Kteří známí herci a herečky získali Oscara za role, v nichž ztvárnili gaye, lesby a translidi?

28. 2. 2018 07:30 Co se děje
Kteří známí herci a herečky získali Oscara za role, v nichž ztvárnili gaye, lesby a translidi?

V noci z neděle na pondělí náš čeká v pořadí již devadesáté udílení prestižních cen americké Akademie filmového umění a věd – Oscarů. Kteří nominovaní si nakonec odnesou domů cennou sošku, samozřejmě zatím známo není (na to, jak vše dopadne, se můžete podívat v přímém přenosu na ČT 2), co je již nyní jisté, je fakt, že opět nezvítězí žádný herec/herečka, který je otevřený gay/lesba. A to navzdory tomu, že jedním z nominovaných snímků je Call Me By Your Name, gay love story, jehož ústřední postavou je dospívající Elio prožívající první lásku k muži. Za svůj herecký výkon si nominaci na Oscara vysloužil představitel Elia, talentovaný (heterosexuální) herec Timothé Chalamet.

24. 9. 2018Aplikace, umělci a společnosti. Podívejte se na výčet těch, kteří bojkotují Babiše

A právě to je hollywoodský problém, na který upozorňuje např. sir Ian Mc Kellen – podle něj se prostě gayům a lesbám nominace vyhýbají, nemluvě o tom, že role leseb, gayů či translidí jsou běžně svěřovány heterosexuálům. A to je prostě fakt. Kteří známí hetero herci a herečky tedy za podobné role již sošku Oscara získali?

Tom Hanks

17.-tom-hanks.jpg

Hanks získal svého prvního Oscara za ztvárnění Andrewa Becketta, hlavní postavy dramatu Philadelphia z roku 1994, v němž bojuje před soudem za svá práva – přichází totiž o práci kvůli tomu, že má AIDS

Hilary Swank

20.-hilary-swank.jpg

V roce 1999 bodovala Hilary Swank, která si zahrála rovnou transgender ženu, která touží být mužem, a to v dramatu Kluci nepláčou. Role jí vynesla cennou sošku.

Charlize Theron

 27.-charlize-theron.jpg

Herečka v roce 2004 získala Oscara za ztvárnění bisexuální prostitutky a sériové vražedkyně Aileen Wournos ve snímku Zrůda.

Sean Penn

32.-sean-penn.jpg

Sean Penn se ujal hlavní role v biografickém snímku Milk, který rekapituluje život jednoho z prvních politických bojovníků za gay práva Harveyho Milka. Ten se stal také prvním otevřeným gayem, který v roce 1977 uspěl ve volbách do zastupitelstva San Francisca, po 11 měsících ve funkci byl ale zavražděn. Pennův výkon zaujala akademiky tak, že jej v roce 2008 ocenili Oscarem.

Penelope Cruz

34.-penelope-cruz.jpg

V roce 2009 získala Cruz již svou druhou oscarovou nominaci, kterou tentokrát proměnila ve vítězství. Zaujala rolí ženy umělce, která s ním a další ženou udržuje milenecký poměr, a to ve snímku Woodyho Allena, Vicky Christina Barcelona.

Christopher Plummer

35.-christopher-plummer.jpg

Ve svých 82 letech se Plummer stal nejstarším hercem, kterému se podařilo získat Oscara. Bylo to za roli muže, který se až v důchodovém věku, po smrti ženy, rozhodne svému synovi i nejbližšímu okolí říct, že je gay a že má mladého přítele. A také že umírá na rakovinu. I přesto konečně – až na sklonku života – začne skutečně žít. O tom všem pojednává dramedie Beginners z roku 2010.

Jared Leto

41.-jared-leto.jpg

Nejen hudebník, ale i herec se dočkal v roce 2013 uznání za svůj výkon ve snímku Dallas Buyer´s Club. V něm si zahrál HIV pozitivní transgender ženu, která se společně s přítelem zapojuje do redistirbuce neschválených léků na AIDS.

25. 9. 20186 jednoduchých triků, jak zastavit vaše chrápání

Na další známé osobnosti, které byly za své LGBT role na Oscara nominovány, se můžete podívat v galerii.

Zdroj: Advocate.com

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop