Příběh ugandských bisexuálů, kterým Velká Británie zamítnula azyl. Odsoudila je tak k deportaci do země, kde je čeká smrt

13. 2. 2018 13:00 Co se děje
Příběh ugandských bisexuálů, kterým Velká Británie zamítnula azyl. Odsoudila je tak k deportaci do země, kde je čeká smrt

Uganda je zemí, kde homosexualita je zločinem, který by měl být potrestán. Dokonce homosexualitu staví na úroveň zoofilie a pořádají na LGBT lidi hony, následně je mučí až úchylným způsobem. Není pak divu, že se LGBT lidé snaží ze země dostat pryč. Ale není to jednoduché, pokud vám země, jako například Velká Británie, odmítne azyl. Můžeme snad mluvit o institucionální homofobii a bifobii? Dvě třetiny žádostí o azyl z necelých čtyř tisíc byly zamítnuty, a to jen za poslední dva roky. Advokáti vyzvali poradce a soudce, aby absolvovali školení o bisexualitě.

18. 5. 2018Výzkumy říkají, že konopí dokáže léčit 9 typů rakoviny!

Příběhy dvou bisexuálů z Ugandy nastíní, co jsou to skutečné problémy. Prošli si peklem a život se s nimi opravdu nemazlil. Snažili se najít lepší život v Evropě, ale ta je odmítá. Co s nimi bude? Budou posláni zpět do Ugandy na jistou smrt? Kdy lidé přestali být lidmi a odvrací se jeden od druhého?

Kirumila Hamid

uganda1

Kirumila Hamid v bezpečí Velké Británie. Na jak dlouho?

Čtyřicetiletý Kirumila pochází z Ugandy a identifikuje se jako bisexuál. Podal si žádost o azyl, ale byl odmítnut a azyl mu britské úřady nepovolily. Z Ugandy utekl, když jej začali vydírat.

„V Ugandě je to nepředstavitelně těžké pro LGBT komunitu. Jste odpadlíci, vyvrženci. Na univerzitě jsem jednou políbil kluka, byli jsme velice dobří přátelé a myslel jsem si, že to cítí stejně jako já, že jsme na jedné vlně. Ale šeredně jsem se mýlil. Začal o mně šířit fámy ve svém okolí. Všem říkal, že jsem nechutný a zvrácený,“ vzpomíná s bolestí Kirumila. Tyto fámy totiž vedou k jediné věci – smrti, pokud se dostanou do širší veřejnosti a na patřičná místa. „Slíbil, že to už nikde šířit nebude, pokud mu zaplatím. Ale nefungovalo to. Chtěl stále více a více peněz,“ uvedl Hamid. To byl i důvod, proč odjel do Británie, aby si mohl vydělat peníze, posílat je vyděrači a zachránit si tak život. „Vyoutoval“ se své rodině, která se k němu obrátila zády a tři roky s ním nepromluvila. Británie mu azyl zamítla a hrozí mu deportace na jistou smrt do Ugandy.

Anitah Mbaziira

Uganda2

Anitah  Mbaziira byla donucena ke sňatku s mužem proti její vůli

Anitah je pětatřicetiletá žena, která si uvědomila, že je bisexuálka ve svých patnácti letech. Chodila do dívčí školy, což pro ni bylo o to složitější. Byla přinucena vdát se, ale vše se provalilo a byla vyhozena na ulici.

„Bylo to děsné. Každý den jsem se modlila a snažila jsem se svou bisexualitu potlačit. Ale nakonec jsem si uvědomila, že to prostě nezměním,“ vzpomíná Anitah. Když jí bylo třicet dva let, její strýc jí donutil, aby se vdala. Vzala si Christophera a žili spolu v UK. Ale potkala tam lásku svého života Rose, se kterou se tajně scházela. „Opravdu jsem se snažila svůj vztah s Rose skrývat, věděla jsem, že jsem vdaná,“ vysvětluje Anitah. Ale jednou jí Rose poslala zprávu, kterou si přečetl Christopher, následně připustila, že je bisexuální. „Bylo to opravdu strašné, bez váhání a pochopení mě vyhodil z domu, na ulici,“ uvedla Anitah. Kamarád jí poradil, ať si zažádá o azyl. Ale setkala se se zamítnutím, stejně jako Kirumila. Následky jsou stejné. Anitah přemýšlela i nad sebevraždou.

Oba dva nebyli údajně důvěryhodní. Kdyby mohli mít vztahy s opačným pohlavím, mohli by se vrátit do Ugandy, podle tvrzení britských úředníků. To jako vážně? Kde jinde bychom měli počítat s pochopením pro lidi, kterým hrozí smrt pro sexuální orientaci?

16. 5. 2018Konec vypadávání vlasů? Vědci jsou na stopě účinnému léku na plešatost bez vedlejších účinků

Mnoho Uganďanů bisexualitě nerozumí. „Velmi málo lidí v mé zemi nebo jiných afrických zemích, umí rozlišovat LGBT jedince. Všichni jsou „gay“. Je jedno, jestli se identifikujete jako transgender, bisexuál či cokoliv jiného, prostě jste gay. Gay je obecný pojem pro všechny. Podle svých zkušeností s azylovým procesem jsem si uvědomil, že ani někteří právníci nerozumí pojmu bisexuál,“ vysvětluje Kirumila.

Edwin Sesange, africký LGBTI aktivista, kterému byl udělen azyl na základě bisexuality, vyzval Británii, aby zlepšila způsob, jakým se zabývá právě těmito dvěma žadateli. „Je nejvyšší čas, aby otázka kulturního kontextu byla řešena v azylovém procesu. Mnoho rozhodnutí bylo učiněno bez zvážení toho, co různé pojmy nebo výroky v kulturním vnímání a porozumění lidí znamenají,“ uvedl Sesange. Můžeme tedy jen doufat, že nakonec se Kirumila i Anitah dočkají šťastného konce.

Zdroj: gaystarnews.com, redalert.com, hrexach.wordpress.com, almuslimon.net

Tomáš Boroš

Autor

Tomáš Boroš

Umělec s bohémskou duší, který se nebere až příliš vážně. Těžko se s ním pohádáte, ale lehce si z něj vystřelíte – na všechno skočí. Seriózní blázen a lidumil, co se neustále hledá, i když se nikdy nenajde. A ke všemu nedokáže rozeznat barvy. Zkrátka ztracený případ. 

E-shop