákladná a na přípravu musíte vynaložit nemalé finanční prostředky. Jsme odkázáni převážně na sponzory a mecenáše tohoto sportu.

Co PriMMAt Gym nabízí jiného než ostatní kluby v Praze?

Především je to komplexní výuka MMA (Mixed Martial Arts) což znamená, že musíte nabídnout několik bojových sportů zároveň. Těmi sporty jsou thajský box, wrestling, BJJ, klasický box. Nesmíme zapomenout také na fyzickou kondici, jelikož MMA je jeden z fyzicky nejnáročnějších bojových sportů vůbec. Zápasy trvají tři až pět kol po pěti minutách, což je na hranici lidských možností. S osvědčeným týmem a po přestěhování do nových prostor s námi nemůžete šlápnout vedle. (smích)

Pracují u vás jedni z nejlepších českých trenérů. Kým se můžete pochlubit?

V první řadě musím zmínit Josefa „Gorilu“ Krále, bývalého profesionálního zápasníka s dvěma tituly mistra republiky MMA, který po ukončení kariéry závodníka působí v PriMMAt Gym jako trenér MMA a fyzické kondice, má na starost výchovu nových závodníků. Dále Pavel Bechtold, bývalý bojovník MMA, dnes už trenér převážně MMA a Thajského boxu. Také nesmím zapomenout na Roberta Keno, black belt BJJ, Jiřího Žáka trenéra wrestlingu. Máme tréninky pro nejmenší pod taktovkou Jana Horáka, závodníka v greplingu a wrestlingu. Thajský box a celkové pojetí stand-up fight zastupuje moje maličkost. Vše bych mohl shrnout jedním slovem a tím je „primmat family“!

IMG 0885

Marek mimo jiné trénuje i herce Martina Písaříka a Petra Vágnera

Jaký je váš denní rytmus?

Každý všední den vstávám v sedm hodin ráno, abych na osmou uvítal první svěřence v gymu. Závodníci, kteří trénují dvě fáze, začínají brzo, aby mohli případně zregenerovat na další tréninkovou jednotku, a moji svěřenci ze soukromého sektoru trénují před prací nebo v době oběda. Já sám absolvuji v průměru šest lekcí po hodině a dále se pak věnuji přípravě závodníků, především pak tréninku na lapách. V tu chvíli se dostáváme na nějakých osm až deset hodin denně v gymu.

Jaký dodržujete životní styl? 

S přísnou životosprávou jsem měl vždycky trochu problémy, už jako závodník v thajském boxu, a to hlavně v dodržování váhového limitu. Všeobecně v tomto sportu je právě shazování na zápas doslova alchymie. Co se cvičení týká, dnes po tréninku v gymu už mi moc sil na osobní trénink nezbývá a pokud ano, volím spíše cvičení s vlastní váhou, jelikož v tu chvíli už jsem bojovými sporty přesycen. (smích) Celkově musím říci, že na stará kolena jde moje životospráva k lepšímu, musím držet krok s našlapanými závodníky, pokud z nich mám dostat to nejlepší, což je někdy na hraně mých fyzických i psychických sil.

Hřešíte také někdy?

Hřešit je lidské, ale musí to mít nějaké hranice. Alkohol příležitostně, s cigaretami jsem přestal a čokoláda a buchty zůstávají v mém programu i nadále. (smích)

Byl jste také závodníkem v thajském boxu. Jaké máte v tomto oboru úspěchy?

Mám dvě medaile z mistrovství světa a zhruba třicet profesionálních zápasů, kdy jsem odešel šestkrát poražen.

Trénujete spoustu známých osobností. Jaké třeba?

Ano, trénuji spoustu zajímavých lidí z různých odvětví, ať už z politiky, finančního sektoru, herectví nebo hudby. Můžu vyzdvihnout jména , ako jsou herec Filip Blažek, Petr Vágner, Martin Písařík nebo dále z české hip hop scény je to Vladimír 518, Marpo, Ektor a celou hvězdnou pěchotu uzavírá Leoš Mareš. (smích)

Má někdo z nich opravdu talent?

Všichni ostřílení rappeři pochází z ulice a Marpo k tomu přidává i amatérský titul v thajském boxu. Petr Vágner a Filip Blažek se věnují bojovým sportům přes deset let, což samo o sobě přináší jistou kvalitu.

Jak probíhá trénink?

Trénink mám rozložený zhruba do hodiny. Nejsem zastáncem dlouhých tréninků. Začínáme standardně aerobní rozcvičkou, nácvikem technik, ať už s partnerem nebo na lapách, a nezapomínám samozřejmě ani na výživné posilování celého těla. Pokud vidím malou nespokojenost v jejich očích, okamžitě přidávám a trápím je dále. (smích) Nikdo si ale už poslední dobou radši nestěžuje.

