Indonésie prohlásila homosexualitu za duševní poruchu. Otevírá si dveře k její kriminalizaci

6. 2. 2018 06:30 Co se děje
Indonésie prohlásila homosexualitu za duševní poruchu. Otevírá si dveře k její kriminalizaci

Zatímco v mnoha zemích postupuje boj za práva leseb a gayů, samozřejmě existují také lokality, kde je homosexualita stále trestná. Ovšem vedle toho jsou také země, kde homosexualita nebyla postavena mimo zákon, ale tamní vlády usilovně pracují na tom, aby tomu tak brzo bylo. Jednou z nich je Indonésie, kde jdou navíc na věc od lesa a krůček po krůčku.

Indonéské ministerstvo zdravotnictví tak tento týden oficiálně prohlásilo homosexualitu za „duševní poruchu“. Ministerstvo oznámilo, že svá nařízení a pokyny aktualizuje na základě doporučení Indonéské psychiatrické asociace z roku 2016, která uvádí, že „homosexuálové a bisexuálové jsou vystaveni riziku emočních problémů, jako je deprese, a to v důsledku krize identity, zatímco transsexuálové jsou náchylní k duševním chorobám.“ Zpráva ministersva zdravotnictví z roku 2017 pak již uváděla, že „homosexualita je proti etosu země“.

 [related-article] 

LGBT aktivisté se nyní obávají, že tato nová klasifikace je předstupněm ke kompletní kriminalizaci homosexuality na území celé Indonésie, k té by údajně mělo dojít již za pár dní – v den svátku sv. Valentýna. V zemi totiž byly nejprve zakázány projevy homosexuality v médiích a následně byly také zablokovány seznamovací aplikace pro gaye. „V Indonésii není prostor pro šíření myšlenek LGBT hnutí,“ uvedl v roce 2016 prezident Jako Widodo. A v loňském roce realizovaný průzkum napříč indonéskou veřejností prokázal, že 90 % Indonésanů se cítí LGBT lidmi ohroženo.

 [related-article] 

Homosexualita je v Indonésii přitom zatím většinou legální, jen s výjimkou provincie Aceh, kde je uplatňováno právo šaría. Obecně byla muslimská Indonésie dlouhodobě považována za jednu z nejtolerantnějších zemí, kde je praktikován islám. Bohužel vzestup islámských frakcí vedl k velké radikalizaci, která vyústila ve zvýšenou míru obtěžování, zatýkání a násilí vůči LGBT lidem. Právě ve zmiňované provincii Aceh tak byli např. loni dva gayové veřejně bičováni, stejně tak byla zatčena řada gayů v gay sauně v Jakartě.

Zdroj: newnownext.com, pinknews.co.uk

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop