Zakladatel nonmodels agentury Jakub Ra

Zakladatel naprosto unikátní modelingové agentury New Aliens Agency — Jakub Ra — nevěří na lineární čas, takže lze jen těžko říct, kolik je mu let. Je mu…

Zakladatel naprosto unikátní modelingové agentury New Aliens Agency — Jakub Ra — nevěří na lineární čas, takže lze jen těžko říct, kolik je mu let. Je mu prostě tolik, na kolik se v daný okamžik cítí. Jako malý chtěl být vodníkem nebo čarodějem. Když trochu vyrostl, tak manažerem Spice Girls nebo módním návrhářem.

Měsíc neexistuje, žijeme v Matrixu a síť 5G je univerzální zabiják: Kterým absurdním konspiračním teoriím jsou lidé schopni věřit?26. 11. 2021

Říkáte, že jste od malička jisté věci vnímal dost alternativně. Můžete uvést nějaký příklad?

Tak hlavně se to týká módy a genderu. Už v páté třídě jsem si začal lakovat nehty a poslouchat Marilyna Mansona. Tenkrát se mě paní učitelka snažila přesvědčit, že s nalakovanými nehty do školy chodit nemůžu a já jsem se ji snažil přesvědčit, že to je moje image a je to uplně stejné, jako když se ona rozhodne ten den vzít bílou košili. Jelikož jsem od šesti let profesionálně tancoval a dělal gymnastiku, dost to také ovlivnilo, jak jsem vnímal tělo. Viděl jsem, jak lze s tělem pracovat a kde jsou nějaké limity v takovém období života.

Jak jste přišel na nápad založit New Aliens Agency?

Jak jsem již říkal, od dětství jsem dost vnímal tělo a lidi, komunity a subkultury. Později jsem začal na škole studovat umění a fotografii. Tam jsem opět pracoval s lidmi, fotil tělo, portréty a autoportréty. Na FAMU se k tomu ještě přidala performance a díky tomu se to zacyklilo, protože jsem castoval lidi do svých performancí a s některými jsem pracoval pravidelně, tudíž jsem měl hlavní jádro lidí. V té době už jsem bydlel s PXS, který zrovna chtěl založit trendsettingovou agenturu a mě napadlo, že to můžeme spojit s modelingem a full servisem pro klienty. A taky jsem měl drive, protože jsem v sobě našel určitou magii, že se na člověka můžu dívat hodiny a hoří ve mně tolik emocí a energií z té diverzitní krásy.

Co přesně v agentuře děláte?

V agentuře jsem si vzal na starost komunikaci s klienty, celkový vizuální koncept, vymýšlím projekty, fotím nonmodels a samozřejmě k nám vybírám nové lidi. 

V čem se tedy New Aliens Agency liší od klasických modelingových agentur?

Teď asi čekáte, že řeknu, že v modelech, protože máme lidi, kteří vypadají jinak. Což ale není moje odpověď, jelikož nejsme první agentura na světě, která sdružuje lidi podobných typů. Nejvíce se nejspíš lišíme v samotné struktuře agentury. A to ze dvou důvodů. Jednak New Aliens Agency je rozdělená na trendsettingovou část a na modelingovou. Tyto části jsou ve vzájemné symbióze, komunikují spolu, reagují jedna na druhou, propojují se a vytváří tak dokonalé prostředí a servis pro potencionálního klienta. A jednak samotné jádro, naše komunita nonmodels. U nás se každý zná s každým. Pořádáme vlastní meetingy a párty jen pro lidi z agentury, kde si všichni povídáme, řešíme nejrůznější věci. K našim aliens máme opravdu individuální a osobní přístup. Redefinujeme řemeslo modela jako takové. Už to není jen ramínko na šaty, ale člověk s názorem a individuálními hodnotami.

Jaká je hlavní vize vaší agentury?

Světová pozitivní invaze.

Podle čeho vybíráte modely? Jaká jsou vaše kritéria?

Podle intuitivních a energetických vln. Musíme si s člověkem padnout do oka, jako na rande. Prostě to cítíte, nebo ne.

Dosáhli vaši modelové nějakých úspěchů, se kterými se stojí za to pochlubit?

Ano, mnoho nonmodels si díky agentuře dalo život do pořádku. Mnoho z nich si začalo konečně povídat se svými rodiči a ukazovat jim svou pravou tvář. Pár z nich udělalo coming-out a byli rodinou přijati. Toto jsou pro nás ty největší úspěchy. Že reálně má agentura a naše postoje dopad, a tudíž šanci něco v lidech změnit.

Představujeme vám New Aliens Agency

Co je pro vás móda?

Myslím, že nemám žádný styl. Vnímám módu víc fluidně. Někdy si z ní dělám umění, někdy je to maska, někdy nástroj. Od toho se pak odvíjí styling. Každopádně je to moje nejoblíbenější médium.

Co si myslíte o nakupování v módních řetězcích typu H&M nebo C&A?

No, tak radost mi to nedělá. Zároveň se tu nebudu povyšovat a přiznám, že si tam jdu třeba koupit spodní prádlo a ponožky, ale tím končím. Spíš mi ale nedělá radost to, když lidé nepřemýšlí a jen slepě jdou ve stádu. S tím souvisí nejen nakupování v těchto řetězcích, ale taky sociální bubliny, omezené názory, strava, náboženství.

Bojí se společnost nových věcí? Setkávají se vaši modelové nebo třeba i vy s nepochopením?

Samozřejmě. To tak bylo a vždy bude. Cokoliv revolučního, co posouvá věci dopředu, bylo ze začátku nepochopené a zavrhnuté. Po Koperníkovi, Marlene Dietrich, Madonně nebo třeba Teslovi jsou tu teď New Aliens, kteří nahlas volají po změně a sami se tou změnou stávají. Co mě ale mrzí nejvíc, je to, když vás odsuzují lidi, kteří sami jsou v menšině, která je odsuzována. Mluvím hlavně o LGBTQ komunitě. To Q tam není jen tak...

Co si myslíte o genderovém škatulkování?

Minulé generace ho asi potřebovaly, nevím, ale ta naše už rozhodně ne. Je to obrovské omezení nás samotných.

Jak jste se vyrovnával s nátlakem okolí, abyste vypadal a choval se jinak?

Různě. Přes ty osobní nepříjemné pocity, až k těm příjemným, že někoho pošlu do prdele.

Co vás baví? Jaké jsou vaše koníčky?

Alternativní medicína, tanec, tetování, rostliny, věda, Egypt a relax - to je krásný koníček. Miluju, když se vyhřívám na slunci, když ovládám své sny nebo když cítím spojení s blízkou osobou.

Útoky se v noci dějí nejen v tichých ulicích, ale i na rušných místech. Aplikace v mobilu vás bezpečně doprovodí domů18. 11. 2021

Jste sám, nebo zadaný? Jaký je život po vašem boku?

Když o tom tak přemýšlím, správná odpověď pro mě je, že jsem sám. Protože mám jen jedno tělo, vnímám svět podle sebe a všechno ostatní je jen hra. Ale chápu, na co se ptáte. I přesto ale nechci psát, že jsem zadaný, protože to slovo je hrozně svazující. Takže - mám partnera, se kterým jsme krásně svobodní a zároveň silně spojeni. Jaký je život po mém boku, to se musíte zeptat jeho. Albert toho bude mít určitě hodně co říct. (smích)

Kdy se cítíte opravdu šťastný?

Teď.

Zdroj: Jakub Ra