Zvyky, které zhoršují kocovinu: Pokud nechcete, aby vás ráno bolela hlava, zkuste pít pomalu a dejte si něco k snědku

19. 2. 2018 14:30 Co se děje
Zvyky, které zhoršují kocovinu: Pokud nechcete, aby vás ráno bolela hlava, zkuste pít pomalu a dejte si něco k snědku

Zná to asi každý. Zvuk budíku, který se zarývá do mozku, probuzení, při kterém si sotva uvědomujete, kde jste. V puse jako v polepšovně, tlak lítá, zatímco nálada a energie se drží u bodu mrazu. Sice teď držíme Suchej únor, ale pořádnou kocovinu už jsme taky zažili. Server Men’s Health se podíval na šest zlozvyků, které ji zhoršují.

Kopání panáků

Je pravda, že sklenice ležáku a panák whiskey obsahují přibližně stejné množství alkoholu. Rozdíl je v tom, jak rychle se dostanou do těla. Zatímco pivo ucucáváte půl hodiny, panák je prázdný za deset sekund potom, co se objeví na baru. „Není zrovna překvapivé, že když budete kopat panáky, alkohol se dostane do vašeho těla mnohem rychleji, než kdybyste je ucucávali,“ říká adiktolog Bill Krauss z Naukeag. Men’s Health uvádí, že tělo zvládne bezproblémově zpracovat jednu jednotku alkoholu za hodinu, tedy jednoho panáka, nebo velké pivo. Jakmile pijete rychleji, zaděláváte si na bolehlav. Proto je dobré ke každé skleničce vypít ještě sklenici čisté vody, abyste tělu pomohli ve zpracování alkoholu.

30. 5. 20183 nejdivnější seznamky, jaké existují: Takhle byste svého vyvoleného asi potkat ani nechtěli, nebo snad ano?

Pijete bolehlavy

Některé druhy alkoholu prostě způsobují horší kocovinu než jiné. Mohou za to zejména vedlejší produkty a nečistoty, které vznikají při výrobě. Tyto látky, kterým se též říká kongenery, se v největší koncentraci nacházejí v tmavých nápojích jako například v burbonu, whiskey nebo v červeném víně. „Kongenery v těle zůstávají déle než alkohol, zároveň ho ale vysušují. Tím zhoršují kocovinu,“ říká George Koob, ředitel amerického Národního institutu pro boj s alkoholismem. Ačkoliv se kongenery nacházejí hlavně v tmavých nápojích, neznamená to, že z těch světlých vás ráno bolet hlava nebude. Nejzrádnější je v tomto ohledu šampaňské. Bublinky urychlují vstřebávání alkoholu do těla a bolehlav je za dveřmi.

Mícháte

Za tohle zase můžou kongenery,“ říká dr. Krauss. „Pokud večer začnete s pivem, které obsahuje jeden druh nežádoucích látek, a přejdete na whiskey, která obsahuje zase jiné, připravte se na pořádnou kocovinu. Jednotlivé látky na sebe v žaludku reagují a každá kombinace způsobuje trochu jiné obtíže.“ Takže příště se zkuste držet jednoho druhu alkoholu, vaše tělo vám poděkuje.

"Proč mě tak bolí hlava? A co dělá v tygr v mojí koupelně?"

Nepijete nic jiného než alkohol

Když pijete, čuráte jako koroptev. Alkohol totiž potlačuje uvolňování hormonu ADH, který v těle zadržuje vodu. Takže i kdybyste se pivem prolévali jako o život, stejně vám hrozí dehydratace. Men’s Health se vrací k osvědčené radě prolévat se při nasávání i jinými tekutinami. Vhodné jsou zejména různé rehydratační drinky s elektrolyty, zázraky prý dělá džus z korejské hrušky.

Nejíte

Tahle rada je zase jednoduchá. S plným břichem se neopijete,“ radí dr. Krauss. „Nebojte se pořádně se najíst.“ Když se najíte, zpomalíte tím i vstřebávání alkoholu. To znamená, že i snížíte riziko, že se ráno vzbudíte s kocovinou až za roh.

5. 6. 2018Prague Pride roste a představuje nové logo letního festivalu

Pijete až do rána

Dlouhé pitky až do rána dělají neplechu s produkcí spánkového hormonu melatoninu. Pokud si dopřáváte do svítání, nejen že se vám špatně vstává, ale i usíná. Nedivte se, že jste pak ráno utahaní a podráždění. Abyste se podobným potížím vyhnul, Men’s Health doporučuje dát si poslední skleničku nejpozději hodinu předtím, než půjdete spát.

Zdroj: Men's Health, Pixabay, Flicker

Petr Opršal

Autor

Petr Opršal

Milovník perliček na dně vína i pěny na hladině piva. Těžký stroj, poháněný kofeinem a smyslem pro humor. Melancholický cholerik, idealistický cynik. Tvor, který si pamatuje všechny vítěze Survivoru, ale kdyby neměl hlavu pevně přišroubovanou, někde ji zapomene.

E-shop