Dojemný status z Facebooku, který změní váš pohled na život. Napsala ho 27letá Australanka den před tím, než zemřela

12. 1. 2018 15:00 Co se děje
Dojemný status z Facebooku, který změní váš pohled na život. Napsala ho 27letá Australanka den před tím, než zemřela

Sedmadvacetiletá Australanka Holly Butcher napsala třetího ledna srdceryvný otevřený dopis celému světu a vyznala z toho, jak si uvědomila vlastní smrtelnost. Pouhý den poté podlehla Ewingovu sarkomu, poměrně vzácnému druhu rakoviny kostí. Bez dalších slov uvádíme tento dopis, který pochopitelně zasáhnul celý internet, v kompletním znění, v našem vlastním překladu.

18. 6. 2018Herec Jan Cina získal prestižní cenu za zviditelnění českých gayů a leseb. „Nezasloužím si ji, jen jsem mluvil o svém životě,“ tvrdí

Je zvláštní uvědomit si a přijmout vlastní smrtelnost, když je vám dvacet šest. Je to jenom další věc, kterou ignorujete. Dny ubíhají a vy čekáte, že budou ubíhat dál, dokud se nestane něco nečekaného. Vždycky jsem si představovala, jak budu vypadat, až zestárnu. Plánovala jsem si krásnou rodinu, děti a lásku svého života. Chci to tak moc, až to bolí. Takový je život; je křehký, drahocenný a nepředvídatelný a každý den je dar, na který nemáte právo. Dnes je mi 27 let. Nechci odejít. Miluju svůj život. Jsem šťastná… dlužím to těm, které mám ráda. Ale není to v mých rukou.

Nepíšu tenhle dopis, abyste se báli smrti. Trochu se mi líbí, jak ignorujeme ten fakt, že je nevyhnutelná. Jenže když jsem o ní chtěla mluvit, vždycky to bylo tabu, které se nikoho z nás netýká. To pro mě bylo těžké. Jenom chci, aby se lidé netrápili kvůli maličkostem a snažili se pamatovat na to, že nás všechny čeká to samé. Snažte se proto dělat všechno proto, abyste trávili čas smysluplně.

holly1Podle jejího bratra Deana měla Holly proříznutá ústa a uměla se dobře vyjadřovat.

Měla jsem za posledních několik měsíců možnost hodně přemýšlet o věcech, o kterých teď píšu. Samozřejmě hlavně uprostřed noci! Přestaňte kňourat kvůli kravinám a myslete na někoho, kdo má vážný problém. Buďte rádi za drobné komplikace! Je v pořádku poukázat na něco, co vás štve, ale nemusíte kvůli tomu kazit náladu všem.

Běžte ven a zhluboka se nadýchněte toho čerstvého australského vzduchu. Podívejte se, jak modrá je obloha a jak zelené jsou stromy. Je to nádhera. Myslete na to, jaké štěstí máte, že můžete – dýchat. Možná jste se zdrželi v koloně, možná vás děti nenechaly se vyspat nebo vás kadeřník ostříhal moc nakrátko. Uštípnul se vám nehet, prsa jsou malá a máte celulitidu na stehnech a pneumatiku kolem pasu.

holly2O své nemoci Holly věděla od listopadu 2016. Jedná se o druh rakoviny, který napadá nejčastěji teenagery a mladé lidi.

Na to se vyserte. Přísahám, že až přijde váš čas, tak na tohle fakt myslet nebudete. Když se podíváte na svůj život jako na celek, zjistíte, že je to TAK MOC nedůležité. Sleduju, jak mi umírá tělo před očima a nemůžu s tím nic udělat. Přeju si jenom strávit ještě jedny narozeniny nebo Vánoce se svou rodinou, jenom jeden den s mým přítelem a psem. Jenom jeden navíc.

Slýchávám lidi stěžovat si na jejich hroznou práci a jak těžké je jejich cvičení – buďte rádi, že to můžete fyzicky zvládnout. Práce a cvičení může vypadat jako detail, dokud vám tělo tyhle aktivity nezakáže. Snažila jsem se jíst zdravě, možná to byla i moje největší vášeň. Važte si svého zdraví a těla, i když možná nevypadá ideálně. Starejte se o něj a mějte ho rádi. Hýbejte se a dávejte mu čerstvé jídlo.

holly3Holly byla podle slov svého bratra hravá a nezávislá, zároveň byla ale vzornou dcerou svým rodičům.

