Potýkáte se s prokrastinací? „Neproflákat“ čas vám pomůže praktický trik, který uplatňují zaneprázdnění číšníci!

13. 3. 2018 09:00 Co se děje
Potýkáte se s prokrastinací? „Neproflákat“ čas vám pomůže praktický trik, který uplatňují zaneprázdnění číšníci!

Máte nějaký úkol, který před sebou neustále valíte jako pověstný brouk svou kuličku? A místo toho, abyste se mu věnovali, raději leštíte příbory, řadíte abecedně potraviny ve spíži nebo stalkujete bývalé spolužáky na Facebooku?  Klasika. Prokrastinace, tedy chronické odkládání nepříjemných úkolů, je bolestí dnešní doby. Ovšem i na prokrastinaci existuje řešení, to přitom vzniklo ještě dříve než lidstvo vůbec o nějakém chorobném odkládání povinností získalo povědomí.

11. 6. 2018FOTO: Tyhle fotky berou dech! Podívejte se na fotografie pořízené těsně před katastrofou!

Již v roce 1927 totiž ruská psycholožka Bluma Zeigarnik našla "prokrastinační řešení". A to na místě skutečně neobvyklém – v restauraci ve Vídni. Zeigarnik si všimla, že servírky a číšníci – ať jsou jakkoliv vytížení – si dokáží pamatovat spoustu objednávek v jejich průběhu, v momentě, kdy návštěvníci zaplatili, však jakoby všechny tyto informace nadobro zmizely z jejich paměti. To vědkyni  zaujalo a rozhodla se fenomén blíže prozkoumat. V laboratoři tak dobrovolníky vyzvala, aby plnili sérii úkolů – skládali puzzle, řešili hádanky – a některé z nich v polovině úkolu přerušila a pak se jich zeptala, které prováděně aktivity si pamatují. Zajímavé bylo, že figuranti si s dvakrát vyšší pravděpodobností zapamatovali úkoly, které nedokončili, než ty, které již úspěšně splnili.

1. 6. 2018Nový hit letošního léta! Muži začnou místo kalhot nosit sukně

A jak s tím souvisí prokrastinace? Tzv. Zeigarnik´s effect naznačuje, že nedokončené úkoly v lidech vytváří duševní napětí, které tyto nesplněné povinnosti udržuje v popředí naší paměti. Co toto napětí zmírní? Logicky samozřejmě splnění toho, co máme udělat. To, co jste jednou začali a stále na tom pracujete bez šance dospět ke konci, se s vámi táhne, a to bez ohledu na to, jak je daný úkol malý, velký či důležitý.

Takže pokud máte úkoly, které patologicky odkládáte, stačí, když uděláte první krok – zbytek vám půjde mnohem lépe a na populární odložení celé věci k ledu ani nepomyslíte! „Nedokončené úkoly a prokrastinace často vedou k problematickým myšlenkovým vzorcům. Tyto myšlenky mohou mít dopad na spánek, vyvolávají symptomy úzkosti a také ovlivňují duševní a emocionální stav člověka,“ doplňuje psycholog Hadassah Lipsys. 

Zdroj: theindependent.co.uk

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop