ROZHOVOR s poslancem Františkem Kopřivou (Piráti): "Rovné manželství má ve Sněmovně nebývale silnou podporu"

14. 2. 2018 15:30 Co se děje
ROZHOVOR s poslancem Františkem Kopřivou (Piráti): "Rovné manželství má ve Sněmovně nebývale silnou podporu"

Možná jste zaslechli, že ANO začalo projednávat schválení rového manželství pro všechy, tedy včetně homosexuálních párů. Jak takové schvalování vlastně probíhá? Česká pirátská strana je známá tím, že chce politiku zprůhlednit, zeptali jsme se proto jejího nejmladšího poslance Františka Kopřivy, co všechno se musí udělat, aby byl zákon schválen.

Jaká je vaše každodenní náplň? 

Různorodá. Když se o něčem jedná, tak zasedáme, ale kromě toho jsem součástí výborů, který řeší obranu a mezinárodní politiku. Také jsem v delegaci při parlamentním shromáždění Rady Evropy, což je instituce, která má hlídat demokracii a dodržování lidských práv v Evropě. Jinak studuji na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. 

Jak jde mezinárodní politika dohromady s lidskými právy v ČR? 

Jsou témata, která tlačíme jako strana, ale každý samozřejmě máme i svoje zájmy. V rámci strany jsou pro mě klíčová právě lidská práva, která s tou zahraniční politikou úzce souvisí, obzvlášť v době imigrační krize. Hnutí ANO má vizi, že se bude šetřit, kde se dá, proto byl teď zrušen post ministra bez portfeje pro lidská práva. Existují však výbory, jejichž názvy s tímto tématem zdánlivě nesouvisí, ale přesto se jím zaobírají. A právě výbor pro lidská práva teď chybí. Práci nám to neulehčuje, ale když je vůle, tak projednáme vlastně cokoli. 

S kým se při jednání o lidských právech stýkáte? 

Začal jsem teď jednat s asociací Demas, která se zaměřuje na demokracii, a s některými jejími členy, například s Amnesty International. Hlavně se však setkáváme s domácí scénou. Naším velkým partnerem je Koalice za manželství, jejíž zástupce jsme pozvali na náš sjezd do Brna v lednu. Teď čekáme, až se podaří vybrat padesát tisíc podpisů pro stejnopohlavní manželství, protože takhle populární peticí by se vláda musela zabývat. 

29. 5. 2018Robinsonův ostrov: Miss Robinson, aneb porota vrací úder

Jaká je tedy nejvyšší priorita? Co chcete v rámci ochrany lidských práv změnit? 

V první řadě je třeba říct, že devadesát procent toho, čím se zabýváme, jsou cizí návrhy, jelikož nejsme ve vládě. Piráti mají dlouhodobý program s dvaceti prioritami, kam se rovné manželství bohužel nedostalo. Proto jsem si toto téma vzal za své ,aby nezapadlo. Rovné manželství má v současném složení Sněmovny relativně silnou podporu – pro je nyní přibližně 85 poslanců, navíc dokonce i někteří členové KDU-ČSL zvažují při hlasování odejít ze sálu a snížit tak hranici nutnou pro přijetí. Pokud by teď Piráti předložili návrh zákona sami, mohl by jako čistě poslanecký návrh zapadnout v celé řadě dalších návrhů. Pokud ho však předloží vláda sama, byla by pravděpodobnost jeho včasného projednání mnohem vyšší či téměř 100%. Věříme, že většina členů ANO, kteří jsou vesměs liberální, návrh zákona podpoří. Ideální by bylo, kdyby členové ANO návrh zákona prosadili přímo do programového prohlášení případné nové vlády, pak by už jeho přijetí nic nestálo v cestě. 

Dá se tedy říct, že rovné manželství vázne jenom na tom, že vláda projedná spousty jiných návrhů vládních stran a na návrhy nevládních nemusí dojít vůbec? 

Ano, to je obecný problém. Často se to svede na to, že jsou "důležitější věci, na kterých je větší všeobecná shoda." Například návrhy zákony ekonomické povahy, jejich schválení nesnese odkladu, zatímco lidská práva mohou bohužel čekat donekonečna.  

5. 6. 2018Čtenáři serveru Vice se svěřují s největšími šílenostmi, které kdy provedli v Amsterodamu: Kokainová party na lodi ve čtyři odpoledne i potyčka s fotbalovými ultras. Není divu, že město zpřísňuje pravidla pro turisty

Jak se musí změnit zákon, aby bylo možné uzákonit stejnopohlavní manželství? 

Manželství není přímo  definováno v základním textu Ústavy, ale v Listině základních práv a svobod stojí, že každý má právo na rodinu. O tom, že se jedná o svazek muže a ženy, tam však nic není. Manželství jako svazek muže a ženy definuje pouze občanský zákoník, jenž lze snadno novelizovat, což už se stalo mnohokrát. Postačí tedy změnit větu v zákonu o manželství, kde stojí, že manželství je svazek muže a ženy na znění: manželství je svazek dvou osob. Díky této prosté změně budou moci do manželství vstoupit i stejnopohlavní páry a po uzavření tak získají všechny povinnosti a práva, včetně možnosti adopce, jako heterosexuální páry. 

Před volbami se o vás říkalo, že Piráti budou anarchistická strana, která z principu zablokuje všechny návrhy vládní strany ANO. Je to pravda? 

Opozice v Česku tak dříve fungovala, ale my rozhodně nechceme a priori odmítat i dobré návrhy. Chceme být konstruktivní opozice. Nepodporujeme konzervativní návrhy, protože jsme liberálové, ale až se začne projednávat něco jiného než rozpočet, tak se uvidí, kolik toho podpoříme. Zatím se ve Sněmovně řešila jenom mediálně zajímavá témata jako vydání Faltýnka nebo Okamurovy kvóty. ANO je poměrně liberální strana, takže předpokládám, že s nimi můžeme shodu naleznout často. Většina témat například v zemědělství je technického rázu, kde nehraje osa liberalismus/konzervatismus roli. 

Takže kdyby SPD přišla s nějakým rozumným návrhem, klidně byste se o něm bavili a případně ho podpořili? 

SPD má vlastně jenom dvě programová témata. Prvním je migrace, kde s jejich přístupem samozřejmě nesouhlasíme. Druhým je referendum, které v určitých případech považujme za dobrý nápad. Každé referendum by ale mělo mít nějakou pojistku, například by jej měla mít možnost vyhlásit jenom vláda. Ústavní soud by zároveň měl mít možnost smést referendum ze stolu. Zavést trest smrti nebo vystoupit z Evropské unie na základě nějakých pár tisíc hlasů by totiž byla katastrofa a společenská sebevražda. Kdykoli se začnou do map zakreslovat již zrušené hranice, je to špatně, protože se rozdělují firmy a rodiny. Jako Piráti budeme plnit roli hlídačů právního státu, což se odrazí i na návrzích které podpoříme.

Johnny G. Midgey

Autor

Johnny G. Midgey

Pouliční umělec, záchranář, lingvista a pilot F1 samouk. Chvíli nejlepší kluk na světě a chvíli holka k zulíbání. Milovník koček, Brouků a masa na grilu.

E-shop