Bizarní způsob, jak sami ničíme své romantické vztahy: Vztahová sabotáž je málo diskutovaný problém, který zabije mnoho lásek už v zárodku

13. 3. 2018 15:00 Co se děje
Bizarní způsob, jak sami ničíme své romantické vztahy: Vztahová sabotáž je málo diskutovaný problém, který zabije mnoho lásek už v zárodku

Pokud se vrátíte nečekaně domů a najdete tam partnera, jak v ložnici zdraví slunce s vaší učitelkou jógy, nebude důvod konce vašeho vztahu asi až taková enigma. Možná ale několik vašich posledních vztahů skončilo po několika měsících a když se ohlédnete zpět, nevíte vlastně, proč se tak stalo. Protože váš partner byl prostě fajn. Pak je dost možné, že svoje vztahy nevědomě sabotujete vy sami. Může za tím být nedostatek důvěry v to, že vztahy mohou vůbec skutečně vydržet, strach i přehnaná kritičnost.

[related-article]

Jakási vztahová sebe-sabotáž je poměrně častý fenomén a nyní se pozornost psychologů obrací k tomu zjistit, proč to lidé vlastně dělají. Doktorka Raquel Peel z Univerzity Jamese Cooka říká, že na toto téma existuje naprosté minimum studií. Přitom mnoho lidí by mohlo být v krásných a stabilních vztazích, jen kdyby si uvědomili, že se jich tento opomíjený problém týká.

Tato samosabotáž je strategie, kterou lidé používají, aby sami sebe ochránili, nebo se cítili lépe, a je velmi častá. V krátkodobém horizontu jim to přináší pocit kontroly nad vlastním životem a zvýší jim to pocit sebevědomí, ale z dlouhodobého pohledu, to tyto věci naopak ohrožuje,“ popisuje. Mnozí lidé také své vztahy raději ukončí, aby to prostě nemohl udělat jejich partner a oni neutrpěli ještě horší rány. Tak moc se potřebují na tuto alternativu připravit, že ji raději sami nastolí.

[related-article]

Pro Kahlee Cummings, která si přiznala, že se s tímto problémem potýká, byl spouštěčem uvedeného chování velmi traumatický rozchod s přítelem, když jí bylo 19 let. Dlouho si nalhávala, že takto jen chrání svou dceru, do jejíhož života nechce pustit nového muže, než si uvědomila, že je za tím vším její vlastní strach a negativní tendence ovlivněné předchozími zkušenostmi. Na vztazích místo pozitiv pak vždy hledala negativa a záminky k rozchodu a odehnala od sebe, jak sama říká, spoustu skvělých chlapů. Nyní je zasnoubená s někým, o kom sama mluví jako o muži svých snů. I tak jí ale tendence k sabotáži vztahu zcela neopustily, má je prý dodnes skoro denně. Klíčem k řešení je o tom s partnerem mluvit a pracovat na sobě.

„Mám štěstí, že mám tak podporujícího partnera. Vysvětlila jsem mu, co že to vlastně dělám a proč to dělám a díky tomu je on schopen mě vždy podpořit a ujistit, že vše je v pořádku a on nikam nejde,“ uzavírá optimisticky Kahlee. Vzájemná komunikace a snaha na obou stranách totiž dokážou překonat i mnohé závažné problémy ve vztahu.

Foto: ABC, Instagram

Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop