10 pravidel úspěchu byznysmena Martina Malého: ”Soustřeďte se na důležité věci, přemýšlejte jinak než ostatní a stanovujte si v životě priority”

19. 2. 2018 09:00 Co se děje
10 pravidel úspěchu byznysmena Martina Malého: ”Soustřeďte se na důležité věci, přemýšlejte jinak než ostatní a stanovujte si v životě priority”

V prvních čtyřech dílech našeho seriálu nám osobnosti úspěšné v nejrůznějších oborech prozradily, jak toho, že jsou na špici, dosáhly, co pro to udělaly a jakými pravidly se v životě řídí. Vy jste si tak mohli přečíst, proč je manažer Vladimír Žitný spokojený nejen v pracovním, ale i soukromém životě, co žene dál ambiciózního ředitele modelingové agentury JARO Management — Pavla Višňovského, proč je Filip Vaněk nejoblíbenějším stylistou slavných osobností a naposledy jsme se dozvěděli, že extravagantní  vizáž pomáhá jednomu z nejlepších barberů Evropy — Karlu Cavalierovi — s propagací jeho barber shopů. 

9. 6. 2018Trpíte „hudební paralýzou“? Vědci zjistili, v jakém věku přestávají lidé poslouchat novou hudbu

V dnešním díle zabrousíme do světa pánského stylového spodního prádla.

Úspěšně vybudovanou kariéru v marketingu, na které pracuje již šestnáctým rokem, doplnil Martin Malý (36) před pěti lety o start-up se spodním prádlem. Kromě vynikajícího marketéra, který působil v mezinárodních firmách, jako je Hochtief, Hello Bank, LG a Sberbank, je i úspěšným byznysmenem. Se svým životním partnerem Michalem Spáčilem (35) žije ve Švýcarsku, kde vybudoval největší obchod s pánským spodním prádlem DMXGEAR, se kterým expanduje do Evropy a USA.

1. Kreativní myšlení
 
"Říká se, že bez nápadu není úspěchu. Pokud chcete být úspěšný - a je jedno, v jaké oblasti - pak musíte mít nápad. Někdy to musí být geniální myšlenka, jindy stačí jen prostý nápad. Přijít s něčím, čím změníte ostatním život a lidé budou váš produkt nebo službu chtít. Neříkejte jim, že máte nejlepší produkt na světě, tak to dělá většina výrobců. Přemýšlejte jinak. Řekněte jim, že to, co vyrábíte, děláte zcela odlištně, vyrábíte produkt, který je jednoduchý na používání, má skvělý design. A to je to, co děláte a v čem jste nejlepší. Věřte mi, že takový produkt si lidé zaručeně koupí."
 
2. Disciplína a řád
 
"Už od malička jsem byl svými rodiči veden k disciplíně a řádu. To mi pomohlo soustředit se v životě na důležité věci a stanovovat si priority. Stejné to bylo, když jsem zakládal před pěti lety start-up DMXGEAR. Našel jsem spolu s partnerem mezeru na trhu a začal dovážet do Česka luxusní prádlo. Nejprve to byly dvě značky, dnes už jich je padesát. Je potřeba vytrvat a jít si za svým. Takže když se jdou vaši kamarádi bavit na párty, vy tento čas musíte strávit nad svým “projektem", chcete-li být úspěšní." 
 
3. Umět přijmout kritiku
 
"Nejen úspěchy, ale i negativní zpětná vazba je důležitá pro to, abychom něco změnili a byli lepšími. Pokud vás někdo kritizuje, nemějte mu to za zlé a vezměte si z toho to, co změnit můžete."
 
4. Neusnout na vavřínech
 
"Jakmile se dostaví první úspěchy, neusněte na vavřínech. Neustále se zdokonalujte v oboru, který vás dostane ještě dál. Posouvejte své hranice a nezapomeňte se vzdělávat."
 
5. Opora
 
“Pro to, aby byl člověk úspěšný v tom, co dělá, ale také šťastný v soukromém životě, je důležitá opora. Tu sám spatřuji ve své rodině a dlouholetém partnerovi a manželovi Michalovi, se kterým jsem prožil již 14 let. A ne vždy to byla procházka růžovým sadem, dokonce jsme si zažili i krátké odloučení. Nakonec však zvítězil rozum a vzájemná láska."
 
Martin často létá mezi Ženevou a Prahou
 
Martin často létá mezi Ženevou a Prahou
 
6. Pokora
 
“Bohužel být pokorný se dnes moc nenosí. Vždy jsem byl pokorný ke starším a zkušenejším. Snažil jsem se ze vzájemných rozhovorů nebo pracovních cest odnést pro sebe nějaké ponaučení. Postupem času jsem začal být pokorný i k těm, kterým se nedostává. Pravidelně tak podporuji Dobrého anděla a na ulici každý měsíc nechám potřebným i pár stovek. Stále si totiž myslím, že jsou lidé, kterým stokoruna může pomoct."
 
7. Být nejlepší
 
"S mojí disciplínou a řádem je úzce spjata i soutěživost, kterou mám od útlého dětství. Byl jsem už od základní třídy premiantem, podával jsem perfektní výsledky pro firmy, pro které jsem pracoval. Přitom jsem byl dost přísný, hlavně k sobě." 
 
8. Zdravý pohled na věc
 
"Rodiče mě vždy vedli k tomu, abych myslel pozitivně a díval se na věci optimisticky. Je velmi jednoduché vše jen kritizovat, ale nacházet na situacích a na lidech to dobré je přece mnohem lepší."
 
9. Stát si za svým názorem
 
“V životě jsem narazil na spoustu lidí. Ti se mě snažili více či méně přesvědčovat o jejich vlastní pravdě. Důležité je věřit sám v sebe a nenechat si vzít svůj vlastní názor. Vždycky jsem říkal svůj názor a to, co si myslím. Téměř vždy se mi to vyplatilo, byť to někdy muselo být s jistou dávkou diplomacie."
 
10. Krok zpět znamená udělat dva dopředu
 
"Jsou situace, kdy prostě musíte uznat chybu nebo třeba udělat krok zpět. Dokonce mnohokrát v životě spadnete na zem, ale je potřeba vstát, poučit se z chyb a jít si dál za svým snem. Právě ty úspěšnější tento pád posílí natolik, že nakonec dosáhnout svého."
 
[related-article]
 
To je mých TOP10 zásad, kterými se řídím dodnes a které mi pomáhají v cestě za mými sny.
 
Martin
 
Zdroj: Martin Malý
Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop