Coming out je v ČR stále problém – tisíce teenagerů se obrací pro pomoc do specializované poradny, jejíž patronkou je Ester Janečková

Když v roce 2014 spáchal čtrnáctiletý Filip, synovec moderátorky Ester Janečkové, sebevraždu, upozornil tak na problém, že děti potýkající se s vlastní…

Když v roce 2014 spáchal čtrnáctiletý Filip, synovec moderátorky Ester Janečkové, sebevraždu, upozornil tak na problém, že děti potýkající se s vlastní sexuální orientací se vlastně nemají kam obrátit o pomoc. Kvůli homosexualitě, kterou tajil, totiž čelil homofobním útokům. Motivován touto událostí tak spolek Prague Pride, který stojí za organizací tradičního pochodu hrdosti, rozběhl specializovanou poradnu S barvou ven. Cílem poradny je poskytnout především dospívajícím pomocnou ruku v hledání sebe sama. Včera poradna oslavila již třetí rok svého působení a za dobu fungování se na mentory, kteří poskytují poradenství, obrátilo 2 085 lidí. Z toho má obrovskou radost i sama Janečková, která je s ohledem na vlastní zainteresovanost do problematiky patronkou poradny.

„Vím, že Filipovi něco takového, jako je naše poradna, moc chybělo. Možná kdyby mohl mluvit o svých obavách s někým, kdo si prošel něčím podobným, našel by potřebnou sílu. Jsem šťastná, že naši mentoři provázejí a podporují klienty v jejich těžkých chvílích. A dělají to skvěle,“ dodává populární moderátorka.

Stíhání a mučení gayů v Čečensku pokračuje, dva mladíky po útěku ze země úřady vypátraly a doslova unesly zpět17. 2. 2021

Podle Oldřicha Kundery jsou i nyní, tři roky od otevření, mentoři poradny stále plně vytížení. Nejčastěji se na poradnu obracejí dospívající lidé ve věku 15-18 let, s narůstajícím věkem pak zájem opadá. I tak se ale na poradnu obrátilo téměř 10 % osob starších 36 let. Jak Kundera upřesnil, obvykle se jedná o osoby, které si po letech v manželství uvědomí, kým jsou, příp. pochopí, že už svou homosexualitu/transsexualitu nemohou dále skrývat.

Právě počet translidí přitom mezi klienty poradny v posledním roce roste a množství dotazů souvisejících s tématem změny pohlaví se zvyšuje. I proto dnes v poradně působí již čtyři transgender mentoři, kteří jsou stále více vytížení. Nejčastějším řešeným tématem ale stále zůstává problematika coming outu v rodině, následovaná homofobní šikanou.

Ačkoliv klienti mají samozřejmě v poradně zajištěnou plnou anonymitu, někteří se po čase, kdy své problémy vyřešili, rozhodli svůj příběh zveřejnit, aby tak ukázali, jak může být pomoc poradny S barvou ven užitečná.

„Vyrůstat v pěstounské rodině s dalšími 12 dětmi pro mě bylo štěstím. Až díky divadlu jsem si uvědomil, jak silný vztah mám ke svým genitáliím,“ tvrdí herec Luke14. 4. 2021

„Přiznám se, byl jsem nejdřív trochu skeptický. Představa, že svoje problémy budu sdílet s cizím člověkem, mi úplně sympatická nebyla. Už po prvních pár větách opadla počáteční nejistota a já věděl, že mentorovi můžu plně věřit. Bylo příjemné bavit se s někým, kdo si coming outem už prošel a může se podělit o své zkušenosti,“ popsal např. jeden z klientů, Honza.

Poradna je v současné době financována spolkem Prague Pride, který získává prostředky od soukromých firem a dárců. Služby poradny jsou zdarma a poskytují je – pod dohledem několika odborníků – lidé, kteří mají sami zkušenosti s coming outem, ale i šikanou či řešili téma změny pohlaví. To vše bez nároku na honorář.

Zdroj: Prague Pride, Foto: Prague Pride, ghanavision.com