„Svatba století“ v Litvě oslaví 100. výročí vzniku země a svátek zamilovaných. Lesby a gaye bude oddávat robot

30. 1. 2018 06:30 Co se děje
„Svatba století“ v Litvě oslaví 100. výročí vzniku země a svátek zamilovaných. Lesby a gaye bude oddávat robot

Svátek zamilovaných se nezadržitelně blíží, a tak se na nás v následujících dnech bude obsah pojící se k Valentýnu doslova valit. Tím bude naplněna jeho komerční podstata do puntíku. Ovšem v Litvě se na věc rozhodli jít od lesa. Využijí Valentýn k veřejné manifestaci rovných práv. A oslavu všeobjímající lásky navíc spojí s oslavou 100. výročí od vyhlášení nezávislé demokratické Litevské republiky (16. 2. 1918) …

V prvé řadě je nutno říci, že v Litvě zatím nejsou sňatky stejnopohlavních párů možné, stejně tak Litva neumožňuje ani registrované partnerství. Právě proto aktivisté naplánovali „Svatbu století“. Ta se uskuteční přímo před sídlem vlády v litevském hlavním městě, Vilniusu, a její hlavní postavou bude robot. Ten bude symbolicky oddávat stejnopohlavní páry.

Právě robot totiž podle předsedy Tolerantní asociace mládeže, Arturase Rudomanskise, „ztělesňuje“ byrokracii, která má být celým happeningem poražena. „Spojujeme robota s byrokracií. Funguje totiž jen tak, jak jej naprogramujeme,“ upřesňuje.

30. 5. 2018Netradiční party jen pro pány. Zajímá vás, co se skrývá pod označením „koňský trh“?

„V letošním roce chceme rozšířit myšlenku, že by lidé v Litvě měli být otevřenější v přístupu k LGBT otázkám a cítit empatii vůči těm, kteří v Litvě žijí a nemají stejná práva jako ostatní její občané,“ uvedl Mykolas Knyza, který stojí v čele litevské Liberální organizace pro mládež.

A je pravdou, že Litva, co se týče dosahování rovnosti práv a postavení LGBT komunity ve společnosti, poněkud zaostává. Kromě toho, že nijak neošetřuje stejnopohlavní soužití (o adopcích děti lesbami a gayi ani nemluvě), nebere v potaz ani otázky transsexuality a obecně zastává spíše negativní postoje vůči LGBT lidem i jejich problémům.

7. 6. 2018Potraviny, které nás pomalu a jistě zabíjejí a nám to i tak nevadí. Co by na našich talířích nemělo být, ale stejně neodoláme? Víme, co mohou způsobit

Podle průzkumu realizovaného na podzim roku 2016 by jen 11 % Litevců podpořilo registrované partnerství a 7 % by upřednostnilo myšlenku stejnopohlavního manželství. V Loňském roce dokonce vláda navrhla úplný zákaz změny pohlaví i jejích právních dopadů (doklady apod.). Některá velmi rigidní stanoviska se však i tak v zemi mění. Před dvěma tak historicky poprvé pochod hrdosti zahájil dokonce sám primátor Vilniusu. „Rozmanitost byla vždy nejdůležitějším rysem města. Všichni jsou zde vítáni bez ohledu na sexualitu, rasu, věk, národnost i další rysy,“ uvedl tehdy.

Snad tedy robotická Svatba století posune věci zase o kus kupředu. Ostatně, Litva je členskou zemí EU a již musela přistoupit také na antidiskriminační legislativu. Snad se tedy i litevští gayové a lesby brzy dočkají nějaké institucionalizované formy soužití…

Zdroj: pinknews.co.uk

Mirka Dobešová

Autor

Mirka Dobešová

Díky travesti sudičkám, s nimiž si je vzájemně stále v patách (a ráda si od nich půjčuje nejen kosmetiku, ale i šaty), miluje všechno trans a queer. Určitou obsesi má pro Londýn, Costu, West End a hlavně Priscillu, královnu pouště.

E-shop