Coming out je v ČR stále problém – tisíce teenagerů se obrací pro pomoc do specializované poradny, jejíž patronkou je Ester Janečková

Když v roce 2014 spáchal čtrnáctiletý Filip, synovec moderátorky Ester Janečkové, sebevraždu, upozornil tak na problém, že děti potýkající se s vlastní…

Když v roce 2014 spáchal čtrnáctiletý Filip, synovec moderátorky Ester Janečkové, sebevraždu, upozornil tak na problém, že děti potýkající se s vlastní sexuální orientací se vlastně nemají kam obrátit o pomoc. Kvůli homosexualitě, kterou tajil, totiž čelil homofobním útokům. Motivován touto událostí tak spolek Prague Pride, který stojí za organizací tradičního pochodu hrdosti, rozběhl specializovanou poradnu S barvou ven. Cílem poradny je poskytnout především dospívajícím pomocnou ruku v hledání sebe sama. Včera poradna oslavila již třetí rok svého působení a za dobu fungování se na mentory, kteří poskytují poradenství, obrátilo 2 085 lidí. Z toho má obrovskou radost i sama Janečková, která je s ohledem na vlastní zainteresovanost do problematiky patronkou poradny.

„Vím, že Filipovi něco takového, jako je naše poradna, moc chybělo. Možná kdyby mohl mluvit o svých obavách s někým, kdo si prošel něčím podobným, našel by potřebnou sílu. Jsem šťastná, že naši mentoři provázejí a podporují klienty v jejich těžkých chvílích. A dělají to skvěle,“ dodává populární moderátorka.

Je to tu! Televize je oficiálně duhovější než kdy dřív! Podíl gay TV postav je dokonce vyšší než zastoupení gayů a leseb ve společnosti21. 2. 2022

Podle Oldřicha Kundery jsou i nyní, tři roky od otevření, mentoři poradny stále plně vytížení. Nejčastěji se na poradnu obracejí dospívající lidé ve věku 15-18 let, s narůstajícím věkem pak zájem opadá. I tak se ale na poradnu obrátilo téměř 10 % osob starších 36 let. Jak Kundera upřesnil, obvykle se jedná o osoby, které si po letech v manželství uvědomí, kým jsou, příp. pochopí, že už svou homosexualitu/transsexualitu nemohou dále skrývat.

Právě počet translidí přitom mezi klienty poradny v posledním roce roste a množství dotazů souvisejících s tématem změny pohlaví se zvyšuje. I proto dnes v poradně působí již čtyři transgender mentoři, kteří jsou stále více vytížení. Nejčastějším řešeným tématem ale stále zůstává problematika coming outu v rodině, následovaná homofobní šikanou.

Ačkoliv klienti mají samozřejmě v poradně zajištěnou plnou anonymitu, někteří se po čase, kdy své problémy vyřešili, rozhodli svůj příběh zveřejnit, aby tak ukázali, jak může být pomoc poradny S barvou ven užitečná.

„Sex jsem měl jen párkrát. Nechybí mi a vadí mi, že se všude příliš řeší,“ podivuje se posedlosti erotikou muž z Prahy9. 5. 2022

„Přiznám se, byl jsem nejdřív trochu skeptický. Představa, že svoje problémy budu sdílet s cizím člověkem, mi úplně sympatická nebyla. Už po prvních pár větách opadla počáteční nejistota a já věděl, že mentorovi můžu plně věřit. Bylo příjemné bavit se s někým, kdo si coming outem už prošel a může se podělit o své zkušenosti,“ popsal např. jeden z klientů, Honza.

Poradna je v současné době financována spolkem Prague Pride, který získává prostředky od soukromých firem a dárců. Služby poradny jsou zdarma a poskytují je – pod dohledem několika odborníků – lidé, kteří mají sami zkušenosti s coming outem, ale i šikanou či řešili téma změny pohlaví. To vše bez nároku na honorář.

Zdroj: Prague Pride, Foto: Prague Pride, ghanavision.com