Pamatujte, že ve zdravém těle je také zdravý duch, na kterém musíte tvrdě makat. Vykašlete se na to, co vám tvrdí média o tom, jak musíte vypadat. A smažte si z Facebooku všechno a všechny, kvůli komu se cítíte blbě. Kamarád, nebo ne. Vaše pohoda je důležitější. Važte si každého dne, kdy vás nic nebolí. A i těch, kdy je vám špatně a tečou vám nudle, buďte rádi, že se na to neumírá. Méně fňukání a více pomáhání si navzájem.

Rozdejte se. Mnohem šťastnější budete, když uděláte něco pro ostatní než pro sebe. Kéž bych toho dělala víc. Od té doby, co jsem nemocná, jsem potkala úžasné lidi a slyšela jsem citlivá a láskyplná slova od své rodiny, přátel i neznámých lidí. Víc, než bych kdy mohla vrátit. Nikdy na to nezapomenu. Je zvláštní mít na konci peníze, když umíráte. Nepůjdete si koupit šaty, jakobyste šli normálně. Zamyslíte se nad tim, jak hloupé bylo utrácet tolik peněz za hadry a “věci”.

holly4Holly ve svém dopise několikrát zmínila svého partnera a psa, kteří jí byli oporou během posledního roku jejího života.

Kupte své kamarádce místo šperků nebo kosmetiky něco milého. Každému je jedno, že na sobě máte dvakrát to samé. Vemte ji na jídlo nebo ještě lépe, uvařte jí jídlo. Zaplaťte jí kafe. Kupte jí kytku a řekněte jí, že ji máte rádi. Važte si času ostatních. Nenechávejte je čekat jenom proto, že nejste schopní nikdy přijít včas. Tak proboha vstaňte o deset minut dřív! A lidi vás budou mít radši. Amen, sestro.

Letos jsme se dohodli, že si pod stromeček nedáme žádné dárky. Vypadalo to trochu smutně, ale zbylo nám spoustu času pro sebe. Ale proč by mi lidi měli něco kupovat, když by jim to stejně nakonec zůstalo… Pro mě znamenalo vánoční přání stejně víc než jakýkoli dárek. Ponaučení: dárky pro pořádné Vánoce nepotřebujete. Utrácejte radši za zážitky. Nebo se aspoň snažte neutrácet za hovadiny, kvůli kterým pak přijdete o hezké věci.

holly5Hollyina pohřbu se v australském Graftonu účastnily stovky lidí.

Udělejte si hezký den na pláži. Zabořte nohy do písku a opláchněte si obličej ve slané vodě. Jděte do přírody. Zkuste si některé věci prostě jenom pamatovat, nemusíte všechno fotit na Instagram. Je to vaše chvíle, ne chvíle všech lidí, co vám to lajknou, proboha. Rétorická: opravdu má smysl trávit hodiny před zrcadlem kvůli makeupu? Tohle jsem na ženách nikdy nepochopila.

Radši poslouchejte ptáky. Poslouchejte hudbu. Hudba léčí. Čím starší, tím lepší. Mazlete se se psem, ty bláho, to mi bude chybět. Odložte telefon a POVÍDEJTE SI s přáteli. Cestujte, jestli chcete. Nebo ne, fakt, dělejte si, co chcete. Snězte dort, žádný výčitky. Odmítněte věci, které nechcete. Nemusíte mít doktorát, pokud ho nechcete. Ani děti, pokud nechcete.

31. 5. 2018Přestaňte se mračit! Máme pro vás devět tipů, jak být víc pozitivní

Poslední věc: jestli můžete, udělejte něco dobrého pro lidstvo (a pro mě) a darujte krev. Budete si připadat skvěle, protože zachráníte život až třem lidem. Dárcovství krve mi prodloužilo život o rok. Rok, za který budu navždy vděčná, který jsem mohla strávit na Zemi se svou rodinou, přáteli a psem. Rok, během něhož jsem zažila jedny z nejlepších chvil svého života.

Na shledanou, Hol.

Johnny G. Midgey

Autor

Johnny G. Midgey

Pouliční umělec, záchranář, lingvista a pilot F1 samouk. Chvíli nejlepší kluk na světě a chvíli holka k zulíbání. Milovník koček, Brouků a masa na grilu.

E-shop