Blíží se nová vlna HIV? Čelíme další velké epidemii?

19. 2. 2018 10:30 Co se děje
Blíží se nová vlna HIV? Čelíme další velké epidemii?

"Filipíny jsou idylickou zemí s nádherným křišťálovým mořem a nejmodřejší oblohou na světě," touto větou začal doktor Edsel Salvana svou přednášku na TED Talks.

I když jste to podle první věty jistě nepoznali, jeho přednáška poukazuje na to, že nová epidemie HIV se v jeho zemi pomalu šíří a zanedlouho může ovlivnit celý svět. HIV virus se totiž může měnit (mutovat) vždy, když nakazí novou buňku, a proto hrozí vznik takové mutace, na kterou není současná věda připravená. Pro srovnání, zatímco například člověk se liší od primátů v DNA o 7 %, tak rozdíl mezi jednotlivými typy HIV může být až 35 %.

19. 6. 2018Národní divadlo představuje jednu z nejúspěšnějších francouzských oper s názvem Werther

"Na světě existuje více než 100 druhů typů HIV, ve vyspělém světě je však většina nakažených zasáhnuta HIV typu B a téměř vše, co známe ohledně HIV, jsou právě informace okolo typu B, kterým je však nakaženo pouhých 12 % všech HIV pozitivních na celém světě", varuje Salvana. Koukněte se na video níže (k dispozici jsou také české titulky).

Z výzkumů, které proběhly na Filipínách, totiž specialisté zjistili, že nové HIV nákazy nejsou západního typu B, ale novějšího typu AE, který je agresivnější a více rezistentní na léčbu. Tento druh HIV se však nevyskytuje pouze na Filipínách, nákazy HIV typu AE se nachází už i v Austrálii, Kanadě či USA.

14. 6. 2018FOTO: Jak by asi vypadali herci z Marvelovek jako ženy? Musíme říct, že "dámám" to opravdu sluší

Salvana však nevaruje pouze před novějším typem HIV – AE, ale upozorňuje, že každá mutace, která proběhne při šíření viru HIV, může být mnohonásobně smrtelnější. Podle jeho názoru tak boj s HIV ještě rozhodně není u konce. Na následky nákazy HIV už po celém světe zemřelo více než 35 milionů lidí. Jednou ze základních ochran proti HIV je používání kondomu při pohlavním styku.

Pokud si nejste jistí svým HIV satusem, tak můžete navštívit jedno z mnoha bezplatných testovacích míst, která zmapovala Česká společnost AIDS pomoc (více zde) a pokud byste se o HIV chtěli dozvědět ještě něco víc, stále máte možnost zakoupit si poslední vydání magazínu LUI, které se HIV věnovalo hlouběji, a to v našem e-shopu.

Zdroj: YouTube.com, TED Talks, Bilkulonline.com, 

Jan Witek

Autor

Jan Witek

I když vystudoval zdravotnický obor, nikdy se z něj zdravotní bratr ani doktor nestal. Od malička toužil po pozornosti ostatních, a tak není divu, že se kromě psaní věnuje také moderování a DJingu. Miluje hudbu, kulturu, cestování, dobré jídlo, auta, nové technologie a samozřejmě žít naplno.

E-shop