Radujme se, červené víno léčí deprese a úzkosti! V čem ještě najdeme nečekané léčivé látky?

13. 2. 2018 13:30 Co se děje
Radujme se, červené víno léčí deprese a úzkosti! V čem ještě najdeme nečekané léčivé látky?

Také jste čekali celý život, až vám to konečně někdo potvrdí oficiálně? Tak je to tady. Lékaři z nemocnice Mount Sinai v New Yorku zjistili, že látky ze semínek vinné révy zlepšují schopnost vypořádat se se stresem. (A teď to zkuste říct po několika skleničkách vína desetkrát rychle za sebou.) Kromě toho tyto látky, odborně polyfenoly, chcete-li, mají taky významné protizánětlivé účinky.

[related-article]

Jak už tomu ale bývá, má to jeden poměrně obvyklý háček. Funguje to na myších, takže nikdo neví, jak moc velký je účinek na lidi. To nic nemění na skutečnosti, že stresu jsme bohužel vystaveni všichni a jedna (ale fakt jenom jedna!) sklenice vína po večeři může situaci jedině prospět. Profesor Giulio Maria Pasinetti je přesvědčen, že víno “může nabídnout efektivní způsob jak léčit alespoň část lidí s depresivními nebo úzkostnými poruchami.”

[related-article]

Polyfenoly se ale vyplatí prozkoumat blíže. Tyto látky lze totiž najít i v borůvkách nebo v brusinkách, ale také v oříšcích. Existuje také speciální druh polyfenolů, třísloviny. Tohle slovo možná znáte právě z etiket červených vín, ale tyto látky, také známe jako taniny, jsou obsaženy i v některých pivech! Netřeba dodávat, že mají prokázaný antiparazitární účinek a vyrábí se z nich přípravky proti průjmu, hemoroidům a dalším neduhům. A na to si připijeme!

Zdroj: menshealth.co.uk, wikipedia.org

Johnny G. Midgey

Autor

Johnny G. Midgey

Pouliční umělec, záchranář, lingvista a pilot F1 samouk. Chvíli nejlepší kluk na světě a chvíli holka k zulíbání. Milovník koček, Brouků a masa na grilu.

E-shop