ROZHOVOR: Oblíbený herec Honza Cina: "Registraci rádi přenecháme autům! Pokud to vyjde, bude velká svatba. Nebo malá. Ale naše!"

13. 2. 2018 12:30 Co se děje
ROZHOVOR: Oblíbený herec Honza Cina: "Registraci rádi přenecháme autům! Pokud to vyjde, bude velká svatba. Nebo malá. Ale naše!"

Talentovaný a davy milovaný český herec, dabér, moderátor, zpěvák a tanečník Honza Cina (29) bude letos společně se svým partnerem hercem Petrem Vančurou moderovat jediný LGBTQ ples v Praze. Kromě toho, jak se na tuto společnou práci těší, jsme se ho také zeptali, jestli se nerozhodl s partnerem pokročit ve vztahu, jestli si lezou na nervy a co v tomto roce plánuje pro potěšení svých fanoušků.

4. 9. 201816 celebrit, které abstinují a již nikdy se nedotknou alkoholu

Honzo, o vás je v poslední době pořád slyšet. Čím si myslíte, že to je, že jste se stal miláčkem davů?

Každopádně díky za takové označení! Ono je to celé takové ošemetné, co vlastně ten pojem znamená, kdo je vlastně ten dav, a jak dlouho se s vámi takové označení může pojit. Je zde celá řada neznámých. Ale pokud to mám vzít jako rovnici, myslím, že v tom hraje roli štěstí, že nás mají lidé šanci vůbec zaznamenat, a pak možná něco, co se nedá moc popsat. Pocit, že je vám z toho člověka dobře. Něco ve vás vyvolává...

Pomohla vám v popularitě show Tvoje tvář má známý hlas?

Určitě. Myslím, že velmi pomohla všem, kteří jí prošli.

Jak na své vítězství vzpomínáte?

Vzpomínám spíš na celý průběh. Na konkurz, na to, když mi zavolali, že mě berou, na moje rozhodnutí jít do toho naplno. Na první tréninky, ze kterých jsem odcházel skoro s pláčem, na první natáčení, které jsem nechápal, na celý štáb, který mě překvapil profesionalitou a pohodou. Taky na první bodování, na velké emoce, které námi tři měsíce cloumaly, na únavu, na večírky po natáčení a na výstřel zlatých konfet při mém vítězství. Byla to paráda!

Působili jste jako skvěle sehraná parta, byla to jen komedie pro diváky, nebo jste si opravdu tak sedli?

Hrát jsme nic nemuseli. Ty umělecké partičky jsou zvláštní. Jak v divadle, tak u filmu. Celé je to takové zrychlené. (smích) Někdo vás dá dohromady, trávíte spolu intezivně čas, prožijete spolu často to, co s nikým jiným, sdílíte spolu věci, které byste neřekli ani nejlepším kamarádům, jste v tom všem prostě spolu a pak je najednou konec. Jedete z "tábora" domů a stýská se vám. Jste v kontaktu, ale už to nemůže být nikdy tak intenzivní. Je to fakt na hlavu, ale je to krásný!

Máte zkušenosti i s hraním v seriálech. Skalní diváci si vás mohou třeba pamatovat z Ordinace v růžové zahradě. Byl to váš první seriál? Jak vzpomínáte na natáčení?

Myslím, že byl první. Bylo mi asi sedmnáct let a byla to pro mě vlastně skvělá praxe. Jako když se učíte jakémukoli oboru a jdete někam na praxi, já šel do Ordinace. Jsem rád za ty skoro čtyři roky, ale stačilo to.

Nyní hrajete v seriálu Dáma a Král. O čem seriál je a koho v něm hrajete?

Seriál je o právnické firmě Černý, Braunová a spol., která zaměstná geniálního trestně bezúhonného lupiče a společně pomáhají jejich klientům. Často na hraně zákona. A moje postava — Jirka Mladý — je mladým koncipientem v advokátní kanceláři, který má velké ambice, ale často narazí na svou nezkušenost. Ale myslím, že umí překvapit!

Jak s rolí souzníte? Máte s mladým právníkem něco společného?

S každou rolí se snažím souznět a pochopit, proč jedná tak, jak jedná. Jirku Mladého mám tak nějak rád, ale občas bych mu jednu vrazil. (smích)

S partnerem Petrem Vančurou hrajete i ve stejném divadle. Nelezete si na nervy, když jste tak často spolu?

Někdy lezeme, ale myslím, že to není tím společným hraním. Navíc myslím, že je to zdravé a normální a takové hezky barevné.

Poraďte nám, jak má člověk vydržet jedenáct let v partnerském vztahu a pořád toho druhého milovat jako na začátku?

Myslím, že právě musí přijmout to, že se ten vztah proměňuje. Měníte se vy, mění se váš partner, takže i váš vztah. Což je dobře. Není to často lehké a romantické, ale je to opravdové. Naši kamarádi to hezky shrnuli, když nám na stěnu při kolaudaci našeho bytečku napsali: "Zůstaňte takoví, jací jste, ale ne bez vývoje!"

Čím si vy svůj vztah okořeníte, aby nebyl po tolika letech stereotypní?

On se nám tak nějak koření sám. Někdy se ani nestačíme divit. (smích) Ale naposledy jsme si třeba udělali takový víkend uprostřed pracovního týdne a jen jsme se tak šourali po naší čtvrti a hráli si na dědoušky.

