ROZHOVOR: Herec Petr Vančura: "S Honzou se nebereme moc vážně. Naší velkou výhodou ve vztahu je společný humor a nadhled!"

15. 2. 2018 12:30 Co se děje
ROZHOVOR: Herec Petr Vančura: "S Honzou se nebereme moc vážně. Naší velkou výhodou ve vztahu je společný humor a nadhled!"

Divadelní a filmový herec, který miluje alternativní scénu, ale nyní září především v činohře — Petr Vančura (33) —  bude příští pátek spolu se svým životním partnerem Honzou Cinou moderovat druhý ročník plesu pro LGBTQ komunitu s názvem Queer Ball - Colours of life. Jak se na tuto událost těší? Kde ho můžeme vidět hrát? Z čeho financuje svoje PopUpShows? Co ho štve na soužití s partnerem? Vše se dozvíte v rozhovoru!

[related-article] 

Petře, jak jste jako rodilý Pražák trávil dětství před pádem komunismu v našem hlavním městě?

Jako typické dítě z Letné žijící v bloku domů, kterému se říká Molochov. Pouštěl jsem draka nad Letenskou plání, boboval ve Stromovce a hrál Monopoly u holek z šestého patra. Každá píď téhle čtvrti mi připomíná tisíc věcí, takže je radost tu zase bydlet a vědět, kde a co...je to domov.

Pamatujete si vůbec Sametovou revoluci?

Dělal jsem o tom i představení, které se jmenovalo Osobní anamnéza a bylo děláno formou dokumentárního divadla. Takže jsme vyšťourávali naše dětské vzpomínky a porovnávali je s tím, jak to viděli naši rodiče. Byl jsem s mamkou na dva měsíce v Anglii a jedna z možností byla i ta, že se nevrátíme. Revoluce zapříčinila, že jsem Čech.

Čím jste toužil být jako malý kluk?

Jako úplně ten první sen bylo stát se stěhovákem. (smích) Potom přírodovědec, interiérový designér a nakonec herec nebo diplomat.

Učitelem jste být nechtěl, když jste vystudoval peďák?

Na peďák jsem se hlásil spíš kvůli těm předmětům jako rozšířená hudebka, dramatická výchova a tak, ale postupem času se číslem jedna staly praxe ve školce Nad Štolou. Práci s předškoláky jsem si zamiloval a chovám ohromnou úctu před učiteli, kteří dělají svou práci s láskou. Je to krásné povolání a něco mi říká, že na něj u mě třeba ještě někdy dojde.

Následně jste šel na AMU. Tam jste studoval co?

Tam jsem se dostal na „alternu“, loutkové a alternativní herectví. Na činohru mě nevzali. Za to jsem zpětně hodně rád. Protože na alterně na nás oproti činohře byli laskaví od samého začátku studia, učili nás především o věcech přemýšlet, přistupovat k nim s vědomím širších možností. Věci, kterým se věnuji teď, jsou spíš z činoherního ranku, a když hraju s činohrou Národního divadla, cítím pocit zadostiučinění. Jsem tam, kde jsem chtěl být, ale bohatší o poznání z alterny.

Jak jste si užíval natáčení seriálu Kosmo?

Skvěle! Zamiloval jsem se tam do svých kolegů a z devadesáti procent jsem se natáčením prochechtal.

PopUpShow Jakub Dusek

Petrovy PopUpShows musíte vidět! Autor: Jakub Dušek

Podle čeho si vybíráte, zda roli přijmete, nebo ne?

Na to, co by se dalo nazvat rozhodováním, nějak přicházím až teď. Vzhledem k tomu, že si začínám plnit sny v podobě autorských projektů, jako třeba moje PopUpShows, které si financuji, tak třeba něco vezmu prostě jen pro peníze, které mi umožní dělat svobodně to, co chci. Něco vezmu jako výzvu, něco kvůli režisérovi, kterého mám rád, ta kritéria jsou různá. Doufám, že mozaika věcí, kterým se budu věnovat, bude bohatá a ne bezobsažná. Nemám rád hloupé věci, tak se jim snad uchráním.

Jaký herecký kolega je vám inspirací a proč?

Inspirací je mi každý, kdo dělá svou práci s nadšením a kreativně. Pak je jedno, jestli je to kolega herec nebo uklízečka.

Máte někde stálé angažmá? Kde vás mohou diváci vidět?

Aktuálně připravujeme představení Nová Atlantida pro Národní divadlo. K vidění bude od 1. března na Nové scéně. Bude to poctivá práce od celého týmu.

Na co byste momentálně doporučil zajít do divadla? Viděl jste v poslední době nějakou zajímavou inscenaci?

Přijďte na nás do A Studia Rubín, kde hrajeme společně s Honzou.

Hrál jste i v muzikálech. Co vás baví nejvíc? Muzikál, divadlo, film nebo moderování? 

Baví mě všechno. Všechno jinak, všechno pro jiné důvody. Čím více volnosti v projektu mám, čím více se na něm mohu podílet, tím líp. A stěžejní je tvůrčí tým. Největší luxus je pracovat s lidmi, v jejichž práci věříte a které máte rád.

Nyní budete moderovat pražský Queer Ball. Jde o druhý ročník. Byl jste na něm loni?

Ten pražský jsem nestihl, protože jsem pracoval. Ale mrzelo mě to, protože jsem byl strašně zvědavej, jaké to tam bude. A mít čestnou vstupenku na Queer Ball a nejít tam, to je prostě mizerná situace!

Jak se vám myšlenka plesu pro LGBT komunitu líbí?

Přijde mi to jako fajn záminka vzít naše hetero blízké mezi naši komunitu. Loňský Queer Ball v Brně se ukázal jako velice důstojná záležitost. Mělo to humor, ale zároveň i úroveň, a to je na „queer trhu“, dá-li se to tak nazvat, nedostatkové zboží.

Na co se mohou účastníci plesu těšit?

Na queer ples. Mně by tohle stačilo. Byl bych zvědavý! (smích).

Moderovat ho budete s životním parnerem Honzou Cinou. Často spolu hrajete ve stejných představeních, ale co společné moderování, to už jste zkoušeli, nebo to bude premiéra?

Už jsme to několikrát zažili a pravděpodobně zas zažijeme. Jednoduché to úplně není, ale myslím, že se to učíme. Hlavně se nenervovat navzájem. Je to jistý druh výzvy.

Hádáte se někdy kvůli práci?

Neřekl bych, že se hádáme, ale když na něčem pracujeme společně, máme to pořád v sobě, takže se snadno stane, že tím žijeme i doma a pak chybí odstup a relax. Důležité je, aby měl každý to své, pak si zůstáváme oporou a útěchou.

Jste spolu už jedenáct let, co nějaká svatba, děti – neuvažujete o tom?

Rádi bychom se vzali až to skutečně půjde. Podpořili jsme kampaň za zrovnoprávnění manželství „Jsme fér“. Takže ji podpořte i vy a pak uvidíme.

[related-article] 

Co máte na Honzovi nejraději? Za co si ho nejvíc vážíte?

Mám ho rád tak celistvě. Celou tu bytost mám rád!

Je něco, čím vás dokáže zákonitě naštvat?

Téma nádobí, nechození včas a nezalité kytky. (smích)

Máte nějaký recept na dlouhodobě spokojený vztah?

Povídat si o věcech. Snažit se pochopit sebe i druhého. Jako v každém vztahu, nejenom tom partnerském. A taky se nebrat tak vážně. Naší obrovskou výhodou je humor a nadhled.

Zdroj: Petr Vančura 

Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop