Chrápání je způsob, jak tělo volá o pomoc. Jaké nemoci se za ním mohou skrývat?

12. 3. 2018 16:30 Co se děje
Chrápání je způsob, jak tělo volá o pomoc. Jaké nemoci se za ním mohou skrývat?

Chrápání je způsobeno vibracemi přibližně tam, kde končí ústa a začíná krk. Když spíte, uvolní se vám svaly v nosohltanu, takže vám to tam všechno tak nějak plandá a výsledkem je tenhle nepříjemný zvukový projev. Muži na něj trpí víc, protože je jejich patro tvrdší, zatímco ženy ho mají díky hormonům měkčí, takže spinkají jako Šípkové Růženky (někdy). Jak se to ale vůbec stane, že člověk začne chrápat?

21. 6. 2018Muži, nepodceňujte hladinu testosteronu ve vašem těle!

Univerzita v Uppsale teď dokonce zjistila, že pokud jste se jako miminko často stýkali se psy, riziko, že budete v dospělosti chrápat, se zvyšuje o 25 procent! Naopak Švédové nepotvrdili, že by na chrápání mělo vliv to, jestli vaše matka během a před těhotenstvím kouřila cigarety. Ukázalo se, že muži častěji chrápou, pokud se narodili velmi mladým matkám. Co však chrápání znamená pro vás? V první řadě je důležité vědět, jestli opravdu "jenom" chrápete. Chrápání totiž může být příznakem spánkové apnoe, nepříliš časté ale o to nebezpečnější nemoci, kvůli které v noci přestávájí asi čtyři procenta mužů dýchat. Obvykle jste kvůli tomu jenom unavení, ale dá se na to i umřít. I když přežijete, dokáže nedostatek kyslíku v těle napáchat obrovské škody - napříkla poruchy erekce. Pokud máte podezření, že se vám tyto zástavy dechu občas přihodí, rozhodně si udělejte výlet do spánkové laboratoře.

5. 6. 2018Prague Pride roste a představuje nové logo letního festivalu

Zapomeňte teď na hororové scénáře a dejme tomu, že trpíte jenom obyčejným chrápáním. I to je příznak, který ukazuje, že je s vaším tělem něco v nepořádku. Dříve, než si koupíte různé pochybné pomůcky, které mají chrápání zabránit, zkuste třeba zhubnout. Tuk se totiž ukládá i v krku, a může tedy být viníkem nočního řezání špalků. Nedávejte si pod hlavu velké polštáře a odpusťte si svůj každovečerní šláftruňk. Na vině mohou být i léky na spaní, ale také prášky proti alergiím. Pokud se nebojíte do svého zdraví investovat i trochu peněz, kupte si čističku a zvlhčovač vzduchu.

Zdroj: menshealth.de

Johnny G. Midgey

Autor

Johnny G. Midgey

Pouliční umělec, záchranář, lingvista a pilot F1 samouk. Chvíli nejlepší kluk na světě a chvíli holka k zulíbání. Milovník koček, Brouků a masa na grilu.

E-shop