Věříte, že je to s Petrem na celý život? Nechcete to nějak úředně stvrdit?

Chceme. Podporujeme kampaň "Jsme fér", která navrhuje zrovnoprávnění manželství pro všechny. Registraci rádi přenecháme autům. Takže pokud se povede, bude velká svatba. Nebo malá. Ale naše!

S Honzou a Petrem si na plese určitě užijete spoustu zábavy

Za pár dní spolu budete moderovat druhý ročník plesu pro LGBT komunitu. Jak se těšíte?

Máme zkušenost z loňského ročníku v Brně, kde to bylo famózní. Uvolněné, ale zároveň na úrovni. Na všech frontách. Sen každého plesomila. Oba, ač rodilí Pražáci, Brno milujeme. Čím dál víc. Tak uvidíme, jak na tom jsou naši Pražané. Ale myslím, že obdobná akce v Praze chybí, a my jsme rádi, že můžeme být u toho.

Co od Queer Ballu mohou návštěvníci očekávat?

Myslím, že cokoliv! Ale určitě kvalitní taneční zážitek, skvělou hudbu, dva moderátory v roztodivných outfitech a tombolu, ta nesmí chybět! (smích)

Často jste vidět na akcích, které podporují LGBT komunitu. Co letošní Prague Pride? Půjdete do průvodu?

Pokud bude čas a budeme v Čechách, tak rádi.

Mají podle vás tyto akce smysl?

Zrovna loni jsme o tom vedli s Petrem velkou debatu. Jde o to, že se jedná o masovou akci a ta produkuje nějaký dav, kterému se pak dá jedno označení a je to. Ale ten dav je složen z jednotlivců a každý má trochu jinou motivaci, proč se takové akce účastnit. My s Petrem máme to štěstí, že si šťastně žijeme s našimi rodinami a přáteli a o náš vztah a orientaci jsme nemuseli nikdy nijak zvlášt bojovat, takže nám to přijde normálni a necítíme potřebu bojovat nebo se obhajovat. Právě tím obhajováním totiž dáváte najevo, že si třeba nejste jistí v kramflecích. To je ale náš pohled, nikomu ho nevnucujeme!

Pak je tu druhý extrém, třeba země, kde je trestné být součástí LGBT komunity, a tak dále. To je samozřejmě otřesné. U nás vidím smysl spíš v tom upozornit na strach z jinakosti. Ať jde o LGBT, Romy nebo kohokoli "jiného". Jsme tady velmi liberální, je nám všechno trochu jedno, ale pak se stane, že pan Okamura a jemu blízcí řeknou, že v Letech byl pouze nějaký "pseudokoncentrák". A to bychom pak měli vyjít do ulic přece všichni!

Na jakou inscenaci, kde hrajete, byste diváky pozval?

Pozval bych je na vše! (smích) Největší úlet je představení "Moje malá Úchylka" a "Přirození" v A Studiu Rubín. Tam vystupuju i s Petrem. Dále nás můžete vidět v "Podivném případu se psem" v Divadle Kalich. Tam hraju mladého autistického chlapce. Taky hraju v muzikálu "Mauglí" a pak samozřejmě v "Šíleně smutné princezně" v Divadle Studio DVA.

Díky své profesi jste se setkal s mnoha významnými hvězdami českého showbyznysu. Kdo vás mile překvapil svým chováním a skromností?

Mám pocit, že se setkávám jen s milými a normálními lidmi. Mezi mé dlouholeté idoly patří Aňa Geislerová a Martha Issová. S oběma jsem prožil nějaké ty legrácky, i když při každém setkání mám pocit, jako když se setkáte se svým idolem. A v poslední době byla velkým zážitkem drobná spolupráce s panem Neckářem. To jsem nevěřil, že se opravdu děje!

Co vás baví ve volném čase?

Odpočinek. Ať už aktivní nebo totálně pasivní, tedy spánek a nicnedělání. A vlastně jakákoliv aktivita s Petrem. Je to takový můj koníček. (smích)

Na co se vaši fanoušci mohou letos těšit? Kde vás mají šanci vidět?

Začíná běžet další řada seriálu "Dáma & Král", v létě se opět s Petrem objevíme v "Romeovi & Julii" v rámci letních Shakespearovských slavností a na podzim mě čeká premiéra představení "Malý Princ" v Divadle Studio DVA a premiéra filmové pohádky "Čertí Brko" v režii Marka Najbrta.

7. 9. 2018Otazníky nad obřízkou: Prospěšná operace, nebo mrzačení malých chlapců?

Máte nějaký životní sen nebo motto, kterým se řídíte?

Dost se mi to mění dle aktuální životní situace, ale myslím, že vždy platné je Werichovské "Hlavně se z toho neposrat!"

Zdroj: Honza Cina, Petr Kozlík

 

Petra Járková

Autor

Petra Járková

Vystudovala Literární akademii, obor tvůrčí psaní a mediální komunikace, kde získala titul MgA. Poté pracovala několik let v největším vydavatelství v naší zemi jako redaktorka, reportérka a PR specialistka. Miluje dobré jídlo, pití, cestování, společnost a drby. Nyní je však jejím největším koníčkem malá dcera Laura.

E-shop