Bigendeři: Lidé, kteří mění pohlaví podle aktuální „nálady“

19. 2. 2018 14:00 Co se děje
Bigendeři: Lidé, kteří mění pohlaví podle aktuální „nálady“

Asi už jste také někdy uvažovali, jaké by to bylo žít v těle opačného pohlaví. Ženy filosofují, kde a co by vyčůraly do sněhu, muži fantazírují, jaké by to bylo mít sex jako žena a nemuset platit v baru za pití. Jsou ale lidé, kteří v sobě po mentální stránce mají obě pohlaví, která mění podle aktuální „nálady“. Samozřejmě náladou nemyslíme to, že se probudíte s fakt blbou náladou a řeknete si, že dneska budete chlap, protože pak se lidé budou méně divit, když rozkopete dveře. Bigender osoby mění své pohlaví, v jehož roli ten den vystupují, podle něčeho zásadnějšího, tedy podle celkového vnitřního pocitu.

4. 6. 2018Jak se bránit úzkostem, strachům a depresivním myšlenkám? Prostě pošlete svého „vnitřního policajta“ do háje!

Člověk, který je bigender, v sobě „nosí“ svým způsobem dvě osobnosti, jednu ženskou a jednu mužskou. To, v jaké roli se budou cítit správně, závisí prý mimo jiné na kontextu, prostředí, kde se bude pohybovat, na tom, co tam bude dělat, jací lidé budou okolo a samozřejmě hlavně na vnitřním pocitu.

Některé tyto osoby se ovšem cítí být oběma pohlavími naráz. Jejich zjev a chování jsou potom přizpůsobeny jen tomu, jak jim to vyhovuje a jak se právě cítí, a výsledek pro okolí může působit androgynně či naopak vyhraněně jako jedno pohlaví, byť tomu tak vnitřně není. Americká psychologická asociace uznává bigender identitu jako podmnožinu transsexuální komunity. Například při průzkumu na přelomu tisíciletí v USA se takto z transsexuálů identifikovala necelá tři procenta osob narozených jako muži a necelých osm procent osob, které se narodily jako ženy.

18. 6. 2018Máte rádi netradiční pivo? Představujeme vám pět lehkých typů piva ideálních pro letní popíjení

A abyste si nemysleli, že jde zase o nějakého „amerického brouka“, nějakou západní vymyšlenost, kterou vykonstruovali Američané z nudy po zavíračce u fast foodu, pro příklad známých bigender osob nemusíme chodit daleko. Ikona stylu Drum and Bass a jeden z nejslavnější slovenských DJů, který vystupuje pod uměleckým jménem B-Complex (na snímcích), se právě takto identifikuje.

Že je ve mně žena, jsem věděla odmalička, ale vzhledem k tomu, že je toto téma tabu, trvalo mi nějaký čas zjistit, o co jde. Také nalézt odvahu být sama sebou. Bi-Gender by se dalo zjednodušeně popsat jako dvojrodová osoba - cítíte se být mužem i ženou. U mě se potom liší prezentace podle toho, jak jsem oblečená a jak se prezentuji. Jsem buď Maťo, nebo Matia. Nerada se cítím být někde mezi a zároveň se jako žena cítím šťastněji,“ uvedl k tomu B-Complex pro Budějckou drbnu.

Foto: Facebook.com

Nikol Šubrtová

Autor

Nikol Šubrtová

"Nebuď idiot." Tahle rada jí změnila život.

E-shop