FOTO: Na počátku spolupráce zesnulého návrháře Givenchyho s Audrey Hepburn byl omyl. Podívejte se na to nejlepší, co pro ni vytvořil

13. 3. 2018 07:30 Co se děje
FOTO: Na počátku spolupráce zesnulého návrháře Givenchyho s Audrey Hepburn byl omyl. Podívejte se na to nejlepší, co pro ni vytvořil

Když se řekne Givenchy, každého nejspíš okamžitě napadne elegantní a sofistikovaná móda, která již více než pět dekád výrazně ovlivňuje to, co se v módním světě odehrává. Pokud bychom pak měli uvést jedno jméno, které je právě se značkou Givenchy neoddělitelně spojeno, byla by to ikonická herečka Audrey Hepburn. Právě ta totiž byla múzou Huberta de Givenchy, který svůj módní dům založil již v roce 1952. Givenchyho modely si pak herečka oblékla také v některých svých nezapomenutelných rolích ve snímcích Snídaně u Tiffanyho, Sabrina nebo Funny Face.

21. 6. 2018Operace prsou již dávno nejsou doménou žen. Kvůli prsům míří k plastickým chirurgům stále více mužů

Životní dráhy Givenchyho a Hepburn se přitom protnuly v době, kdy byly jejich kariéry v úplných počátcích – Hepburn s Givenchym totiž začala spolupracovat v roce 1953, a to když byla ještě relativně neznámá (Oscara za snímek Prázdniny v Římě získala až později téhož roku). Přitom jejich první setkání bylo dílem shody náhod a výsledná spolupráce omylem – Cristóbal Balenciaga spolupráci s Hepburn na plánovaném snímku Sabrina odmítl s tím, že je časově zaneprázdněn a herečka nebyla ještě dostatečně „hvězdnou“, aby ji upřednostil před jinými klienty. Proto se Hepburn rozhodla vyrazit oslovit ateliér Huberta de Givenchiho, ten přitom pracoval na aktuální kolekci a očekával návštěvu úplně jiné Hepburn – také herečky, ale Katherine. Audrey ale návrháře natolik okouzlila svým laním pohledem a elegantní postavou, že se z ní po zbytek života stala jeho múza.

18. 6. 2018Pánové, chcete lepší sexuální život? Jednodušší už to snad ani nemůže být

Givenchy tak s Hepburn stojí za některými nejpamátnějšími nejen filmovými, ale i módními momenty, jeho návrhy se objevily ve snímcích Funny Face, Odpolední láska, Snídaně u Tiffanyho, Jak ukrást milion ad., vedle toho Givenchy prostřednictvím ikonické herečky vytvořil předobraz nové ženy v poválečné éře. Miliony žen a dívek následovaly Hepburn nejen v líčení, ale začaly zdůrazňovat svůj pas a napodobovat její styl oblékání.

Vedle spolupráce na filmových projektech byla ale dvojice spojena také v osobní rovině. Když se Hepburn v roce 1969 podruhé vdávala, vzala si na sebe růžové mini šaty od Givenchyho, ten pro ni také vytvořil speciální parfém (a také vůbec první parfém v nabídce Givenchy) L´Interdit. Podívejte se v galerii na některé Givenchyho nezapomenutelné modely, které se (i díky nositelce, Audrey Hepburn) staly nesmrtelnými.

Hubert de Givenchy zemřel v neděli ve věku 91 let. Kromě Audrey Hepburn milovaly jeho modely i další vlivné ženy - mimo jiné také někdejší americká první dáma Jackie Kennedy či monacká kněžna Grace Kelly. Od roku 1995 si Givenchy užíval zasloužený odpočinek a směr jeho módního domu pak určovali např. Alexander McQueen či John Galliano.

Zdroj: harpersbazaar.com, vogue.com

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop