Vše o vztahu na dálku: Co je jeho důvodem? Může takový vztah vydržet? A jak překonat vzdálenost od milované osoby?

13. 3. 2018 14:00 Co se děje
Vše o vztahu na dálku: Co je jeho důvodem? Může takový vztah vydržet? A jak překonat vzdálenost od milované osoby?

Kdybyste udržovali vztah na dálku před pár desetiletími, komunikovali byste prostřednictvím ručně psaných dopisů, příp. skrze pevné telefony či telefonní budky. Pokud byste si chtěli volat, vyžadovalo by to opravdu obrovské organizační schopnosti. Museli byste brát v úvahu pracovní dobu a třeba i časové posuny, pokud by vaše polovička byla v jiném časovém pásmu. Díky dnešním technologiím je všechno podstatně jednodušší a existuje bezpočet způsobů, jak si udržet kontakt i vztah s někým na druhé straně světa. Nicméně, ani se všemi dostupnými aplikacemi chytrých telefonů, sociálními sítěmi, fotografiemi a video hovory není zachování dlouhodobého vztahu na dálku procházka růžovým sadem. Je to spíše otázka toho, kdo déle vydrží a koho odloučení přestane dříve bavit. Proč tedy lidé takové riziko podstupují? A existují způsoby, jak si fungování vztahu na dálku usnadnit?

7. 6. 2018Úžasný umělec, který svou tvorbou přetváří ulice na veřejné galerie umění

Proč?

Zřídka se lidé dostávají do vztahů na dálku záměrně. Obvykle se stává, že se páry stanou oběťmi okolností, které je k tomu donutí. Většinou jde o přemístění na základě pracovních povinností, tedy dlouhodobější pracovní stáže. Riziko vztahu na dálku pak hrozí i lidem v armádě, kteří odjíždějí na mise do zahraničí. Tyto vztahy pak většinou náročné odloučení přežijí. Další možností jsou dovolenkové románky, kdy se poznáte s tím „pravým“ a následně máte pocit, že to musí být napořád. Ačkoliv si slíbíte neustálý kontakt, tak prvotní poblouznění časem odezní a kontakt pomalu a jistě vyšumí. Vztahy na dálku se pojí také k vysokoškolským láskám, které většinou skončí promocí, kdy se každý rozjede do jiného kouta republiky. A v neposlední řadě je zde seznámení online. "Potkáte" osobu, která je vaší spřízněnou duší. Ačkoliv víte, že online se každý prezentuje takový, jaký by chtěl být, a nikoliv takový, jaký je, vkládáte do toho příliš velké naděje, protože si nejste jistí, že se ve vašem okolí vyskytuje někdo podobných kvalit. A vy už prostě nechcete být sami.

7. 6. 2018Zpěvák Queen Adam Lambert promluvil o svém coming outu: „Na divadlo jsem prý byl moc zženštilý, homofobové mě ale objevili teprve až když jsem vyhrál American Idol.“

Může vztah na dálku vydržet?

Ano, tyto vztahy mohou opravdu vydržet, je ale důležité uvědomit si klíčový faktor, který jejich fungování ovlivňuje, a to konečný společný cíl, datum, „světlo na konci tunelu“. Je nutné mít konkrétní dobu, kdy budete konečně spolu fyzicky. Ať už jde o ukončení studia, stěhování, nalezení práce v místě, kde žije partner, nebo cokoliv jiného, co vám stojí v cestě. Cílem je být s osobou, kterou milujete. Pokud nemáte vidinu toho, že jednoho dne budete skutečně spolu, vztah je předem odsouzen k záhubě. Budete jen tiše odpočítávat měsíce a dny, než to nakonec jeden z vás utne. Dalším rozhodujícím faktorem je věk. Čím jste mladší, tím spíše svůj slib udržení kontaktu s osobou na dálku nesplníte. Zralejší osoby mohou spíše odložit potřebu uspokojení a opravdu se soustředit na udržení kontaktu. Musíte být dostatečně silní, abyste odolali pokušení. Je to v podstatě o určení priorit.

dálka1

Díky dnešním technologiím je vztah na dálku zvládnutelný

Jak zvládnout vztah na dálku?

Při pokusu o dlouhodobý vztah je nejdůležitější snažit se o to, aby vztah byl normální, jak to jen bude možné. To znamená sdílet zvláštní okamžiky a příležitosti, jako jsou svátky, narozeniny, každodenní radosti i smutky, zkrátka vše, co páry, které jsou spolu, považují za samozřejmost. Technologie dělá sdílení životních okamžiků jednodušší než kdy dříve. Spoluvytváření očekávání může také pomoci uspět ve vztahu na dálku. V první řadě si stanovte hranice toho, co je přijatelné a co není, protože většina vztahů na dálku končí kvůli nedostatku důvěry. Zkuste si zorganizovat společný čas online. Ale na další pravidla se vykašlete. Ta jsou zabijákem všech vztahů. Udržujte romantiku, zábavu i flirtování. Je důležité najít způsob, jak pravidelně vyjadřovat svou sexualitu bez fyzického kontaktu. Máme možnosti video hovorů a třeba i sextingu. Využijte oboje.

Vztahy jako takové jsou velmi komplikované. Každý k nim přistupuje úplně jinak a každý do nich investuje jiným způsobem i množstvím. Nebuďte naivní a nevěřte tomu, že existují návody na bezproblémové a dlouhodobé vztahy. Existují maximálně tak rady a zkušenosti ostatních, ale vy nejste oni a co jiným funguje, vám zrovna nemusí. Zkuste dát na svůj instinkt a hlavně buďte upřímní, k sobě i k tomu druhému. Zkuste se na věci podívat s nadhledem a zhodnoťte si, kam váš vztah vlastně spěje. Pokud budete opravdu chtít (oba), vždycky se najde způsob, jak zařídit, aby to fungovalo, i když jsou vztahy na dálku mnohem složitější, než ty klasické, kde jsou oba fyzicky spolu. Zkrátka, nic není nemožné.

Zdroj: askmen.com

Tomáš Boroš

Autor

Tomáš Boroš

Umělec s bohémskou duší, který se nebere až příliš vážně. Těžko se s ním pohádáte, ale lehce si z něj vystřelíte – na všechno skočí. Seriózní blázen a lidumil, co se neustále hledá, i když se nikdy nenajde. A ke všemu nedokáže rozeznat barvy. Zkrátka ztracený případ. 

E-shop