Přistupujete k nim jinak než k běžným klientům?

Nějaké zásadní rozdíly nedělám, nicméně si těchto lidí vážím, a to hlavně pro jejich talent, úspěšnost ve svém oboru a v neposlední řadě v podpoře bojových sportů, které svým tréninkem a jménem propagují široké veřejnosti.

A co oni? Respektují vás? Dodržují vaše rady?

Jak já s oblibou říkám, u těchto lidí jde samozřejmě o osobní přístup a v první řadě o to nebýt suchar, umět komunikovat, zasmát se, odlehčit situaci a přizpůsobit se jejich náročnému časovému programu. Myslím, že zdravý respekt by měli mít všichni, jsem přece jenom trenér bojových sportů, tak by si měli dát pozor.(smích) Trenér by měl mít všeobecně respekt, ať už jde o závodníka nebo o lidi z VIP sektoru. Pokud s někým trénujete dlouho, musíte mu věřit a dokázat, že opravdu máte schopnosti, za které si vás platí a považuje.

Lze se na lekce k vám nějak přihlásit?

Samozřejmě. Kontaktovat mě nebo klub můžete na sociálních sítích (Instagram: @primmat.gym.praha nebo @marek_loncak) nebo na recepci gymu na tel.čísle 725572706. Nikoho neodmítáme a v našem gymu je každý vítán!

Horká čokoláda, vánoční světla i silvestrovský běh. Takový je Madrid mezi svátky!21. 12. 2022

Co plánujete do budoucna?

Neustále zlepšovat svoje schopnosti, budovat silnou pozici PriMMAt Gym Praha na scéně bojových sportů, zkvalitňovat naše služby a vychovávat bojovníky od těch nejmenších až po skutečné profesionály. Dále se chci věnovat s mým partnerem Pavlem Toušem promotérské činnosti a v osobním životě nešlápnout vedle.

Zdroj: PriMMAt Gym

Populární
články

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období
LIDÉ

Gay na moravské vesnici? „Takovou reakci sousedů jsme opravdu nečekali,“ shrnula maminka dospívajícího syna těžké rodinné období

Autor: Irena Piloušková
Vše se změnilo když mu bylo necelých patnáct let
LIDÉ

„Nevěděla jsem, co s ním je. Bála jsem se, aby si neublížil nebo aby třeba neutekl,“ vypráví maminka o strachu o náctiletého syna

Autor: Irena Piloušková
Sex ze života dnešních (nejen) mladých lidí mizí
TRENDY

Syndrom celibátu se šíří světem – mladé lidi již sex nezajímá. Boj o nejpestřejší sexuální život tak má překvapivé vítěze

Autor: Mirka Dobešová
Lékař a expert ze společnosti ViiV Healthcare Andrew Clark se na léčbu HIV zaměřuje již od 80. let minulého století.
WELLBEING

„Léčba HIV prošla velkým pokrokem. Oblastí, v níž se zatím nepodařilo pro lidi s HIV moc udělat, je stigmatizace,“ říká Andrew Clark z ViiV Healthcare

Autor: Redakce
Odpočiňte si v souladu s přírodou
CESTOVÁNÍ

„Nevím, proč les spojujeme s tím, že se vám tam musí něco stát,“ říká tvůrce jedinečných rekreačních staveb na samotách

Autor: Irena Piloušková
Být gay a darovat krev? V Česku často jedině tehdy, když zalžete...
WELLBEING

Česku chybí 60 tisíc dárců krve. Gayové ale darovat krev nesmí, když pravdivě vyplní potupný dotazník. Uvízli jsme v minulém století?

Autor: Mirka Dobešová
Jiří Pavlát, MBA, je ředitelem Domu světla
HOT!

Je chemsex skutečně jen výsadou gayů? Dle Jiřího Pavláta, ředitele Domu světla, propadli sexu na drogách i heterosexuálové

Autor: Mirka Dobešová
Že jsme heterofobní, nedá se s námi bavit a není s námi k vydržení?
LIDÉ

Nesnášenlivost gayů: Jsme heterofobní, nedá se s námi bavit a není s námi k vydržení?

Autor: Albert Prokop
Tomáš z týmu Rebelů je fitness trenér a je to poznat
AKTUALITY

SURVIVOR 2023: Tipnete si, kdo se jako první svlékl do naha? Premiérový díl drsné reality show přinesl cenná vítězství, hádky i sexy těla

Autor: Martin Lyko
Co se děje

SERIÁL: Kde skončily gay „celebrity“ z reality show? 7. díl: Jaro Smejkal

Autor: Petra Járková

LUI
Tipy

E-Shop