Izrael umožní gayům darovat krev, a to bez nutné sexuální abstinence. Závádí totiž pravidlo „dvojího testování“

Izrael umožní gayům darovat krev, a to bez nutné sexuální abstinence. Závádí totiž pravidlo „dvojího testování“

Darování krve je tématem, které je dlouhodobě v centru pozornosti. Obecně totiž platí, že lidí, kteří se krev odhodlají darovat, je nedostatek. Jsou proto…
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
16. 1. 2018

Darování krve je tématem, které je dlouhodobě v centru pozornosti. Obecně totiž platí, že lidí, kteří se krev odhodlají darovat, je nedostatek. Jsou proto motivováni rozličnými benefity, přitom jedna velmi obsáhlá skupina potenciální dárců je neustále systematicky opomíjena – gayové, potažmo muži, kteří mají sex s muži. Určitým (historicky) zažitým předpokladem totiž je, že jsou rizikovou skupinou, která by mohla potenciálně přenášt virus HIV/AIDS, který je v krvi možné odhalit až po určitém „inkubačním období“. Proto některé země po těchto mužích před darováním krve požadují různě dlouhou sexuální abstinenci. Tomu všemu je však minimálně v Izraeli konec.

<Path> Hvězda skupiny Westlife, Mark Feehily: „Homofobie v zahraničí? V Londýně na mě útočili, protože jsem se držel s jiným mužem za ruku.“Zdroj:

Izraelské ministerstvo zdravotnictví totiž minulý týden v oficiálním prohlášení uvedlo, že umožní gayům a bisexuálním mužům darovat krev, a to bez jakýchkoliv omezení. To je obrovský názorový obrat, jelikož ještě před měsícem bylo v Izraeli navrženo, aby gayové a bisexuální muži krev mohli darovat pouze po sexuální abstinenci trvající jeden rok (!) (Toto pravidlo je přitom prakticky aplikováno např. v USA, kde je také hojně kritizováno). Tento návrh však AIDS a LGBT aktivistické skupiny v Izraeli okamžitě zpochybnily a označily jej za „irelevantní a nereálný."

Namísto toho tak vznikl konstruktivní návrh ze strany Národní krevní banky (ta samozřejmě o nové dárce velmi stojí), která přišla se systémem tzv. dvojího testování. Ten vyvinul Dr. Eilat Shinar, šéf organizace pro poskytování krve. Tento systém provádí první otestování vzorku krve na HIV při jejím darování a druhé před tím, než je krev poskytnuta příjemci. Mezitím, pod dobu čtyř měsíců, je krev uchovávána ve speciálním chladícím boxu. Tento návrh pak ministerstvo natolik zaujal, že se rozhodlo přistoupit k jeho dvouletému testovacímu období.

<Path> Názor: Homofobové všech zemí, táhněte k čertu. Nenávistné útoky už musí přestat nejen na SlovenskuZdroj: NOVINKY, IROZHLAS, ALBERT PROKOP, FACEBOOK

„Darování krve je všeobecným právem ale i povinností všech občanů Izraele. Již brzy budou moci všichni z naší populace pomoci při záchraně životů, a to bez ohledu na sexuální orientaci,“ uvedl ředitel Národní krevní banky. Podle bojovníků za rovná LGBT práva se pak jedná o důležitý a historický krok vedoucí k dosažení rovnosti gay komunity.

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
Jak navnadit a uspokojit ženu?
HOT!

Jak navnadit a uspokojit ženu? Umělá inteligence poskytla návod i seznam pomocných vět: Co říkat a co rozhodně nezmiňovat?

Autor: Irena Piloušková
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop