V Austrálii bude PrEP dotovaná, v Česku si na "očkování proti HIV" ještě minimálně několik měsíců počkáme

V Austrálii bude PrEP dotovaná, v Česku si na "očkování proti HIV" ještě minimálně několik měsíců počkáme

Svět, tedy minimálně Austrálie, napjatě očekává, že organizace Pharmaceutical Benefits Scheme zítra oznámí, že pre-expoziční profylaxe (tedy preventivní…
Johnny G. Midgey Johnny G. Midgey Autor
8. 2. 2018

Svět, tedy minimálně Austrálie, napjatě očekává, že organizace Pharmaceutical Benefits Scheme zítra oznámí, že pre-expoziční profylaxe (tedy preventivní opatření proti nákaze virem HIV) bude v Austrálii dotována zdravotními pojišťovnami. To její cenu srazí z deseti tisíc dolarů na "několik stovek" za rok. (V českých korunách je to přibližně ze 160 tisíc na něco okolo dvou tisíc.) Zájem o PrEP v Austrálii projevují údajně desítky tisíc lidí. Nový Zéland například PrEP už dotovat začal, respektive se k dotování zavázal od prvního března, jako jedna z prvních zemí na světě.

<Path> Testování na pohlavně přenosné choroby v Unilabs: profesionálně, rychle a především diskrétněZdroj: Unilabs/Spolupráce

Doktorka Sheena McCormack už v listopadu uvedla v rozhovoru pro LUI, že cenová návratnost "očkování" proti HIV se pohybuje v desítkách let, pokud ji stát dotuje pouhým deseti tisícům lidí. To je číslo, se kterým operujeme v České republice. Jak jsme ale zjistili v rozhovorech se špičkami v českém lékařství, to není ten hlavní problém. Profesor Machala sice sám uvedl, že jeden HIV pozitivní pacient přijde stát na půl milionu korun ročně, přesto se k hrazení PrEP pojišťovnou staví odmítavě. Podle něj totiž "pre-expoziční profylaxe vytváří zdánlivý pocit bezpečnosti, protože se nemůžete nakazit HIV. Jenže o to snáze se pak budou šířit ostatní sexuálně přenosné choroby, před kterými by vás jinak spolehlivě ochránil kondom."

<Path> „Efekt Charlieho Sheena“ aneb když celebrity zvyšují povědomí o zdravotních problémech. Kdo pomáhá a kdo naopak odvádí medvědí službu?Zdroj:

Jak se bude situace v Čechách vyvíjet, je ve hvězdách. Post ministra zdravotnictví v současné době vykonává Adam Vojtěch, vystudovaný právník, málem československá SuperStar a od roku 2013 podržtaška premiéra bez důvěry Andreje Babiše. Jeho názory na zdravotnictví jsou víceméně neznámé - zatím jsme od něj slyšeli pouze prohlášení, že "zdravotnictví potřebuje reformu", ale "určitě k ní nedojde v nejbližších měsících."

Zdroj: vice.com, mzcr.cz

Populární
články

E-Shop