FOTO: Muž se vloupal do opuštěného hangáru v Bajkonuru a fotil přísně tajné raketoplány

13. 3. 2018 18:00 Co se děje
FOTO: Muž se vloupal do opuštěného hangáru v Bajkonuru a fotil přísně tajné raketoplány

I Sovětský svaz se snažil vyrábět raketoplány, které by se vyvezly do vesmíru pomocí velké rakety, pak by chvíli kroužily okolo Země a nakonec se vrátily bezpečně zpátky. Americké letecké agentuře NASA se to podařilo a vyrobila několik letounů se jménem Space Shuttle, které opakovaně létaly na oběžnou dráhu a zpět. Rusové postavili jenom jeden - jmenoval se Buran a nikdo s ním nikam neletěl. Po jednom automatizovaném výletu Sovětský svaz zkrachoval a Buran s ním.

12. 6. 2018Muži si myslí, že ví, co ženy chtějí. Ženy ale ví, že jsou muži úplně mimo

Zatímco americké letouny Space Shuttle putovaly do muzeí, Buran stál v hangáru tak dlouho, až se na něj zřítila střecha. Do tohoto hangáru, který se dnes nachází na území Kazachstánu, se podařilo vloupat několika lidem, mimo jiné nejmenovanému fotografovi z Evropy. Proč je jeho jméno tajné? Nejen ruiny kdysi slavného kosmodromu, ale i celé přilehlé město Bajkonur, totiž stále oficiálně patří Rusku, ačkoli leží skoro tisíc kilometrů od nejbližšího ruského města.

bajko

"Celý objekt má asi sedmdesát krát devadesát metrů, je to obrovské. Z některých ramp stále odlétají rakety, ale to hlavní je ten tajný hangár asi čtyřicet kilometrů od hlavní silnice," popisuje místo fotograf. "Tam se prostě neschováte, kromě toho všude jezdí hlídky." Rozhodl se proto dostat se na místo na kole. Počkal do srpna roku 2016, kdy nebyly naplánovány žádné starty raket, a za úplňku - aby věděl, kam vlastně jede - vyrazil. Vyzbrojil se jenom neprůstřelnou vestou a pepřovým sprejem.

20. 6. 2018Nemůžete usnout a budíte se uprostřed noci? Víme, co to může způsobovat a jak se toho zbavit

Nakonec mu trvalo devět hodin, než se se svým bicyklem konečně probrodil pískem a štěrkem. První patro bylo zamčené, ale po požárním žebříku se dostal do druhého. Odtud poprvé spatřil dva nedostavěné raketoplány. "Bylo to jako mauzoleum vesmírného věku. Seděl jsem tam dvě hodiny a zíral na ně. Chtěl jsem si lehnout a spát, ale byl jsem tak plný adrenalinu, že to nešlo. Teprve v deset ráno tam bylo dost světla, abych začal fotit." Fotograf zjistil, že z raketoplánů už zbyly jenom zrezivělé plechy pokálené od ptáků. Všechno, co mělo nějakou hodnotu, už někdo ukradl a "hangár určitě brzo spadne stejně jako ten druhý."

Ve výsledku ho celý výlet stál asi tisíc euro a přeprodáváním původních snímků ve vysokém rozlišení si vydělal asi dvacet tisíc, takže to považuje za "docela dobrej kšeft." Sice mu po návratu někdo záhadně ukradl zrcadlovku i počítač, přesto však není paranoidní a dalších sankcí ze strany Moskvy se nebojí. Přesto říká, že se do Bajkonuru už nevrátí, ani kdyby mu za to někdo platil. "Jel jsem tam pro fotografie a ty už mám," shrnuje svůj zážitek.

Zdroj: vice.com

Johnny G. Midgey

Autor

Johnny G. Midgey

Pouliční umělec, záchranář, lingvista a pilot F1 samouk. Chvíli nejlepší kluk na světě a chvíli holka k zulíbání. Milovník koček, Brouků a masa na grilu.

E-shop