VELKÁ RECENZE: První opravdu kompaktní SUV! Představujeme vám Jaguar E-PACE

13. 3. 2018 17:30 Co se děje
VELKÁ RECENZE: První opravdu kompaktní SUV! Představujeme vám Jaguar E-PACE

Při vyslovení slova „jaguar“ se některým lidem vybaví kočkovitá šelma, která oplývá jistou elegancí a možno říct také šarmem, nicméně většině se vybaví právě značka aut. Takových aut, která disponují stejnými vlastnostmi jako zmiňovaná kočkovitá šelma – elegancí, krásou, šarmem, hbitostí, rychlostí a jistou dávkou dravosti.

Pokud bychom měli jít ještě více do hloubky, většině lidí se ve spojení aut a značky Jaguar vybaví sportovní auta, nicméně v nedávné době Jaguar představil také SUV vozy. Prvním z nich byl model F-PACE, jehož recenzi najdete zde, ale nyní mají fanoušci této značky ještě větší výběr, a to díky modelu E-PACE, který jsem měl možnost testovat ve všech možných podmínkách na Korsice a kterému se v této recenzi podíváme pod kapotu.

4. 6. 2018Komentář: Monika Štiková se rozhodla ve svých 45 letech nafotit akty. Zajímá vás, jak to dopadlo?

Vzhled, který vás ohromí

Znáte lásku na první pohled? Tak přesně ta u mě zafungovala, když jsem poprvé spatřil model E-PACE. I když se tento vůz typově řadí mezi SUV, designéři při jeho tvorbě vycházeli a čerpali inspiraci ve sportovním modelu F-TYPE. Mimo jiné si nový model zachovává také svou typickou masku Jaguara, spolu s halogenovými světlomety ve tvaru písmena „J“. Celý vůz pak s výraznými proporcemi působí sportovně a dravě. Na voze dokonce najdete i takové detaily jako symbol značky - dva malé jaguáry na levé straně čelního skla.

E PACE R Dynamic P300 BorascoGrey 127

Znak Jaguara na čelním skle automobilu

Interiér zaměřený na řidiče

Podruhé jsem se do tohoto vozu zamiloval, když jsem usedl dovnitř. I když je tento vůz poněkud menší než jeho „bratr“ F-PACE, dokonce i s mými dvěma metry nebyl žádný problém s prostorem, a to ani v případě, že někdo seděl za mnou na zadní sedačce. Vůz tak nabízí neuvěřitelně pohodlný prostor, skvěle dostupné ovládací prvky a k tomu nádherné střešní okno, které celý interiér ještě více rozzáří a v teplejších měsících naplní tento vůz čerstvým vzduchem a energií. Designéři mysleli také na detaily jako třeba na podložku ve středovém odkládacím prostoru se stejnou texturou, jako je srst jaguára.

E PACE S D240 Firenze Red 133

Nádherný a praktický interiér vozu Jaguar E-Pace

Informace a zábava pod jednou střechou

Dominantou celé palubovky je hlavně informační a zábavní systém Touch Pro s dotykovou obrazovkou, která reaguje stejně dobře jako ty nejlepší smartphony na trhu. Prostřednictvím tohoto systému můžete nastavit nepřeberné množství funkcí. Od navigace, přes hudbu až po výběr barvy osvětlení v interiéru vozu.

Interaktivní je také displej řidiče (dodávaný na přání), který zobrazuje velké množství provozních informací a můžete si na něj přepnout i zobrazení navigace, což je daleko pohodlnější než koukat na středový panel. Mám tu zkušenost, že displeje v autech jsou sice velké a pěkné, ale většinou nejsou až tak moc kvalitní. Nicméně Jaguar na tohle opravdu myslel a oba displeje nabízejí opravdu ostrou grafiku a zaručují maximální čitelnost ve dne i v noci. Vše si pak ještě můžete doplnit další vychytávkou v podobě průhledového displeje, který promítá navigaci, rychlost a další věci přímo na čelní sklo a zaručí tak, že nespustíte oči z řízení a stále jste o všem informováni.

E PACE S D240 Firenze Red 195

Navigace funguje opravdu skvěle

Další věc, se kterou většinou nemám moc dobrou zkušenost, je zabudovaná navigace. Tvůrce E-PACE však musím opět pochválit. Vše fungovalo perfektně, krásně bylo vyřešeno zobrazení silnic, tras a perfektně fungovaly také pokyny v češtině.

1. 6. 2018Recenze: Robinsonův ostrov zmítaný vlnami balastu

Nastoupit do vyhřátého auta nebo hledání vozu na přeplněném parkovišti? Bez problému!

Pomocí aplikace Remote je možné tohle auto ovládat na dálku a získat o něm také všechny informace. Můžete tak na dálku vůz zamknou/odemknout, aktivovat alarm, sklopit zrcátka či zavřít okna. Na dálku si můžete zapnout také nezávislé topení a hlavně v zimě tak vůz nahřát ještě dříve, než se k němu vůbec vydáte. Pokud jezdíte často nakupovat a občas se ve velkých nákupních centrech ztratíte, je možné pomocí aplikace aktivovat světelné či zvukové signály, díky kterým své auto na parkovišti ihned najdete.

Výborná je také funkce pro všechny podnikatele, kdy si díky aplikaci Remote můžete stáhnout veškeré jízdní údaje, trasy, počty ujetých kilometrů, které lze prostřednictvím pár kliknutí převést do mailu či tabulek.

Další velmi praktický doplněk, který tento vůz nabízí, je náramek Activity Key. Díky němu můžete auto zamknout a znovu odemknout, aniž byste potřebovali klíč. Náramek je vodotěsný, a tak si třeba během dovolené můžete zajet na oblíbenou pláž, klíče nechat v autě a jít si zaplavat bez obav z toho, že klíče někde vytratíte.

22. 6. 2018Těšili jste se na to, až se Oasis dají znovu dohromady? Smůla! Liam Gallagher vysvětluje, proč už nechce hrát se svým bratrem Noelem

Na trávě, na sněhu nebo v blátě? Nikdy nezůstanete stát!

Kromě ostatních funkcí nabízí tento vůz také volbu terénu, po kterém zrovna jedete. Při rozjíždění tak můžete aktivovat režim pro rozjezd na kluzkém povrchu a vybrat si jednu z možností. To zaručí, že neuvíznete opravdu nikde.

E PACE S D240 Firenze Red 107

E-Pace zvládne jednoduše jakýkoliv terén

Neomezená volba výkonu

Na výběr je samozřejmě spousta druhů vybavení a vznětových či zážehových motorů. Měl jsem možnost testovat jak benzínovou, tak dieslovou verzi a také sportovní úpravu. Každá verze má určité klady a zápory, a tak už je jen na vás, pro kterou z nich se rozhodnete. Tyto technické specifikace přenecháváme spíše odborníkům z Albion Cars, kteří se na prodej vozů značky Jaguar specializují dlouhodobě a kterých se můžete zeptat doslova na cokoliv.

To bylo několik postřehů, které mě zaujaly při testování tohoto SUV od Jaguara. Je to opravdu automobil, před kterým by si ostatní modely tohoto segmentu měly dávat pozor. Z mého pohledu jde spíše o vůz pro jednotlivce či mladý pár a začínající rodinu, která ráda objevuje nová místa a k tomu si dopřeje výborný zážitek z jízdy. O dalších detailech se informujte u Albion Cars.

Zdroj: Jaguar

Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop